Kalifornia sa oficiálne stala prvým štátom USA, ktorý zakázal igelitové tašky

Martina Ditrichová / 15. novembra 2016 / Eko

Už pred referendom boli tašky zakázané v nadpolovičnej väčšine miest. Občania sami rozhodli o tom, že chcú byť priateľskí k životnému prostrediu v celom štáte, aj napriek obrovskej antikampani.

Tesná nadpolovičná väčšina Kalifornčanov – 51,97% zapísala Kaliforniu do histórie ako prvú krajinu bez igelitových sáčkov. To aj napriek kampani za vyše 5 a pol milióna eur sponzorovanú zahraničnými výrobcami.

,,Kalifornskí voliči sa postavili proti klamnej multimiliónovej kampani zahraničných výrobcov,“ povedal podpredsedník kampane proti odpadu (CAW) Mark Murray. ,,Je to významné víťazstvo pre životné prostredie, ktoré bude znamenať okamžitú elimináciu 25 miliónov plastových vreciek, ktoré Kaliforniu znečisťujú na dennej báze, čo ohrozuje voľne žijúce zvieratá.“

O rozhodnutí sa už polemizovalo dlhší čas po tom, čo boli zakázané plastové vracká v celom San Franciscu v roku 2007 a väčšina miest v štáte nasledovala tento príklad.

plastic-bag-waste-1020x610

zdroj: inhabitat.com

Americká Progressive Bag Alliance viedla opozičnú kampaň tvrdiac, že nový zákon vezme občanom tisíce pracovných miest a bude to obyvateľov stáť stovky dolárov ročne. Voličov podporí Fond životného prostredia vytvorený z 10-centového poplatku z predaja látok a ďalších alternatívnych tašiek.

Táto grafika ti vysvetlí, prečo sú igelitové tašky nebezpečné pre našu planétu:

how-convenience-is-killing-our-planet

zdroj: inhabitat.com zdroj titulnej fotografie: trueactivist.com

Pridať komentár (0)