Kam miznú tvoje peniaze? Známa autorka radí Slovákom, ako s pár trikmi ušetriť stovky eur

  • Martina Valachová napísala knihu „Kam Miznú Vaše Peniaze“
  • Pre Startitup prezradila, ako môžeme najlepšie ušetriť aj teraz počas inflácie
  • Jej rady sú vhodné pre každého
autorka knihy, peňaženka
Martina Valachová, Unsplash/Emil Kalibradov
  • Martina Valachová napísala knihu „Kam Miznú Vaše Peniaze“
  • Pre Startitup prezradila, ako môžeme najlepšie ušetriť aj teraz počas inflácie
  • Jej rady sú vhodné pre každého

Slovenské peňaženky sa trápia. Už viac ako rok prežívame ťažkú infláciu, kvôli ktorej sa mnohí musia uskromňovať. No existujú spôsoby, ako sa proti zdražovaniu brániť.

Tentokrát nemáme na mysli opatrenia štátu, ktoré by nám zaručili vyššiu životnú úroveň. Startitup sa spojil s autorkou knihy Kam Miznú Vaše Peniaze Martinou Valachovou, ktorá každému Slovákovi prezrádza, ako môže aj on pridať ruku k dielu.

Ušetriť, najmä v tomto období, rozhodne nie je ľahké. No nie je to ani nemožné. Existujú rôzne spôsoby, ako na to, a jedným z najzrejmejších je mať prehľadu vo svojich financiách. Či už ide o výdavky alebo príjmy, existujú rôzne mobilné aplikácie či softvéry, ktoré ti pomôžu.

Je tu však aj iná možnosť. A Valachová ľuďom odporúča starú známu hotovosť. No ak ti bankovky a mince nevyhovujú, má pre teba aj iné riešenie.

„Moja rada bude znieť asi ako z minulosti. Ale najlepšia aplikácia je hotovosť. Ľudia, ktorí používajú hotovosť, si lepšie ustrážia svoje nákupné návyky. Uvediem príklad. Skúste si predstaviť, že vám kuriér prinesie kyticu kvetov od milovanej osoby. Na druhej strane by ste kyticu dostali priamo do ruky od milovanej osoby. Čo z toho vo vás zanechá oveľa väčšiu emóciu a zapamätáte si to? Istotne to osobné stretnutie,“ hovorí autorka.

Valachová hovorí, že do aktuálnej situácie nás priviedla práve online doba. Všetko sa zrýchlilo a my nestíhame. Nevieme precítiť život. A rovnako to platí aj pri hospodárení a nakupovaní, uvažuje.

„Keď máte v ruke 100 € a stojíte v obchode, skôr si uvedomíte, že platíte. Možno sa vám aj premietne v hlave čas, ktorý ste museli odpracovať, aby ste mohli zaplatiť za to, čo práve držíte v ruke. Keď je to len ťuk na hodinkách či kartou, tak v tej sekunde zabudnete. Moja rada, najmä pre mladých ľudí, znie: skúste si vyberať peniaze a platiť v hotovosti,“ vysvetlila pre Startitup.

Obálkový systém

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá