Kamikadze drony v akcii: Toto je posledné, čo Rusi videli, než sa z ich tanku stala horiaca guľa

  • Ukrajina zverejnila prvé video, ktoré zachytáva úspešný útok pomocou kamikadze dronov
  • USA aj Poľsko darovali Ukrajine tieto „samovražedné" drony
Switchblade
Na snímke vojak odpaľuje kamikadze drony , Flickr/Facebook, ukrainetrustedsource, SSO
  • Ukrajina zverejnila prvé video, ktoré zachytáva úspešný útok pomocou kamikadze dronov
  • USA aj Poľsko darovali Ukrajine tieto „samovražedné" drony

Ukrajinské Špeciálne operačné sily (SSO) na Facebooku zverejnili video, ktoré zachytáva útok na ruský tank pomocou bezpilotného dronu kamikadze. Je to prvýkrát, čo Ukrajinci zverejnili, ako sa darí zahraničným dronom v akcii.

„Podľa našich vojakov ruskí okupanti v pokoji popíjali alkohol na jednej z pozícií sediac na pancieri svojho tanku. Obvyklú ruskú okupáciu však náhle prerušil nečakaný útok zo vzduchu. Moderný kamikadze dron vybavený silnou výbušninou vletel priamo do tanku a spôsobil nepriateľovi nenapraviteľné škody,“ uviedli ukrajinské SSO v popise videa.

Celý proces útoku na nepriateľa snímala kamera umiestnená na drone. Taktiež ďalšia kamera z iného uhľa, ktorá ukázala konečný výsledok v podobe zásahu tanku, ktorý sa zmenil na horiacu guľu.

Kamera z dronu zachytila, ako nebezpečne sa kamikadze zbraň približovala k tanku, viditeľný bol aj počet metrov, ktorý k cieľu zostával.

„Toto video je zverejnené pre širokú verejnosť po prvýkrát, ale stojí za zmienku, že bojové použitie kamikadze UAV je pre SSO Ukrajiny počas vojny s ruskými útočníkmi stálou praxou,“ uviedli Ukrajinci.  

„Je to dobrý príklad toho, že pomoc zahraničných partnerov spolu s výcvikom a profesionalitou našich vojakov prináša na fronte pozitívne výsledky,“ dodali na záver.

Američania darovali 3 typy kamikadze dronov 

Ukrajinci neuviedli, o ktorý kamikadze dron konkrétne ide. Z popisu vyplýva iba to, že ide o zahraničný dron. Samovražedných dronov má Ukrajina viacero. Tie zahraničné im dodali Američania a Poliaci.

Spojené štáty dodali viacero druhov. Dva typy dronu Switchblade, jeden typ prísne utajeného Phoenix Ghost. Poľsko poskytlo drony Warmate.

Najviac dodaných dronov bolo typu Switchblade 300 v počte 700. Tieto zbrane sú určené na útoky na ľahšie ciele ako vojaci alebo ľahko obrnené vozidlá. Letieť dokážu rýchlosťou až 177 kilometrov za hodinu. Vo vzduchu dokážu zostať 15 minút, pričom dokážu prekonať 9,5 kilometra, uvádza The Wall Street Journal.

Druhý typ Switchblade 600 naopak slúži na ničenie ťažko obrnených cieľov. Týchto dronov ale Američania dodali len 10. Letieť dokážu rýchlosťou až 185 kilometrov za hodinu. Vo vzduchu dokážu zostať 40 minút, pričom dokážu prekonať až 40 kilometrov.

Detaily o americkom drone Phoenix Ghost ostávajú utajené. Predstaviteľ amerického ministerstva obrany uviedol, že dron má podobné vlastnosti ako drony Switchblade.

„Na účely klasifikácie sa mi nechce v tomto bode prezradiť oveľa viac podrobností o systéme, ale môžete bezpečne predpokladať, že vo všeobecnosti funguje,“ uviedol predstaviteľ Pentagónu. Spojené štáty darovali 121 kusov.

Poľské drony tiež vedia narobiť galibu 

Poľské drony zas môžu byť vyzbrojené rôznymi typmi hlavíc, pričom tie účinnejšie dokážu ničiť i ťažko obrnené ciele. Twitterový účet Ukraine Weapons Tracker, ktorý sa zaoberá zbraňami použitými na Ukrajine, uviedol, že jeden z poľských dronov, ktorý Rusi zostrelili, bol vybavený vysoko explozívnou hlavicou.

Letieť dokážu rýchlosťou až 149 kilometrov za hodinu. Vo vzduchu vedia zostať 50 minút, pričom sú schopné prekonať až 30,5 kilometrov. Nie je známe, koľko dronov dostala Ukrajina z Poľska.

Analytici uvádzajú, že aj tieto zbrane vedia ovplyvniť situáciu na bojisku v prospech Ukrajincov. Ide navyše o lacný a bezpečný spôsob.

Benjamin Jensen, špecialista z Centra pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS) vo Washingtone, uviedol, že takýto typ munície je „lacný a málo rizikový spôsob, ako pomôcť Ukrajine brániť jej suverénne územie. V kombinácii s vysielaním rakiet zem-vzduch je pre Rusko ťažšie pokračovať v útokoch na ukrajinské mestá spôsobom, ktorý obmedzuje riziká eskalácie a pomáha urýchliť vyjednávanie“.

Zdroje: The Wall Street Journal, DoD, CSIS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá