Kamionistka Radka: Muži ma posielajú k vareške, ja ale zvládam šoférovať kamión aj variť

  • Radka Balousová je tridsiatnička, ktorá sa rozhodla zasvätiť svoj život kamiónom
  • Jej povolanie je pre ženu stále pomerne netypické, no nemenila by
kamm
Amazonka Truck
  • Radka Balousová je tridsiatnička, ktorá sa rozhodla zasvätiť svoj život kamiónom
  • Jej povolanie je pre ženu stále pomerne netypické, no nemenila by

Radka Balousová je šoférka kamiónu, ktorá jazdila dlhé roky po EÚ, vďaka čomu si založila aj vlastný YouTube kanál Amazonka Truck, kde ju momentálne sleduje takmer 84 000 ľudí. Radka je vyučená automechanička, no autám sa momentálne venuje najmä z hľadiska testovania a jazdenia.

Má za sebou dokonca aj pár amatérskych závodov v autocrosse a demoličnom derby. Týmto koníčkom sa ale venuje vo svojom voľnom čase. Pre Autosalón taktiež testuje prevažne kamióny a úžitkové autá, pretože k nim má podľa jej slov najbližšie a je v nich ako doma. Doslova. „Som síce žena, dušou som ale skôr malý chlapec.“

Viac nám o jej práci rozpovedala v našom rozhovore. 

  • Je pre ženu ťažké získať takéto zamestnanie?
  • Stretáva sa so stereotypizáciou alebo sexuálnym obťažovaním?
  • Ako vyzerá jej pracovný deň?
  • Aké sú najväčšie (ne)výhody tejto práce?

Začnime najskôr tým, čo ťa k tejto práci vôbec priviedlo. Ako vyzerala tvoja cesta ku kamiónom?

Ja som najskôr plánovala byť automechaničkou, na tú som si urobila školu. Ale ako ženu ma nikde vtedy nechceli prijať a ponuka na jazdenie prišla neplánovane. Najskôr som 3 roky jazdila na dodávke po EÚ a to ma prestalo baviť. Málo miesta v kabíne, menej peňazí, žiadne pauzy na odpočinok. Tak som skočila do kamiónu a bolo to. Rovnako som to tak nejako podvedome plánovala.

Ako dlho pracuješ ako vodička kamiónu, plánuješ túto prácu robiť dlhodobo?

Jazdím celkom 14 rokov po Európe, z toho 3 roky na dodávke a 11 rokov na kamióne. Pri kamióne chcem zostať tak dlho, ako to len pôjde, ale už nejazdím na plný úväzok. Teraz kamióny skôr testujem pre televízny program a natáčam svoje videá z prostredia kamiónu. Na cesty vyrážam už iba brigádne. Čas utiekol, už to pre mňa bolo aj zdravotne nevhodné a chcem tráviť čas so svojou rodinou. Svoje som si už na cestách užila…

Je pre ženu jednoduché získať takého zamestnanie? Čo všetko si musela prekonať? 

Áno, je. Stačí si urobiť papiere, mať chuť a vôľu, obrniť sa trpezlivosťou a hurá do kamiónu.

Koľko si ako vodička kamiónu vieš v priemere zarobiť? Od čoho sa tvoja výplata odvíja?

Výplaty sa v priemere (aspoň podľa môjho) pohybujú približne okolo 1 700 eur. Niekto zarobí menej, niekto aj oveľa viac. Záleží na firme, na najazdených kilometroch, na dňoch strávených v kamióne. Je to rôzne a nedá sa to povedať presne…

So ženami, ktoré baví šoférovanie, prichádzajú aj rôzne predsudky, ako s nimi bojuješ, dávaš im v tvojom živote nejakú váhu? S akými poznámkami na tvoju adresu sa najčastejšie stretávaš?

Áno, predsudky asi nikdy úplne nezaniknú, ale tie sa netýkajú inteligentných ľudí. Preto si z nich nič nerobím a žiadnu váhu im nedávam. Ak ktokoľvek chce robiť čokoľvek a akékoľvek povolanie, prečo nie. Predsudky sama nechápem a nerozumiem im. Nedávajú zmysel. S čím sa najčastejšie stretávam zo strany mužov? S vetou: vráť sa k sporáku a k vareške.

Toto prechádzam s ľahkým úsmevom a vždy si pre seba ešte dodám, že varenie ma baví tiež, zvládam riadiť kamión aj variť.

Stretla si sa v tvojej profesii s nejakým druhom sexuálneho obťažovania?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá