Kanaďania sa kvôli „hrozbe LGBT“ presťahovali do Ruska. Prišli o všetko a plačú, že chcú ísť domov

  • Kanadská rodina sa rozhodla odísť zo "západnej dekadencie"
  • Za novú domovinu si vybrala Rusko
Policajt zadržal na Červenom námestí v Moskve aktivistu za práva homos*xuálov.
Ilustračná fotografia – policajt zadržal na Červenom námestí v Moskve aktivistu za práva homos*xuálov, TASR/AP, Evgeny Feldman
  • Kanadská rodina sa rozhodla odísť zo "západnej dekadencie"
  • Za novú domovinu si vybrala Rusko

Ruská federácia nielen vo vojenskom ťažení, ale aj v mnohých aspektoch sociálnej politiky rozhodne nesúhlasí so západným smerovaním. Odmieta a odsudzuje naratívy, ktoré sa vo väčšine európskych štátov či v USA stávajú čoraz bežnejšími. Medzi ne okrem iného patria aj témy týkajúce sa LGBTQ komunity.

Napríklad taká Kanada je v týchto otázkach jednou z najprogresívnejších krajín na svete. Na druhej strane Rusko, podobne ako Slovensko, odmieta registrované partnerstvá či sobáše ľudí rovnakého pohlavia. Moskva však LGBTQ hnutie zároveň označuje za extrémistickú organizáciu. Za podporu alebo financovanie extrémistickej organizácie v krajine pritom hrozí trest odňatia slobody až na 12 rokov.

Prirodzene, ide o témy, ktoré aj v prípade kanadského aj ruského štýlu politiky vyvolávajú rôzne vášne a postoje v spoločnosti. Na tom nie je nič zlé a diskusia by mala plynúť. Rovnako tak má aj každý človek právo vybrať si krajinu na život. Daily Kos informuje o príbehu 11-člennej tradičnej kanadskej rodiny, ktorej práve liberálne smerovanie jej krajiny nevyhovovalo a presťahovala sa do Ruska.

„Už by sme sa tam v budúcnosti necítili pre naše deti bezpečne. Je tam veľa ľavicovej ideológie, LGBTQ, trans, jednoducho veľa vecí, s ktorými nesúhlasíme a ktoré tam teraz učia, a my sme od toho chceli dostať naše deti preč,“ povedal pre ruské médiá otec Arend Feenstra.

Odísť sa dá, no Rusko nie je najlepšou destináciou

Ako na Twitteri píše Jay in Kyiv, rodina si rýchlo uvedomila, že sa zrejme mala porozhliadnuť aj po iných konzervatívnejších štátoch. Práve v Rusku totiž prišla o všetko.

„Kanadská rodina, ponorená do ruských dezinformácií, sa presťahuje do Ruska v snahe uniknúť dekadentnej skazenosti západu a okamžite jej ukradnú všetky peniaze, sťažuje sa na to online, je nútená sa ospravedlniť a teraz nemôže z krajiny ujsť,“ znie zhrnutie tohto príbehu.

Arend a jeho manželka Anneesa teda pred troma týždňami všetko predali a osem zo svojich deviatich detí presťahovali do Ruska. Dostali tiež záruky, že s nimi budú úrady spolupracovať a pomôžu im vybaviť všetko potrebné. Veľmi rýchlo sa však začali objavovať problémy.

Takmer okamžite im banka v Rusku zmrazila všetky aktíva. Zdalo sa im totiž, že Kanaďania majú až príliš veľa peňazí a prišlo im to podozrivé, hovoril otec rodiny vo videu. Ostali teda bez peňazí a zrazu aj bez pomoci úradov.

„V súčasnosti som veľmi sklamaná z tejto krajiny. Som pripravená naskočiť na lietadlo a dostať sa odtiaľto. Narazili sme na prvý problém, v ktorom musíte zapojiť logiku v tejto krajine, a to je veľmi, veľmi frustrujúce,“ vyjadrovala sa na sociálnych sieťach matka Anneesa.

Hneď na to ale otec Arend uverejnil na svojom kanáli na YouTube video, v ktorom sa Rusom ospravedlňuje. Pôvodný príspevok plný sťažností rodina odstránila. Kanadské médiá sa v tejto súvislosti domnievajú, že kritika krajiny spôsobila rodine isté ťažkosti s úradmi.

Zdroje: HRW, Daily Kos, Jay in Kyiv, YouTube/Countryside Acres

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá