Kapacita svadieb na maximálne 30 hostí rozčúlila ľudí. Masívne podpisujú petíciu za zachovanie kapacity do 150 osôb

  • Pandemická komisia vlády SR navrhla obmedziť kapacitu svadieb na maximálne 30 ľudí s platnosťou od 1. októbra 2020
  • Na internete vznikla petícia, ktorá žiada zachovať kapacitu hostí na 150 ľudí, prípadne na 100
  • Doteraz ju podpísalo 17 000 ľudí, ženísi a nevesty argumentujú, že do svadby investovali už veľa peňazí i času
  • Obmedzenie bude mať výrazný ekonomický dopad na segmenty podnikania spojené so svadbami
Svadba
  • Pandemická komisia vlády SR navrhla obmedziť kapacitu svadieb na maximálne 30 ľudí s platnosťou od 1. októbra 2020
  • Na internete vznikla petícia, ktorá žiada zachovať kapacitu hostí na 150 ľudí, prípadne na 100
  • Doteraz ju podpísalo 17 000 ľudí, ženísi a nevesty argumentujú, že do svadby investovali už veľa peňazí i času
  • Obmedzenie bude mať výrazný ekonomický dopad na segmenty podnikania spojené so svadbami

Nebolo to tak dávno, čo sme mohli sledovať veľké svadby našich politikov. Igor Matovič sa mal zúčastniť svadby predsedu poslaneckého klubu OĽaNO Michala Šipoša, na ktorej bolo 150 ľudí, z toho drvivá väčšina bez rúška. Aspoň podľa fotiek. Svadby sa zúčastnil aj poslanec OĽaNO Jožo Pročko alebo Gábor Grendel, ktorý rúško mal.

Vydávala sa aj poslankyňa SaS Jana Cigániková, ktorá aspoň riziko nákazy znížila tým, že vydávala v exteriéri.

Bežní ľudia majú o možnosť usporiadať veľké svadby prísť. Pandemická komisia vlády SR navrhla obmedziť kapacitu svadieb na maximálne 30 ľudí s platnosťou od 1. októbra 2020. Rozhodnutie má ešte schváliť Ústredný krízový štáb v pondelok. Dôvodom zavedenia opatrenia má byť zhoršujúca sa epidemiologická situácia na Slovensku i fakt, že svadby sú zaradené do oblasti vysokého rizika pre šírenie koronavírusu. V minulosti hygienici zaznamenali viacero svadieb, ktoré sa stali ohniskami vírusu COVID-19.

zdroj: TASR/AP, John Raoux

Petíciu na podporu zachovania svadieb do 150 hostí podpísalo doteraz viac ako 17-tisíc signatárov. Vyplýva to z údajov na internetovej stránke Peticie.com.

„Touto petíciou žiadame premiéra Slovenskej republiky, hlavného hygienika a všetkých, ktorí rozhodujú o protipandemických opatreniach na území SR, aby prehodnotili svoj zámer od 1. októbra zakázať svadby nad 30 ľudí. Máme za to, že za dodržaní určitých nariadení (častá dezinfekcia priestorov, dezinfekcia rúk, prekrytie horných dýchacích ciest počas sobáša) dokážeme zmenšiť riziko prenosu nákazy,“ uvádzajú organizátori petície.

Petičiari zdôrazňujú, že na svadbe sa zúčastňujú rodinní príslušníci a priatelia, ktorí sú v kontakte aj v bežné dni. „V neposlednom rade sa nám, budúcim manželom, manželkám a svadobným dodávateľom nepáči, že prichádzame kvôli takýmto nariadeniam o nemalé peniaze a v konečnom dôsledku aj o prácu, čo spôsobuje, že sa dostávame do zlej životnej situácie. Chápeme situáciu a urobíme na svojich svadbách všetko pre bezpečnosť ľudí. Žiadame, aby sa svadby, ktoré sme tak dlho plánovali a chystali, mohli uskutočniť s hosťami do 150 ľudí, prípadne aspoň 100 ľudí,“ dodali organizátori.

Ak návrh Pandemickej komisie v pondelok Ústredný krízový štáb schváli, od 1. októbra sa konanie svadieb nad 30 osôb zakáže na celom území krajiny.

zdroj: TASR/František Iván

Do svadby investovali čas i nemalé peniaze

Ďalším dôvodom na zachovanie kapacity má byť podľa nich ekonomický dopad na mnohých ľudí. Viaceré svadobné hostiny sa totiž konajú v hoteloch, ktoré budú mať od októbra takzvanú mimo sezónu, kedy ich navštevuje málo turistov. Svadby a firemné eventy tak mnohým z nich pomáhajú prežiť v tomto období. Pandemická komisia vlády SR odporučila zákaz osláv a eventov, s výnimkou svadieb a karov.

Okrem toho na svadby sú naviazané aj mnohé iné subjekty ako reštaurácie, cateringové firmy, cukrári, svadobné agentúry, hudobníci či kvetinári, pre ktorých znížený počet hostí prirodzene predstavuje znížené tržby, ktoré v konečnom dôsledku budú citeľne chýbať.

zdroj: Unsplash/Fuu J

Na obmedzenie sa sťažujú aj nevesty a ženísi. „Podpisujem, lebo ako väčšina z nás aj my sme svadbu plánovali rok, investovali sme do nej náš čas, energiu a nie malé peniaze,“  napísala do komentárov k petícii Ľudmila Wislocka.

Viacerí sa v komentároch sťažujú, že svadbu už odložili viackrát. „Podpisujem petíciu, pretože sme svadbu prekladali už z mája na október. Som tehotná a chceme sa s mužom vziať pripravujeme sa už pomaly druhý rok, raz sme to rešpektovali presunuli sme, druhy krát sa už chcem vydať!!!,“ napísala ďalšia pobúrená nevesta Ivana Lipovská.

Zdroj: Peticie.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech