Kapské mesto príde o svoje zásoby vody už o niekoľko desiatok dní. Situácia je veľmi vážna

  • Juhoafrická metropola má vynikajúcu polohu v údolí a veľké množstvo prírodnej vody
  • V tomto roku však môže byť Kapské mesto prvým veľkým mestom na svete, ktoré vyčerpalo vodu
  • Priemerná denná kolektívna spotreba vody sa zvyšuje na 618 miliónov litrov denne
overall aerial view of Cape Town, South Africa
wikipedia.org
  • Juhoafrická metropola má vynikajúcu polohu v údolí a veľké množstvo prírodnej vody
  • V tomto roku však môže byť Kapské mesto prvým veľkým mestom na svete, ktoré vyčerpalo vodu
  • Priemerná denná kolektívna spotreba vody sa zvyšuje na 618 miliónov litrov denne

Trojročné sucho v regióne okolo Kapského mesta spôsobilo, že hladiny vodných tokov zapríčinili nebezpečnú zmenu. Odborníci predpovedali, že mesto dosiahne „deň nuly“, čo je bod, v ktorom sa priehrady znížia pod 13,5 % ich kombinovanej kapacity. Tento deň by mal nastať 21. apríla 2018. Mesto bude nútené vypnúť väčšinu kohútikov a každý obyvateľ bude musieť obmedziť spotrebu vody na 25 litrov denne.

V súčasnosti pracuje mesto na projektoch, ktoré sú zameraná na recykláciu vody a na výstavbe troch odsoľovacích zariadení, ktoré by mohli fungovať od marca.

Vodné obmedzenia úrovne 6 s účinnosťou od 1. januára 2018 majú za cieľ znížiť spotrebu. Všetky domácnosti, ktoré používajú viac vody ako 10,5 kilolitrov za mesiac, budú vybavené zariadením na správu vody na zásobovanie vodou v ich dome. Je to súčasť záväzku mesta pracovať s obyvateľmi, aby sa vyhli ešte väčším problémom.

Mapa na monitorovanie vody

Kapské Mesto spustilo svoju kontroverznú vodnú mapu v snahe pomôcť západnej časti mesta vyrovnať sa s ochromujúcou krízou sucha. Mapa umožňuje obyvateľom skontrolovať vodné zvyky svojich susedov. Niektorí obyvatelia kritizovali túto iniciatívu, no mesto zasiahlo, že projekt pomôže zvýšiť povedomie o spotrebe vody. „Potenciál úspory vody v Kapskom meste prevažuje akékoľvek otázky súkromia v tejto fáze krízy,“ uviedla hovorkyňa starostky, Patricie de Lille Zara Nicholsonová.

„Tým, že sprístupníme informácie o spotrebe, veríme v pomoc obyvateľom a komunitám lepšie riadiť spotrebu vody. Je veľmi dôležité, aby každý mohol hrať svoju úlohu v tejto kríze,“ uviedlo mesto.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Screen shot vodnej mapy k 16. januáru

Zmena klímy nie je záležitosťou  budúcnosti

Suché Kapské mesto a jeho dôsledky pre obyvateľov môžu byť jednoznačnou pripomienkou, že zmena klímy nie je záležitosťou budúcnosti – je to realita súčasnosti, ktorá sa odohráva v tomto okamihu. Klimatické zmeny nie sú také jednoduché. Analýza odborníkov však zistila, že sucho v Kapskom meste sa pravdepodobne zhoršilo ľudskými činnosťami.

Jedna štúdia predpovedá, že takmer 74 % svetovej populácie bude ohrozená nebezpečnými horúčavami do konca storočia a dokonca aj v roku 2030 by sme mohli vidieť rekordne vysoké letné teploty každý druhý rok. V roku 2015 satelitné údaje NASA zistili, že jedna tretina globálnych zásobníkov podzemných vôd bola nadmerne stresovaná ľudským využitím, čo naznačuje krutý výsledok, ak sa nenaučíme používať vodu udržateľnejšie. Kapské mesto je len jedným z príkladov týchto predpovedí.

Zdroj: capetown.gov.zacapetownetc.comfuturism.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech