Kardio trénuje aj mozog, pomáha zlepšovať pamäť, zistili vedci

  • Udržiavanie telesnej kondičky prispieva k lepšiemu fungovaniu mozgu
  • Cvičenie pomáha zlepšiť pamäť aj vtedy, ak sa vekom zhorší
cvičenie, beh, pamäť
FOTO: Pixabay.com/pasja1000, Mike Renpening
  • Udržiavanie telesnej kondičky prispieva k lepšiemu fungovaniu mozgu
  • Cvičenie pomáha zlepšiť pamäť aj vtedy, ak sa vekom zhorší

Cvičenie má pozitívny vplyv na zdravé fungovanie mozgu, tvrdia vedci z Texasu. Niektorí predpokladajú, že udržiavanie fyzickej kondície dokonca zlepšuje pamäť. Štúdia UT Southwestern Medical Center analyzovala zmeny v mozgu po roku cvičenia, ktoré zvyšuje prietok krvi v kľúčových oblastiach súvisiacich práve s pamäťou. Tento jav môže pomôcť najmä starším ľuďom a tiež vedcom pri ďalšom skúmaní liečby Alzheimerovej choroby.

Počas štúdie, ktorú publikovali v Journal of Alzheimer’s Disease, zdokumentovali zmeny v dlhodobej pamäti a toku krvi v mozgu u 30 ľudí. Všetci mali minimálne 60 rokov a problémy s pamäťou. Polovica z nich sa rok venovala aeróbnemu cvičeniu a zvyšok len strečingu. Prvá skupina dosiahla zlepšenie pamäte o 47 percent, u druhej spozorovali len minimálne pozitívne zmeny.

Dokázali sme, že keď sa vaša pamäť začína zhoršovať, môžete s tým ešte niečo urobiť. Stačí, ak sa začnete venovať aeróbnemu cvičeniu,“ povedal výskumník z UT Southwestern Medical Center Binu Thomas. „Máme dostatok dôkazov o tom, že cvičenie môže mať dlhodobý pozitívny vplyv na naše mozgy a tiež srdcia,“ dodal.

Ak teda chceš mať fit telo aj mozog, určite do svojho tréningu zaraď aj kardio, teda aeróbne cvičenie.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK