Karin sa nemohla pozerať na odpad v jej obľúbenom lese. Rozvešala v ňom tašky a Slováci sa prekonali

  • Ľudia ju odhovárali, tvrdili, že tašky sa hneď vyparia
  • Po plné vrecia odpadkov sa nakoniec vracala každý týždeň
tašky recyklácia príroda
FB/Karin Buday
  • Ľudia ju odhovárali, tvrdili, že tašky sa hneď vyparia
  • Po plné vrecia odpadkov sa nakoniec vracala každý týždeň

Každý vie, že sa odpadky nemajú vyhadzovať len tak do prírody, no aj napriek tomu to niektorí z nás robia. Odpadky v lesoch sú problémom, ktoré Slovensko trápi už roky. To, že sme počas pandémie trávili v lesoch viac času, ako kedykoľvek predtým, po sebe zanechalo stopu. Nehovoriac o tom, že je každým dňom teplejšie a všetkých nás láka byť vonku.

Karin Buday na Facebooku píše, že chcela vyčistiť jej obľúbený les. Spolu s manželom tak v obci Tehla na západnom Slovensku prerobila starú informačnú tabuľu. Všetci okoloidúci si tak mali možnosť požičať na prechádzku platenú tašku a cestou z lesa odpad roztriediť do vriec.

Pri taškách stojí krátky text: „Ak chcete pomôcť tomuto lesu, zoberte si zavesenú plátenú tašku, počas prechádzky ju naplňte odpadkami. Nazbieraný odpad zrecyklujte a tašku zaveste späť na klinček. Ďakujeme.

Od nápadu ju odhovárali

Ľudia v Karininom okolí tvrdili, že to je márna snaha. Že sa bude len trápiť so šitím tašiek a nakoniec ich niekto ukradne a z jej plánu nič nebude.

Nestalo sa tak, jej nápad funguje už skoro rok. Sama tvrdí, že je milo prekvapená z toho, ako dobre. Poukazuje na to, aké jednoduché je spojiť príjemné s užitočným, plné vrecia tam nachádzala každý týždeň a ľudia len pri prechádzke vyzbierali približne tridsať vriec odpadu.

Karin tvrdí, že v lese je rozdiel naozaj vidieť, pri prechádzke narazí na odpadky len málokedy. Vyzýva ľudí, aby sa jej nápadom inšpirovali, aj keď majú pochybnosti, tašky totiž nemizli.

Za rok sa stratila jedna, no pribudli dve. Tiež podotýka, že tašky často perie a rýchlo vyblednú, preto to nepovažuje za najlepší úlovok. Príspevkom chce osloviť viac ľudí, ktorí majú to svoje obľúbené miesto a prosí, aby vytvorili niečo podobné, pretože to má skutočne zmysel.

Zdroj: Facebook/Karin Buday

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech