Zabudni na predražené Chorvátsko. Vyskúšaj netradičnú dovolenku za pár eur

  • Zostalo ti na dovolenku len pár eur?
  • Zabudni na vychýrené predražené destinácie
  • Poradíme ti, kde si príjemnú dovolenku vychutnáš za pár eur
pixabay.com Balkán
pixabay.com
  • Zostalo ti na dovolenku len pár eur?
  • Zabudni na vychýrené predražené destinácie
  • Poradíme ti, kde si príjemnú dovolenku vychutnáš za pár eur

Saranda, Albánsko

Hranica s Gréckom leží, čo by kameňom dohodil. Nízke ceny navyše lákajú množstvo gréckych turistov, ktorí navštevujú letovisko najmä kvôli nízkym cenám. Uprostred mesta leží veľká pláž a v jeho okolí rastú olivové háje a agáve.

 

Mesto je povestné výbornou kuchyňou, ktorá je bohatá na plody mora a tie najlepšie reštaurácie si môžete pozrieť aj na TripAdvisor. Česť mestu robia aj pamiatky ako Etnografické alebo Archeologické  múzeum, či ruiny starovekého mesta Onhezmi. Odporúčame nevynechať návštevu pohanského chrámu Mesopotam, ktorý je v súčasnosti kláštorom s impozantnou mozaikou  znázorňujúcou draka s roztiahnutými krídlami.

View this post on Instagram

Sunset in Saranda. Photo by:@izmirmani

A post shared by Discover Albania 🇦🇱 (@beauty_of_albania) on

K najnavštevovanejším a najobľúbenejším pamiatkam patrí hrad Lekursi, ktorý ponúka nádherný výhľad na ostrov Korfu, ktorý je od rušnej Sarandy vzdialený len  30 kilometrov. Skutoční romantici odporúčajú navštíviť hrad tesne pred západom slnka. Niektoré cestovné kancelárie ponúkajú aj výhodný kombinovaný pobyt, kedy strávite čas na gréckom Korfu aj v albánskej Sarande.

Ubytovanie a služby sú cenovo prijateľnejšie než u nás. Chlieb stojí okolo 50 centov, 1,5 litra vody 40 centov a kávu si dáš od 90 centov. Jedna porcia v reštaurácii ťa bude stáť od 5 do 9 eur a fľaša vína okolo 4 eurá. Ubytovať sa v Sarande môžeš za 14 eur za noc, takže celý týždeň tu môžeš bývať už od 98 eur. Drahšie hotely ťa ale samozrejme môžu vyjsť o niečo viac a to aj na 100 eur za noc.

Výhodou je, že do Albánska sa môžeš vybrať lietadlom, autobusom, ale aj svojim vlastným autom. V poslednom prípade mysli na to, že dlhšiu cestu si lepšie užiješ s partiou kamarátov, ako s malými deťmi. Letenky si môžeš kúpiť už od 19 eur.

Kotor, Čierna hora
zdroj: Kotor, Čierna hora, Pixabay.com

Kotor, Čierna hora

Čierna hora sa osamostatnila od Srbska v roku 2006, čo z nej robí najmladšiu krajinu Európy. Postupom času sa táto nepoznaná krajina stáva veľmi vyhľadávanou destináciou turistov z celého sveta. Je to pochopiteľné, nakoľko ponúka bohaté (nielen) športové využitie a to počas celého roka.

V letnej sezóne sa najväčší záujem sústreďuje na 293 km dlhé pobrežie a jadranské more. Na plachtenie a ďalšie zábavy tu je dostatok príležitostí. Pláže vhodné na kúpanie sa rozprestierajú na 73 km a z nich je 33 km tých piesočných.

Čierna hora to sú prevážne kopce a hory, čo dáva príležitosť tráviť čas turistikou, horolezectvom a nachádzajú sa tu nádherné národné parky, mestá a strediská. Do odporúčaných destinácií ju zaradil aj turistický sprievodca Lonely Planet.

Kedysi platila prijateľnosť cien naprieč celou krajinou, ale dnes sa pobrežie Budvy cenovo vyrovnáva populárnym rezortom v Chorvátsku. Cenovo sa preto oplatí navštíviť starobilé prístavné mesto Kotor. Lonely Planet dokonca zaradil záliv tohto mesta medzi 10 najkrajších zálivov sveta.

Podobá sa severským fjordom a jeho dominantou je jednoznačne prístav a  stredoveká pevnosť na kopci. Výhľad z pláže na viac ako tisíc metrov vysoké skaly ti určite vyrazí dych. Navštíviť obchody, ale aj sa výborne najesť, môžete priamo na vode. Chlieb stojí približne 60 centov, minerálka 40 centov a porcia v reštaurácii vás vyjde od 5 do 8 eur.

Zájazdy do Čiernej hory ponúka takmer každá cestovná kancelária a často sú aj v ponukách last minute. Do tejto krajiny sa oplatí ísť autom. Nie kvôli komfortu, ale zážitku, ktorý táto cesta ponúka.

Čistý čas letu je približne 55 minút. Dobrá správa je, že do Čiernej Hory môžeš na 30 dní vycestovať len s občianskym preukazom.

Ubytovať sa vieš od 15 eur na noc. Nájdu sa tiež hotely, v ktorých sa za 100 eur ubytuješ na celý týždeň pre dve osoby.

Zdroj: croatiaweek.com,  TripAdvisor.com, itinari.com, tourincroatia.com, investinalbania.com, LonelyPlanet.com, letenkyzababku.sk, welcometoalbania.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá