Kastrácia by mužom mohla predĺžiť život, ukazuje štúdia. Vedci si ako príklad zobrali kastrované ovce

  • Ľudstvo odpradávna hľadá spôsob ako zastaviť starnutie
  • Aj keď žiaden kameň mudrcov spôsobujúci nesmrteľnosť zatiaľ nemáme, vedci dávajú do pozornosti zaujímavú metódu
  • Muži by mohli starnutie oddialiť kastráciou
pjimage - 2021-07-08T114444.826
Pexels/RF._.studio, Unsplash/Creaslim ,
  • Ľudstvo odpradávna hľadá spôsob ako zastaviť starnutie
  • Aj keď žiaden kameň mudrcov spôsobujúci nesmrteľnosť zatiaľ nemáme, vedci dávajú do pozornosti zaujímavú metódu
  • Muži by mohli starnutie oddialiť kastráciou

Vo vedeckom časopise eLife vyšla štúdia, na začiatku ktorej si vedci lámu hlavu otázkou, prečo samice cicavcov žijú dlhšie ako samci. Ako vysvetľujú, dôvod prečo závisí starnutie od pohlavia zatiaľ vedeckej obci úplne jasný nie je.

Prišli ale so zaujímavým zistením, ako by sa tento rozdiel dal medzi pohlaviami vyrovnať. Mužov to však zrejme veľmi nepoteší a radšej požijú o pár rokov menej ako ich polovičky.

Vykastrovaní samci oviec žijú dlhšie

V našej DNA máme zakódované naozaj zaujímavé informácie. Za pomoci vedy dnes už dokážeme z tejto genetickej informácie pomerne presne zistiť vek jedinca. Skupina vedcov z Univerzity Otago so spolupracovníkmi zo Spojených štátov amerických prišla s niečím, čomu dali názov epigenetické hodiny.

S ich pomocou zisťovali z DNA vek domestikovaných oviec druhu Merino na Novom Zélande a v Austrálii. Ich chybovosť bola iba 5,1 mesiaca.

Za pomoci hodín zistili, že kastrovaní samci oviec mali oneskorené starnutie DNA na rozdiel od nekastrovaných jedincov. Okrem toho v ich DNA našli aj určité samičie chemické stopy.

„Farmári aj vedci už istý čas vedia, že kastrované ovce žijú v priemere oveľa dlhšie ako ich nekastrované náprotivky. Je to však prvýkrát, čo si niekto pozrel DNA aby zistil, či tiež pomalšie starnú,“ hovorí pre vedecký portál EurekAlert! jedna z autoriek štúdie Victoria Sugrue.

Vedci zistili, že samice a samce oviec majú rozdielne vzorce starnutia DNA. Pri kastrátoch sa ukázalo, že ich vzorec v sebe nesie veľmi veľa samičích vlastností. To spôsobuje, že ich starnúci proces sa viac začína podobať na ten, ktorý majú samice. A tie, ako je známe, starnú pomalšie.

Zvážil by si kastráciu kvôli spomaleniu starnutia?

Mužské hormóny ovplyvňujú rýchlejšie starnutie

Tieto zistenia by mohli v budúcnosti pomôcť pochopiť, prečo muži starnú rýchlejšie ako ženy. Podľa vedcov sa totiž tieto zistenia dajú aplikovať aj u ľudí.

„Je zaujímavé, že miesta DNA, ktoré sú najviac postihnuté kastráciou, sa tiež viažu na receptory mužských hormónov u ľudí oveľa väčšou rýchlosťou, ako by sme očakávali,“ uviedol vedúci výskumného tímu doktor Tim Hore.

„Toto poskytuje jasnú súvislosť medzi kastráciou, mužskými hormónmi a pohlavne špecifickými rozdielmi v starnutí DNA.“

Zdroje: eLife, EurekAlert!

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech