Katar bojuje s globálnym otepľovaním „vonkajšou klimatizáciou“. Problémom je, že ho ňou ešte viac podporuje

  • Dopady klimatických zmien sa neukazujú iba na Slovensku, ale aj v zahraničí
  • Na pravé poludnie sa teploty v Katare šplhajú až na 48 stupňov Celzia
  • Kvôli vysokým teplotám prišla krajina s naozaj netradičným riešením
pjimage – 2021-05-23T140407.048
Unsplash/Kamal Darwish Unsplash/Markus Spiske
  • Dopady klimatických zmien sa neukazujú iba na Slovensku, ale aj v zahraničí
  • Na pravé poludnie sa teploty v Katare šplhajú až na 48 stupňov Celzia
  • Kvôli vysokým teplotám prišla krajina s naozaj netradičným riešením

Podľa portálu Washington Post rieši Katar vysoké teploty naozaj originálne. Krajina začala s inštaláciou vonkajšej klimatizácie. Klimatizačné jednotky sa nachádzajú na trhoviskách, v blízkosti chodníkov a na športoviskách. Podľa Yousefa al-Horra je fungovanie bez vonkajšej klimatizácie nemožné. „Ak by sme ju vypli, bolo by to neúnosné,“ povedal pre Washington Post. 

Azda za najodvážnejší môžeme považovať nápad inštalácie klimatizácie na štadióne Al Janoub, ktorý čoskoro navštívi viac než 40-tisíc futbalových fanúšikov. V roku 2022 sa na tomto štadióne budú konať majstrovstvá sveta.

zdroj: Unsplash/Radoslaw Prekurat

Nie veľmi dobré riešenie

Hoci sú obyvatelia krajiny na vyššie teploty zvyknutí, aktuálna situácia je pre nich neúnosná. Prudké zmeny počasia sú však dôsledkom klimatických zmien, s ktorými sa nedá bojovať. Boj pomocou klimatizácie je podľa odborníkov príšerný nápad, pretože má veľmi zlý vplyv na životné prostredie.

Aj keď to nie je známy fakt, je dokázané, že klimatizácie sú jedným z dôvodom globálneho otepľovania. Spôsobené to je vysokým množstvom energie, ktorú klimatizácia vyžaduje. Až 20 percent celkovej spotreby elektrickej energie pochádza z klimatizačných jednotiek.

zdroj: Unsplash/Markus Spiske

Mnoho chladiacich technológií, ako je chladenie a klimatizácia, tiež používa chladiace kvapaliny s fluórovaným uhľovodíkom (HFC), ktoré pôsobia ako látky znečisťujúce klímu mnohokrát účinnejšie ako oxid uhličitý.

Katarská vláda tvrdí, že ich svetový pohár v skutočnosti vyčerpá menej uhlíkových emisií ako v predchádzajúcich rokoch, a to predovšetkým preto, že ich dejiská sú relatívne blízko pri sebe. Katar je však už dnes  jedným z najvyšších producentov uhlíka na obyvateľa na svete. Keď krajina začne skutočne pociťovať horúčavu klimatickej krízy, bude znižovanie jej ekologickej stopy ešte väčšou výzvou. 

Zdroje: Washington Post, Data Worldbank

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá