Katarína vdychuje život starému oblečeniu. Ľudí v Nitre učí nakupovať v second hande

  • Katarína Kožená z Nitry si založila second handový obchod v centre mesta
  • V kamennej predajni ponúka kvalitné kúsky zo zahraničia, no venuje sa aj vlastnej tvorbe
Sekáč
  • Katarína Kožená z Nitry si založila second handový obchod v centre mesta
  • V kamennej predajni ponúka kvalitné kúsky zo zahraničia, no venuje sa aj vlastnej tvorbe

Katarína Kožená otvorila svoj nový upcyclingový obchod Sekáč na pešej zóne v centre Nitry. 22-ročnej Slovenke sa tak splnil niekoľkoročný sen. V obchode nájdeš originálne kúsky zo zahraničných second handov.

Prvotný impulz

Svoje prvé kúsky začala šiť zo svojho starého oblečenia už počas strednej školy. Po nej pracovala v rôznych podnikoch ako čašníčka. Cítila, že ju robota brzdí a nemôže sa kreatívne rozvíjať.

Nudila ma móda, ktorú som nakupovala v klasických obchodných reťazcoch, pretože ju mohol mať v šatníku každý. Preto som si kúpila šijací stroj a začala pretvárať staré oblečenie a neskôr šiť celé kúsky zo starých nepoužívaných látok,“ spomína na svoje začiatky Katka.

Jedného dňa našla inzerát na prenájom priestoru, ktorý v minulosti slúžil ako obchod s oblečením v centre Nitry a uvedomila si, že práve toto je ten moment, kedy by sa mala rozhodnúť, či chce začať podnikať.


Nie je Sekáč ako sekáč

Vo svojom kamennom obchode prezentuje oblečenie z rakúskych a holandských firiem, ktoré ponúkajú oblečenie z druhej ruky. Kúpu obnosených vecí si starostlivo vyberá a snaží sa, aby boli nadčasové a našla sa v ňom každá veková kategória. Obchod je rozdelený do viacerých sektorov, podľa veľkostí a ako sama spomína, nájdu si v ňom svoje ženy, muži aj deti.

„Potrpím si na príjemnú vôňu, živé kvety a kvalitnú hudbu“

Nadštandardom, ktorý Katka v obchode vytvorila, sa snaží navodiť príjemnú atmosféru, každému návštevníkovi, ktorý do obchodu vstúpi. O zákazníkov sa sama postará, pomôže im vytvoriť outfit, dokonca ponúkne občerstvenie. Vytvorila miesto na oddych, ktorý poväčšine využívajú muži čakajúci na svoje partnerky.

Obchod vedie v „eco-friendly“ duchu a snaží sa, aby jej podnikanie zaťažilo životné prostredie čo najmenej. Preto napríklad pri otváračke vyzdobila podnik reťazami z látok a pri balení kúpeného oblečenia používa papierové tašky.

Bazáre, prednášky o recyklácií a Slovenskí návrhári

Katka chce do budúcnosti pokračovať v tvorbe a svoje produkty začať predávať aj v Sekáči. Myšlienku chce šíriť aj formou pravidelných bazárov, čím pomôže ostatným sa ľahko zbaviť kúskov, ktoré už nenosia. Taktiež chce priestor využiť na usporadúvanie výstav a kultúrnych podujatí, ktoré by oživili pešiu zónu v Nitre. Popri tom chce v obchode prednášať a organizovať workshopy zamerané na recykláciu oblečenia. Je však otvorená nápadom ostatných ľudí a realizovať ďalšie eventy vo svojej predajni.

Priestor chce dať aj slovenským začínajúcim módnym návrhárom, ktorí nemajú šancu prezentovať svoju tvorbu v kamenných obchodoch. „V budúcnosti chcem osloviť viaceré slovenské mená, ktoré sa venujú tvorbe módnych kúskov a doplnkov a predávať ich produkty priamo v predajni,“ dodáva Katka.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK