Katarína žije na Bali: Za ubytovanie a stravu zaplatíš pár eur, s prácou je to však úplne iné

  • Ľudia si na Bali nezamykajú domy
  • Ceny nehnuteľností vzrástli kvôli Rusom, ktorí po začatí vojny prišli na ostrov
  • Na Bali je extrémne nízka kriminalita
Katarína žije na Bali už niekoľko rokov
Katarína žije na Bali už niekoľko rokov Katarína Runa, Freepik/mrsiraphol
  • Ľudia si na Bali nezamykajú domy
  • Ceny nehnuteľností vzrástli kvôli Rusom, ktorí po začatí vojny prišli na ostrov
  • Na Bali je extrémne nízka kriminalita

Katarína Runa je úspešná online koučka, ktorá si rozbehla biznis na Slovensku a po vypuknutí pandémie sa s manželom odsťahovali na Bali. Ostrov si obľúbila najmä kvôli miestnym ľuďom, ktorí ich nebrali vôbec ako cudzincov, práve naopak.

Bali je centrom digitálnych nomádov

Mnoho ľudí si Bali predstavuje ako krásnu oázu s peknými plážami. Hoci je príroda na Bali krásna, zamestnanie tam cudzinci ťažko nájdu. Podľa slov Kataríny je Bali centrom digitálnych nomádov, takže ak pracuje niekto na diaľku, je to pre neho ideálne miesto. 

  • Prečo si Katarína vybrala na život Bali?
  • Akí sú miestni ľudia a kultúra?
  • Aký biznis má Katarína?
  • Ako vyzerá ich ubytovanie na Bali?

Kedy si začínala s koučovaním ľudí a čo ťa k tomu viedlo?

Moju prácu by som nenazvala priamo koučingom. Na Slovensku radi bazírujeme na presných pravidlách pomenovania toho, kto a čo robí. V zahraničí sa celá oblasť osobného rozvoja nazýva pojmom koučing, u nás sa tento výraz spája takmer výlučne s veľmi špecifickou formou práce s ľuďmi, ktorá je založená výlučne na kladení otázok. Ja pri svojej práci využívam okrem otázok aj množstvo ďalších metód, postupov či techník z rôznych oblastí – mentoringu, mindfullness, systémických a rodových konštelácií, a mnohých ďalších.

Začala som najskôr ako klientka – v období, keď som intenzívne hľadala riešenie svojej vlastnej životnej krízy. Rozpadávalo sa mi manželstvo, cítila som sa v živote stratená, nerozumela som, čo sa deje. Šla som na to najskôr klasickou cestou – psychológ, psychoterapia, no k výraznejšiemu zlepšeniu stavu v mojom prípade došlo, až keď som objavila techniky osobného rozvoja, ktoré dnes využívam. A keďže je pre mňa prirodzené prinášať praktické riešenie aj ďalším ľuďom, otvorila som následne prvé veľké centrum osobného rozvoja na Slovensku a začala aj sama viesť najskôr menšie ženské kruhy, neskôr rozsiahlejšie kurzy, až to napokon prerástlo aj do online prostredia.

Potrebuje k tomu človek špeciálne vzdelanie, aby sa mohol venovať koučovaniu?

Ak chcete robiť spomínanú špecifickú formu sprevádzania ľudí formou otázok, tak áno, u nás je vhodné k nemu mať výcvik a skúšky. A hoci ja aktuálne absolvujem už druhý koučingový výcvik, vo svojej práci využívam aj veľké množstvo iných metód a techník, ku ktorým som si absolvovala rôzne vzdelávania, certifikované výcviky alebo tréningy. V zahraničí vo všeobecnosti na koučing žiaden papier nepotrebujete, oveľa menej sa tam bazíruje na formalitách, ide skôr o kvalitu a výsledky. Pre zaujímavosť, najvyhľadávanejších svetový kouč Tony Robbins nemá k tejto profesii žiadne formálne vzdelanie. Dokonca nemá ani strednú školu.

Čo vás s manželom viedlo k tomu, aby ste sa presťahovali na Bali?

Náhoda. A život sám. Záleží, ako sa na to pozeráme. Dlhodobo sme bývali v podnájme, v rodinnom dome v Bratislave. Vlastnila ho staršia dáma, ktorá už nemala blízku rodinu a svojho času nám prisľúbila, že v ňom môžeme ostať ako dlho budeme chcieť, verili sme, že domček časom kúpime. Počas pandémie sa však celkom nečakane rozhodla ten dom darovať vzdialeným príbuzným a dom potrebovala uvoľniť.

V čase celosvetovej pandémie a lockdownu bolo náročné hľadať si narýchlo nový podnájom, tak som zo žartu povedala manželovi, že ak sa už máme opäť sťahovať, tak to môžeme ísť rovno na Bali. Jemu sa ten nápad tak zapáčil, že sme reálne začali zisťovať možnosti a podmienky takéhoto presunu a videli sme, že to reálne je. Pôvodne sme išli na tri mesiace, z ktorých sú už viac ako tri roky.

Keď sa povie Bali, ľudia si predstavia exotiku a nádherný raj. Naozaj je Bali také, alebo ho poznáš aj z inej stránky?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá