Katastrofálny výsledok pre Matoviča: Až 82 % voličov ho vníma negatívne

  • Matovičovo pôsobenie v politike vníma negatívne 82 percent voličov, ukázal prieskum
  • Ak by sa v júni konali voľby, vyhral by ich Hlas
Igor Matovič
TASR/Pavel Neubauer
  • Matovičovo pôsobenie v politike vníma negatívne 82 percent voličov, ukázal prieskum
  • Ak by sa v júni konali voľby, vyhral by ich Hlas

Pôsobenie súčasného ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) vníma negatívne 82 percent voličov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky agentúry Ako pre reláciu Na hrane televízie Joj, ktorý sa konal od 7. júna do 10. júna na vzorke tisíc respondentov.

Vysvedčenie od Slovákov

Účastníci prieskumu odpovedali na otázku: „Ako hodnotíte celkové pôsobenie Igora Matoviča v slovenskej politike?“ Matovičovo pôsobenie úplne negatívne vníma 53,8 respondentov a skôr negatívne 28,2 percenta opýtaných.

Skôr pozitívne jeho pôsobenie v politike vníma 9,1 percenta opýtaných, úplne pozitívne 1,5 percenta respondentov. Zvyšných 7,4 percenta opýtaných nevedelo alebo nechcelo odpovedať.

Spomedzi voličov jednotlivých politických strán má Matovič najviac priaznivcov v hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (55 percent) a v hnutí Sme rodina (24 percent). Verí mu aj 12 percent voličov Kresťanskodemokratického hnutia a osem percent voličov Progresívneho Slovenska. Najviac mu nedôverujú voliči hnutia Republika (97 percent), Smer – sociálna demokracia (94 percent) a Hlas – sociálna demokracia (93 percent).

Matovič a jeho pôsobenie v politike je horšie vnímané u mužov než u žien. Z hľadiska vekových kategórií Igorovi Matovičovi najviac dôverujú ľudia nad 66 rokov (14 percent). Nasledujú voliči vo veku 50 až 65 rokov (12 percent). Súčasnému ministrovi financií najviac nedôverujú voliči vo veku 18 až 33 rokov (86 percent) a ľudia vo veku 34 až 49 rokov (82 percent).

Z regionálneho hľadiska má Matovič najväčšiu podporu v Trnavskom (16 percent), Košickom a Nitrianskom kraji (obe 12 percent) a Banskobystrickom a Žilinskom kraji (v oboch po 10 percent). Najnegatívnejšie jeho pôsobenie v politike hodnotia v Trenčianskom kraji (87 percent), Prešovskom kraji (86 percent) a v Bratislavskom kraji (83 percent).

Voľby by s prehľadom vyhral Hlas

Ak by sa parlamentné voľby konali počas najbližšieho víkendu, vyhrala by ich strana Hlas – sociálna demokracia, ktorú by volilo 20,2 percenta respondentov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky agentúry Ako pre reláciu Na hrane televízie Joj, ktorý sa na vzorke tisíc respondentov konal v dňoch 7. až 10. júna.

Na druhom mieste by sa ocitla strana Smer – sociálna demokracia, ktorú by volilo 14,8 percenta opýtaných, tretia by skončila strana Sloboda a Solidarita, ktorú by volilo 14,3 percenta respondentov.

Cez brány parlamentu by sa dostalo aj Progresívne Slovensko so ziskom 9,9 percenta, hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti so ziskom 8,5 percenta a Kresťanskodemokratické hnutie so ziskom 7,3 percenta. Päťpercentné kvórum potrebné na zasadnutie do Národnej rady SR by so ziskom 5,7 percenta prekročilo hnutie Sme rodina a s 5,2 percentami aj hnutie Republika.

Slovenská národná strana by získala 4,2 percenta, Za ľudí 2,2 percenta a Maďarské fórum s Alianciou zhodne po 1,9 percenta. Strany Dobrá voľba a Umiernení spolu s Kotlebovcami – Ľudovou stranou Naše Slovensko by získali zhodne po 1,8 percenta hlasov.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá