Kauza Čistý deň ešte stále trvá. Natália Blahová, ktorá kauzu odhalila, dnes čelí niekoľkým žalobám

  • Kauza Čistý deň sa prevalila v roku 2016, no trvá dodnes
  • Čistý deň malo byť resocializačné zariadené určené aj pre máloletých
  • Do kauzy bol zapletený aj Kočner
Čistý deň kauza slovensko zneužívanie kočner
Čistý deň, SITA/Martin Harvan, TASR/Martin Baumann
  • Kauza Čistý deň sa prevalila v roku 2016, no trvá dodnes
  • Čistý deň malo byť resocializačné zariadené určené aj pre máloletých
  • Do kauzy bol zapletený aj Kočner

Písal sa rok 2016, kedy sa na Slovensku prevalila kauza Čistý deň. Kauza však ani po rokoch vyšetrovania nekončí. Stále sa vynárajú nové a nové informácie o tom, ako to po odhalení celého prípadu v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante bolo. 

Prípadu sa venujú mnohé médiá aj jednotlivci, na čele s Natáliou Blahovou, ktorá situáciu opísala na blogu Denníku N. Po prevalení kauzy sa začali ozývať aj bývalí klienti zariadenia, ktorí prehovorili o nechutnostiach, ktoré tam zažili.

„Keď som otvárala túto kauzu, bolo mi to jedno, či na mňa podá niekto trestné oznámenie alebo žalobu. Sprevádzala som matku v ťažkej životnej situácii,“ píše na blogu SME Natália Blahová, ktorá do roku 2020 pôsobila ako poslankyňa NR SR za stranu SaS.

Podnet pre napísanie prvého článku v roku 2016 prišiel po tom, čo rodina poškodenej začala dostávať výhražné esemesky. Natália Blahová sa príbeh rozhodla zverejniť ako krajný prípad, pretože už žiadna inštitúcia nevedela pomôcť.

Čistý deň kauza slovensko zneužívanie kočner
zdroj: TASR/Michal Svítok

Z Vianoc sa stal uplakaný čas

Príbeh začína pri matke Drahomíre a jej 14-ročnej dcére. Po tom, ako matka Natálie zistila, že jej dcéra pravidelne fajčí marihuanu, rozhodla sa to riešiť prostredníctvom Úradu práce a sociálnych vecí, opisuje článok Natálie Blahovej.

Sociálna pracovníčka matke odporučila pobyt v zariadení, ktoré sa stará aj o maloleté deti ohrozené závislosťami. Zariadenie opisovala ako miesto s odborným tímom a dobrou starostlivosťou o deti. Matka mladého dievčaťa s terapeutickým pobytom súhlasila.

Ako píše Blahová, okresný súd rozhodol, že Natália bude v resocializačnom centre 18 mesiacov. V tomto momente sa však sľub, že matke bude sociálna pracovníčka vždy k dispozícii, prestal plniť.

To, že mladú Natáliu v zariadení zneužíval terapeut sa matka dozvedela práve na Vianoce, kedy jej dcéra dostala priepustku. Vianoce, z ktorých sa rodina mala tešiť, sa tak premenili na bezmocný smutný čas.

Čistý deň kauza slovensko zneužívanie kočner
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Sociálna pracovníčka sa zrazu stiahla

Drahomíra začala celú situáciu riešiť s riaditeľom centra, Petrom Tománkom. Ten však stavil na emócie. Tvrdil, že terapeuta prepustia, jej dcéra tam už bude v bezpečí. Trestného oznámenia, ktoré matka chcela podať, sa obával. Sľúbil jej, že ho na terapeuta podá centrum samo.

Ako Natália Blahová píše v blogovom príspevku, matka bojovala sama so sebou. Sociálna pracovníčka jej nedvíhala telefón, súd rozhodol, že Natália musí v centre stráviť ešte 3 mesiace. Argumenty riaditeľa boli silné, a tak sa Natália do centra vrátila.

Keď sa však Drahomíra rozhodla ísť svoju dcéru navštíviť, povedali jej, že má zakázané návštevy, pretože je chorá. To ju však neodradilo a aj napriek odmietavému prístupu personálu sa vydala za svojou dcérou.

Natáliu našla polonahú uprostred izby. Bola dezorientovaná a mala horúčku. Verejnosť šokovalo, že iba 14-ročná dievčina mala neliečenú pohlavnú chorobu a zranenia, ktoré zodpovedali znásilneniu. Drahomíra svoju dcéru zobrala preč aj napriek námietkam zariadenia. Tu sa začal kolotoč, ktorý sa točí dodnes.

Čistý deň kauza slovensko zneužívanie kočner
zdroj: TASR/Martin Baumann

Natália nebola jediná

Matka mladého dievčaťa postupom času zistila, že sa celý prípad netýka iba jej dcéry. Vzhľadom na to, že sa jej dcéra dostala do zariadenia opäť, Drahomíra sa okolo neho pohybovala. Podarilo sa jej stretnúť viaceré ženy, ktoré mali o svoje dcéry rovnaký strach. Aj ony totiž zažili ponižovanie a sexuálne zneužívanie.

Riaditeľ centra sa neskôr vyjadril, že si netreba robiť ilúzie, že dievčatá v Čistom dni prichádzajú bez sexuálnych skúseností. To však nemení nič na fakte, že práve v takomto zariadení by sa nemali stávať znásilnenia, drogovanie a pitie alkoholu a už vôbec nie zo strany terapeutov.

Blogový príspevok, ktorý Natália Blahová vydala v septembri 2016 priniesol obrovský tlak. Kauzy sa chytil aj vtedajší prezident republiky Andrej Kiska, ktorý od šéfa polície, Tibora Gašpara, žiadal okamžité prešetrenie.

Ako Denník N informoval, Andrej Kiska taktiež napísal ministrovi práce Jánovi Richterovi otvorený list. Dôrazne ho v ňom žiadal, aby spolu s ministerstvom a jemu podriadenými organizáciami preskúmali situáciu v zariadení Čistý deň.

Minister však aj napriek odporúčaniu svojej akreditačnej komisie ponechal zariadeniu akreditáciu. To znamená, že tam súd mohol aj naďalej posielať deti, ktoré mali problém s drogami.

Čistý deň kauza slovensko zneužívanie kočner
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Kočner ovplyvňoval vyšetrovanie

Revitalizačné centrum následne navštívila psychologička, ktorá mala celú situáciu preskúmať. Ako povedala pre Postoj, v centre vládol strach. Psychologička Katarína Hatráková uviedla, že toto zariadenie je zlým prostredím pre zverené deti a funguje v rozpore so zmluvou. 

To, že centrum nie je dobrým prostredím pre deti, potvrdil aj fakt, že sa z neho zverenkyne snažili dostať. V roku 2017 z Čistého dňa ušlo niekoľko zverenkýň, dokonca aj podali trestné oznámenia.

Dievčatá v prípade zastupoval advokát Daniel Lipšic, ktorý médiám povedal, že podanie sa týka „trestného činu ohrozovania osobnej slobody, vydierania, šírenia toxikománie a návodu na krivú výpoveď“, informuje Týždeň. Následne sa začalo vyšetrovanie.

Čistý deň kauza slovensko zneužívanie kočner
zdroj: Facebook/Sme rodina

 

To však nebolo také, aké by malo byť. Čistému dňu pomáhal v tej dobe aj Marián Kočner, ktorý ho zrejme ovplyvňoval. Tománek a jeho žena pre Kočnera pripravili aj dokument, ktorý mal byť právnym a psychologickým podkladom pre vypočúvanie jednej z klientiek Čistého dňa.

Vyplýva to z rôznych dát, ktoré Týždeň našiel v takzvanej Kočnerovej knižnici. V tom čase bola prevádzkovaná medzinárodnou organizáciou investigatívnych novinárov OCCRP a Investigatívnym centrom Jána Kuciaka.

Odobratie akreditácie a novela zákona

O plánovanom zrušení akreditácie centra informovalo ministerstvo už v polovici augusta 2017. Dôvodom bolo potvrdenie polície, že v obnovenom trestnom konaní vyšetrovateľ vzniesol obvinenie z prečinu sexuálneho zneužívania, uvádza Pravda.

Čistému dňu nakoniec po tlaku verejnosti odobralo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny akreditáciu. Anna Verešová, predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny sa vyjadrila, že sa dokázalo, že minister Richter nechránil deti, ale inštitúcie.

Ukradnuté milióny a skorumpovaná spravodlivosť. Poznáš najväčšie kauzy Slovenska?

„Pravda dobehla ministra aj jeho vládneho a straníckeho šéfa Fica po viac ako roku. Dovtedy neustále presviedčali verejnosť, že veci nerozumieme a škandalizujeme najlepšieho a najúspešnejšieho ministra práce, sociálnych vecí a rodiny v histórii SR,“ povedala Anna Verešová.

Na základe vážnych systémových zlyhaní, ktoré sa potvrdili, prišlo v roku 2018 k rozsiahlemu novelizovaniu zákona o ochrane detí.

V novele zákona sa okrem všetkého upravujú podmienky pre odbornú pomoc deťom, respektíve deťom a ich rodičom pobytovou formou na základe dohody s rodičom namiesto súdneho rozhodnutia, uvádza Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

Vyšetrovanie sa tiahne dodnes

Kauza Čistý deň stále neskončila. V júli 2020 prišiel zvrat, keď súd zrušil rozhodnutie ministerstva o odobratí akreditácie. Aj keď o tom súd rozhodol začiatkom leta, verejnosť sa to dozvedela až v auguste.

Tento zvrat vyšiel na povrch len vďaka tomu, že o tom verejne hovoril obžalovaný Marián Kočner na pojednávaní k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, uvádza Denník N.

Kauzu Čistý deň vyšetroval šesťčlenný tím, zriadený na Krajskom riaditeľstve Policajného zboru v Trnave a NAKA. V marci 2017 sa začalo aj vyšetrovanie pre šírenie toxikománie, ktoré si o pár dní nato prevzala NAKA, informujú Aktuality.

Čistý deň kauza slovensko zneužívanie kočner
zdroj: TASR/Martin Baumann

Aj napriek tomu, že NAKA stíhanie o polroka zastavila, dnes sa šírenie toxikománie vyšetruje opäť. Vyšetrovatelia vychádzajú z Kočnerovej komunikácie, kde sú mnohé správy, ktoré potvrdzujú tieto podozrenia.

Ako Aktuality ďalej informujú, policajná inšpekcia v súvislosti s kauzou Čistý deň vyšetruje aj ďalšie zneužívanie právomoci, a to v súvislosti s pôvodným vyšetrovacím tímom, ktorý na prípade pracoval. Dievčatá aj ich rodičia mali čeliť zastrašovaniu zo strany jednej z vyšetrovateliek.

Vyšetrujú sa aj podozrenia, že výsluchy dievčat neboli čisté. Vyšetrovateľ NAKA mal položiť bývalým klientkam centra na výsluchu otázky, ktoré pripravila Zuzana Tománková. Dokument s otázkami poslal jej manžel Kočnerovi.

Zároveň dohodol psychologičku, ktorá pri výsluchu sedela a podávala mu informácie, či dievčatá spolupracujú. To z celého výsluchu spravilo fingovanú záležitosť.

Trestné oznámenia na Blahovú

Natália Blahová sa do kauzy zapája aj po rokoch. V nedeľu na blogu SME uverejnila článok, kde chronologicky hodnotí celý priebeh vyšetrovania.

Ako SME v novembri 2020 informovalo, centrum Čistý deň zažalovalo bývalú poslankyňu Natáliu Blahovú za „neoprávnený zásah do dobrej povesti právnickej osoby“. Žiadajú od nej ospravedlnenie a finančné odškodné vo výške 60-tisíc eur.

Čistý deň kauza slovensko zneužívanie kočner
zdroj: FOTO TASR/Jakub Kotian

Ako však Natália Blahová uviedla, toto nie je jediná žaloba, ktorá na ňu bola podaná. Zo strany bývalého riaditeľa Čistého dňa čelí niekoľkým ďalším žalobám.

„Podali proti mne na súd päť žalôb na ochranu dobrého mena. Predpokladám, že im nejde o víťazstvo, ale o to, aby moju rodinu postupne finančne vyčerpali. Nerada to priznávam, ale v tomto zmysle si počínajú úspešne,“ píše Natália Blahová.

Pavol Poláček, partner advokátskej kancelárie POLÁČEK & PARTNERS, uviedol: „Podané žaloby na pani Blahovú sú typickým príkladom žalôb proti verejnému záujmu s cieľom šikanovať, zastrašiť a vyčerpať druhú stranu.“ Ako ďalej pokračuje, považuje za právne neprijateľné, aby dochádzalo k pokusom o umlčanie slobody prejavu v prípadoch ako je kauza Čistý deň.

Zdroje: Blog SME, SME, Blog Denník N, Týždeň, Pravda, Denník N, Aktuality, Postoj

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá