Kauza vyrúbaných stromov na Drotárskej skončila happyendom. Developer tu stavať nebude, pozemok vymení za iný

  • Slovákov nahneval kontroverzný výrub stromov na Drotárskej ulici
  • Ten bol naplánovaný na koniec februára a stromy boli odstránené kvôli výstavbe dvojice viladomov
  • Karty však zamiešal odpredaj projektu a možná výmena pozemku za iný
Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu Facebook/Michal Sabo
  • Slovákov nahneval kontroverzný výrub stromov na Drotárskej ulici
  • Ten bol naplánovaný na koniec februára a stromy boli odstránené kvôli výstavbe dvojice viladomov
  • Karty však zamiešal odpredaj projektu a možná výmena pozemku za iný

Starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová na tlačovej konferencii informovala, že developer Ismont, ktorý plánoval na svahu postaviť dva viladomy, sa rozhodol projekt odpredať. Web YIMBA informuje, že nový kupca prejavil ochotu pozemok zameniť s Hlavným mestom. Práve to má vo vlastníctve vhodný pozemok, ktorý je možné zameniť. Na pozemku sa taktiež nachádza stavba toho istého investora.

Zuzana Aufrichtová považuje toto rozhodnutie za nesmierne elegantné, keďže stavebník nezrealizuje svoj zámer a v danom priestore by tak mohol vzniknúť nový verejný priestor – park. Nový investor tak získa pozemok, ktorého súčasťou je už využívaná stavba.

zdroj: Facebook/Michal Sabo

Náhla zmena plánov

„Výsledkom by mal byť zachránený park na Drotárskej, ktorý by mohol byť do roka a do dňa opäť zelenou plochou,” vyhlásila Zuzana Aufrichtová. Predpokladá sa, že práve toto riešenie bude vyhovovať nielen obyvateľom, ale aj poslancom a aktivistom, ktorí vyjadrili svoj nesúhlas s výrubom 85 zdravých stromov.

Momentálny vlastník kontroverzného pozemku na Drotárskej už údajne s vlastníkom stavby na pozemku uzavrel zmluvu o porozumení. Na tlačovej konferencii vystúpili aj už spomínaní aktivisti, ktorí potvrdili, že náhradné riešenie považujú za rozumné a vhodné. Návrh podporili aj niekoľkí poslanci a greenfluenceri. 

zdroj: Facebook/Michal Sabo

Výrub podpísal predošlý starosta

Nečakaná reakcia a odpredaj pozemku je spätnou väzbou na výrub stromov, ktoré sadili Bratislavčania pred 60 rokmi. Vízia zástavby tohto pozemku sa objavila už v roku 2014, kedy sa jeho majiteľom stala firma Angkor Wat s.r.o. Tá potichu získala povolenia potrebné na výrub stromov. Koncom roka 2020 sa do projektu dostala aj spoločnosť Forest Bernolákovo, blízka developerovi Ismont.

Povolenie na výrub stromov udelila mestská časť Staré Mesto už v roku 2015. Na povolení je podpis ešte predošlého starostu mestskej časti Radoslava Števčíka. Výrubu sa snažila zabrániť aj Slovenská inšpekcia životného prostredia. 

zdroj: Facebook/Richard Bolješik TV

Nečakaný happy end

Krátko po tom, čo na scénu vstúpil Ismont, sa na pozemku začali diať veci, ktoré pobúrili Slovensko. Stromy začali nenápadne zmiznúť, až na pozemku neostal ani jeden. Realitné weby boli zahltené návrhmi zámeru, ktorý mal pozostávať z dvojice trojpodlažných objektov s celkovo šiestimi bytmi.

Keď sa o stromy začali zaujímať Slováci, všetky doposiaľ zverejnené vizualizácie boli z webov stiahnuté a na pozemku sa konal protest, ktorého cieľom bolo poukázať na význam vyrúbanej zelene. Nikto pravdepodobne nečakal, že táto kauza skončí happy endom. 

zdroj: Facebook/Richard Bolješik TV

Pomohli greenfluenceri?

Z výrubu sa na sociálnych sieťach vyjadrili viaceré známe osobnosti Slovenska. Poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík na sociálnej sieti napísal: „85 stromov sa nepodarilo zachrániť. Ešte pred týždňom hovorca Starého Mesta tvrdil, že s výrubom sa počká na premeranie stromov a opätovné určenie ich spoločenskej hodnoty. Tomu zabránili vlastník pozemkov a polícia. Zasiahnuť chcela Slovenská inšpekcia životného prostredia. No opäť, márne.“

Zároveň dodáva, že kompetentní by si mali uvedomiť pravú hodnotu stromov, ktorá nie je len estetická, ale hlavne klimatická. Jeden veľký strom pôsobí v meste ako jedna bežná klimatizácia. Chladí nielen tieňom, ale aj tým, že dýcha a vyparuje vodu, aktívne teda ochladzuje svoje prostredie. „ So súčasnou klimatickou krízou môžeme očakávať čoraz intenzívnejšie horúčavy, no máme šancu zmierniť jej dopady v našich mestách, a to najmä zeleňou a vodnými plochami,“ píše poslanec v statuse.

zdroj: Facebook/Michal Sabo

Za protestnou akciou stojí najznámejší greenfluencer na Slovensku Michal Sabo. „Hashtag #85STROMOV bol použitý vyše 2000-krát. Spoločnosť ISMONT sa ozvala prostredníctvom hovorkyne Martiny Kašubovej, ktorá cez FB verejne reagovala nielen na mňa, ale tiež na ďalších účastníkov. Tieto reakcie boli medzičasom vymazané. Rovnako zmizol inzerát projektu z realitného portálu, kde developer sľuboval “zelenú oázu pohody”, ktorú podľa pani Kašubovej “nikde nepromujeme,“ konštatoval na sociálnej sieti 20. februára 2021. 

Za nesmierne smutnú udalosť označil výrub stromov primátor Bratislavy Matúš Vallo. „Viac než na osobné zlyhanie však poukazuje na systematický problém nastavenia kompetencií v meste a tiež na spôsoby niektorých developerov alebo vlastníkov pozemkov, ktorí absolútne necitlivo narábajú so svojím majetkom,“ kritizoval developerov na sociálnej sieti. 

Zdroje: Denník N, YIMBA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá