Káva bez kávy vyrobená z melónových semiačok. Nový startup sa považuje za Teslu v kávovom priemysle

  • Oblasti vhodné na pestovanie kávy pomaly zanikajú
  • Nový startup sa považuje za Teslu v kávovom priemysle
Untitled design-2 - kópia
Unsplash/Clay Banks | Unsplash/Mockup Graphics
  • Oblasti vhodné na pestovanie kávy pomaly zanikajú
  • Nový startup sa považuje za Teslu v kávovom priemysle

Káva a kávové zrnká sú pre väčšinu z nás neoddeliteľnou predstavou. Pre mnohých je šálka kávy tiež neoddeliteľná od dobrého rána. Tie sú však ohrozené. Kávový priemysel má problémy, no prichádza startup so zaujímavým riešením, informuje The Economic Times.

Káva, ktorá nesúvisí s odlesňovaním

Káva sa nedá pestovať kdekoľvek, potrebuje špeciálne podmienky. Vzhľadom na to, že si naša planéta prechádza globálnym otepľovaním, sa klíma na svete mení. Tí, čo pestujú kávu, musia svoje polia prenášať na chladnejšie miesta. To priamo súvisí s odlesňovaním, čo len napomáha klimatickým zmenám.

Práve tento kruh chce zastaviť startup Atomo Coffee Inc., ktorý mení kávu už od základov. Ich káva nie je z kávových zrniek. Tím chemikov a vedcov so špecializáciou na potraviny pracuje na náhrade, ktorú prirovnávajú k mäsu bez mäsa či mlieku bez mlieka.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Atomo Coffee (@atomocoffee)

Rastliny, z ktorých máme najznámejšiu kávu arabicu, potrebujú chladné počasie s výraznými obdobiami dažďov a sucha. Tieto oblasti sa ale zmenšujú, britskí vedci z Kráľovskej botanickej záhrady upozorňujú, že za najbližších 70 rokov zanikne približne polovica z týchto území.

Rovnaká chuť, no z melónových semiačok

Americký startup zo Seattlu vyrába kávu udržateľne, s upcyklovaných surovín. Chuť je vraj rovnaká, no pochádza zo šupiek slnečnicových a melónových semienok. Semiačka prechádzajú patentovaným chemickým procesom a nakoniec sa používajú úplne rovnako, ako káva.

Atomo Coffee podotýka, že ich vynález obsahuje aj kofeín. Po viac než dvoch rokoch príprav idú svoju alternatívu uviesť na trh. Ich kávu budú najprv predávať v plechovkách, no plánujú vyrábať aj zrnkovú a instantnú kávu na doma.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Atomo Coffee (@atomocoffee)

„Radi sa považujeme za kávovú Teslu. Kým prišla ona a vy ste chceli luxusné, výkonné vozidlo, ktoré by sa nespájalo s naftou a benzínom, nemali ste žiadnu možnosť,“ hovorí vedúci projektu, Stopforth: „Keď ste chceli kávu, ktorá by sa nespájala s odlesňovaním, nemali ste žiadnu možnosť. Teraz máte.“

Atomo Coffee od roku 2019 získalo od sponzorov už 9,5 milióna eur a momentálne sa zameriavajú na tvorbu partnerstiev so známymi kaviarňami. Oslovujú najmä také, ktoré chcú znížiť svoju uhlíkovú stopu.

Zdroj: The Economic Times

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK