Kaviareň, v ktorej muž zaplatí viac ako žena? Iniciatíva z Austrálie šokuje svet

  • Bežne v gastro prevádzke zaplatíš jednoducho za to, čo si objednáš a prípadne, aký tringelt necháš čašníkovi. Je jedno, či si muž alebo žena, obaja platíte za rovnakú objednávku rovnako. No tento austrálsky podnik sa rozhodol, že začne robiť gastro biznis trošku inak.
collagejb-j-jh
fb/Handsome Her, unsplash.com
  • Bežne v gastro prevádzke zaplatíš jednoducho za to, čo si objednáš a prípadne, aký tringelt necháš čašníkovi. Je jedno, či si muž alebo žena, obaja platíte za rovnakú objednávku rovnako. No tento austrálsky podnik sa rozhodol, že začne robiť gastro biznis trošku inak.

Čo to znamená? Podnik zaviedol jednoducho takzvanú „mužskú daň“ v hodnote 18%. Tento príplatok musí zaplatiť každý zákazník mužského pohlavia pri akejkoľvek objednávke. Vegetariánsky podnik z Melbourne totiž zrejme ako prvý na svete takto zvýhodňuje ženy, čo naznačuje už jeho názov Hansome Her. Dokonca tu ženy majú prednostné právo sedenia a nájdeš tu aj stenu slávy s významnými hrdinkami.

Možno ti napadne, že majiteľka tohto kaviarňo-bistra je jednoducho zakomplexovaná a neznáša mužov. No nie je to tak. Alex O’Brien sa jednoducho rozhodla, že bude takýmto spôsobom reagovať na nerovné postavenie mužov a žien vo svete, ktoré je často prehliadané a berie sa ako akási samozrejmosť. Spomeňme najmä nerovnú úroveň platového ohodnotenia, ktoré sa týka aj Slovenska.

Preto sa v tak trochu alternatívnom podniku Hansome Her snažia symbolicky vyrovnať túto nerovnováhu. Keďže muži v Austrálii dostávajú zaplatené v priemere o 17,7 percent viac ako ženy, v tejto kaviarni si za to doslova „vyberú daň“ v rovnakej výške. Ak teda môžu muži len vďaka svojmu pohlaviu takmer na celom svete zarábať viac, prečo by z rovnakého dôvodu nemohli aj viac zaplatiť?

Majiteľka kaviarne sa pre takýto kontroverzný krok nerozhodla len tak z ničoho nič, ale po vyhlásení vládnej agentúry, že austrálske ženy čaká zrejme ďalších 50 rokov platovej nerovnosti, ak nenastanú významné zmeny. Napriek tomu, že ona sama je ako podnikateľka vlastným pánom, rozhodla sa nesedieť so založenými rukami, ale konať takýmto originálnym spôsobom. V Handsome Hers okrem toho podporujú aj ekologické iniciatívy.

Alex O’Brien však upozorňuje, že napriek tejto zvláštnej taxe ide skôr o symbolický spôsob, ako na nerovnosť poukázať, a ak by s tým mal nejaký muž problém, nebudú ho nútiť ani ho z podniku nevyhodia. Doteraz však bola väčšina mužských zákazníkov veľmi ochotná iniciatívu podporiť a dokonca k dani pridali aj niečo navyše. Všetky peniaze vyzbierané z tohto extra príplatku totiž idú na charitatívnu podporu domorodých žien.

Napriek tomu, že časť nahnevanej verejnosti takýto krok považuje za neprípustný a urážlivý. Na Facebooku dokonca vznikla úsmevná skupina s názvom Boycott the Handsome Her Cafe for Male Discrimination. Podľa majiteľky podniku neexistuje dôvod, prečo by ženy nemohli mať svoje vlastné „miesta“, kde si budú môcť diktovať svoje vlastné pravidlá. Ak to má byť cesta k väčšej rovnoprávnosti v budúcnosti, je to úžasná a nenásilná forma, ako to dosiahnuť!

Čo by si na to povedal ty, ak by si od teba v podniku z rovnakého dôvodu vypýtali viac len za to, že si muž?

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK