Každá tretia cigareta na východnom Slovensku je nelegálna. Na problém upozorňuje kampaň

  • Každá 14. cigareta v našej krajine je nelegálna
  • Na fenomén nelegálnych cigariet sa najnovšie rozhodlo upozorniť Slovenské združenie pre značkové výrobky v spolupráci s finančnou správou
bella
Nekur Fejky
  • Každá 14. cigareta v našej krajine je nelegálna
  • Na fenomén nelegálnych cigariet sa najnovšie rozhodlo upozorniť Slovenské združenie pre značkové výrobky v spolupráci s finančnou správou

Výsledkom je vznik projektu Nekur fejky, ktorý má Slovákov informovať, čo všetko nelegálne cigarety znamenajú pre našu krajinu. Za kampaňou „Nekur fejky“ stojí agentúra Neopublic

Apelujú na východniarov

„Všetky informácie o nelegálnych cigaretách a tabaku sme zhromaždili na webovej stránke nekurfejky.sk. Jazyk na stránke sme prispôsobili mladšej generácií a názov Nekur fejky sme zvolili zámerne. Chceme upútať pozornosť cieľovej skupiny, keďže sa tento problém týka najviac východného Slovenska, kde je každá tretia, a niekde aj každá druhá, cigareta nelegálna. Stránka nekurfejky.sk tiež informuje, ako rozoznať nelegálne cigarety a ako postupovať pri ich nahlasovaní na Zelenú linku Kriminálneho úradu finančnej správy,“ vysvetľuje pre Startitup výkonný riaditeľ SZZV Ľubomír Tuchscher.

zdroj: Nekur fejky

Najvýraznejšie je podľa odborníkov nelegálnymi cigaretami postihnutý východ našej krajiny. Na Slovensku sa pašované cigarety predávajú približne za polovičnú, niekedy dokonca za ešte nižšiu cenu, oproti legálnym.

Štvrtina vyrobených cigariet vo svete sa pašuje a predáva na čiernom trhu. Každá desiata vyfajčená cigareta vo svete  je pašovaná/ilegálna. V celej EÚ predstavuje len únik na daniach približne 10 miliárd eur ročne.

zdroj: Nekur fejky

Svetová zdravotnícka organizácia WHO tvrdí, že tabakové výrobky každoročne usmrtia 6 miliónov ľudí. Na Slovensku fajčí zhruba 1,5 milióna ľudí. Bežný spotrebiteľ pritom u nás vyfajčí v priemere až 12,5 kusov cigariet na deň. Tento počet by mal klesať aj vďaka druhej vlne zdražovania tabakových výrobkov, ktorá začala začiatkom roka 2019.

Vláda počíta s tým, že v rokoch 2019 až 2020 si štátna kasa polepší o 68 miliónov eur ročne. Takéto vysoké príjmy na dani sú spôsobené tým, že na Slovensku až 80 % ceny z jednej škatuľky tvorí spotrebná daň. Všetky štáty Európskej únie sa snažia bojovať proti fajčeniu práve zvýšením dane z tabaku.

Zatiaľ čo u nás je priemerná cena na jednu škatuľku zhruba 3,50 eur. V susedných štátoch sú drahšie cigarety len v Rakúsku, kde je priemerná cena 4,36 eur. V Maďarsku a Poľsku je to 3,27 eur. Na Ukrajine dokonca len 0,85 centov na jedno balenie. 

Zdroj: Teraz.sk, nekurfejky.sk, szzv.sk, neopublic.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech