Každý deň je sladkosti a pije víno. Najstarším žijúcim človekom je 118-ročná Francúzka

  • Prežila vojny, dve pandémie aj nakazenie koronavírusom
  • Sladkosti a pohár vína si dopraje každodenne
  • Chce prekonať všetky rekordy
lucile randon víno najstaršia žena
118-ročná Lucile Randon je najstarším žijúcim človekom na svete, zásluhu svojej dlhovekosti pripisuje vínu, YouTube/Inside Edition/reprofoto, Unsplash/Jeff Siepman
  • Prežila vojny, dve pandémie aj nakazenie koronavírusom
  • Sladkosti a pohár vína si dopraje každodenne
  • Chce prekonať všetky rekordy

Keď sa novinári v roku 2019 pýtali Japonky Kane Tanaka, čo je jej tajomstvom dlhovekosti, odpovedala „byť sama sebou“. Titul najstaršieho žijúceho človeka nepustila až do apríla tohto roka, pričom sa dožila 119 rokov a 107 dní. V historických vekových tabuľkách sa dostala na druhé miesto.

Francúzka Lucile Randon je v tej tabuľke momentálne štvrtá a zásluhy za svoju dlhovekosť pripisuje každodennej dávke čokolády a vína. Tvrdí, že chce prekonať všetky rekordy a dosiahnuť najvyšší vek v histórii. Na pomyselnom tróne momentálne sedí jej krajanka Jeanne Calment, ktorá sa dožila 122 rokov a 164 dní. 

Stále odpovedá na listy

Mníška sa narodila 11. februára 1904 v meste Alès, ležiacom na juhu Francúzska neďaleko miest Nîmes, Avignon či Montpellier. Je známa tiež ako Sestra Andre a prežila mnoho dôležitých udalostí, ktoré prepisovali dejiny. 

Ľudia vravia, že práca zabíja, mňa držala pri živote, pracovala som do mojich 108 rokov,“ prezrádza katolíčka. Aj napriek tomu, že je slepá a celé dni strávi na vozíku, počas svojho nezvyčajne dlhého života sa starala skôr o druhých než o seba. 

Počas druhej svetovej vojny pracovala ako učiteľka a vychovávateľka detí v Paríži, pričom toto obdobie opisuje ako jej najšťastnejšie, uvádza France 24. Neskôr strávila 28 rokov prácou v nemocnici v meste Vichy a zvyšok života zasvätila viere, bohoslužbe a povolaniu mníšky. 

V súčasnosti žije v sanatóriu v pobrežnom meste Toulon. Každý deň začína raňajkami a omšou a pokračuje modlitbami, návštevami a čítaním listov od podporovateľov, pričom odpovedá na takmer všetky, uvádza CBS. Minulý rok sa z nej po prekonaní choroby COVID-19 stal symbol nádeje pre celý svet. 

Prežila dve pandémie

Jeden zo zamestnancov sanatória, v ktorom Sestra Andre posledných 12 rokov žije, prezradil, že jej úspech spočíva v jej obľúbenom nápoji. „Pohár vína denne ju neopúšťa a je pravdepodobne jej tajomstvom dlhovekosti. Ja však ľuďom neodporúčam piť pohár vína každý deň,“ dodáva zamestnanec. 

Na Nový rok dostala písomný pozdrav priamo od francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, spolu s mnohými listami a sladkými pochúťkami od fanúšikov. Lásku k čokoláde a vínu zdieľa so spomínanou rekordmankou Jeanne Calment, ktorá pripísala zásluhy za svoj dlhý život aj olivovému oleju.

Vždy som bola uznávaná za svoju inteligenciu a múdrosť, ale teraz by na tom už ľuďom toľko nemuselo záležať, lebo som tvrdohlavá. Rozmýšľam nad tým, že to tu už prenechám niekomu inému, ale oni ma nenechajú,“ vtipkovala 118-ročná Francúzka. 

Mníška v roku 1918 prežila pandémiu španielskej chrípky a o 102 rokov aj pandémiu koronavírusu. Stala sa najstarším človekom, ktorý sa z ochorenia COVID-19 zotavil a to za tri týždne bez vážnych symptómov, uviedol The Independent.

Vyzerá to, že tajomstvo dlhovekosti držia v rukách ženy. Muži sa dožívajú o niečo menej, najstarší žijúci muž súčasnosti, Venezuelčan Juan Vicente Pérez, oslávil v máji tohto roka 113. narodeniny. Historicky najstarším mužom je Japonec Jiroemon Kimura, ktorý zomrel júni 2013 vo veku 116 rokov a 54 dní. 

Zdroje: YouTube, Unsplash, The New York Times, France 24, The Independent, CBS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá