Každý piaty Slovák má úzkosti: Terapia už by nemala byť tabu

Každý piaty Slovák má úzkosti: Terapia už by nemala byť tabu

Mnoho Slovákov neustále čelí prekážkam pre ktoré odkladajú návštevu psychológa. Možnosť vyskúšať si terapiu zadarmo motivovala viac ako 100 ľudí k tomu, aby začali riešiť svoje duševné ťažkosti. 

Téma duševného zdravia na Slovensku je stále tabuizovaná. Experti v tejto oblasti sa zhodujú v tom, že je osveta a prevencia v tejto oblasti je nevyhnutná. Pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia platforma Ksebe.sk poskytla možnosť vyskúšať si rozhovor so psychológom terapeutom zadarmo viac ako 100 Slovenkám a Slovákom. Do sprievodnej kampane sa zapojili mnohé známe osobnosti, ktoré zdieľali svoje príbehy o ich ceste za duševným zdravím s cieľom povzbudiť ľudí aby začali riešiť svoje duševné ťažkosti. 

Každý piaty Slovák zažíva pocity úzkosti (Liga za duševné zdravie, 2021) a počet ľudí s psychickými ťažkosťami neustále rastie. Rovnako znepokojivé je aj to, že ľudí, ktorí sa rozhodnú využiť pomoc psychológa, už tak veľa nie je. Podľa najnovšieho prieskumu Ligy za duševné zdravie a agentúry 2muse, pomoc odborníka počas pandémie vyhľadal len jeden zo štrnástich ľudí trpiacich psychickými ťažkosťami. Dôvodov, pre ktoré sa ľudia neobracajú na odborníkov a zostávajú, tak na svoje problémy sami je viacero. Jednou z kľúčových prekážok je hlavne finančná dostupnosť. 

Pri príležitosti Svetového dňa mentálneho zdravia 10. Októbra sa platforma ksebe.sk rozhodla spustiť osvetovú kampaň, v ktorej kládli dôraz na dôležitosť duševnej pohody. Do kampane sa zapojili aj mnohí slovenskí influenceri a známe osobnosti ako napríklad Zuzana Smatanová, Katarína Balážiová, známa ako Becca, či Kristína Tormová. Prostredníctvom videí opísali svoje skúsenosti s terapiou a povzbudili Slovákov  a Slovenky k tomu, aby neváhali vyhľadať pomoc ak zažívajú duševnú nepohodu. V rámci kampane sa tím ksebe rozhodol aj podať pomocnú ruku všetkým, ktorí zvažujú vyhľadať pomoc psychológa. Viac ako 100 ľudí malo možnosť si zadarmo vyskúšať aké to je rozprávať sa so psychológom, odbúrať strach pred prvým sedením s odborníkom a rozhodnúť sa, či by v terapii chceli pokračovať. 

V podobných aktivitách platforma plánuje v budúcnosti pokračovať a naďalej tak plniť svoj cieľ, ktorým je pomáhať ľuďom na Slovensku žiť spokojnejší život. V prípade záujmu o terapie je možné vybrať si odborníka z ich databázy na ksebe.sk a tento víkend použiť kód “KSEBE” na 30% zľavu na prvé sedenie.

Najnovšie videá

Trendové videá