Každý rok umrie 700-tisíc ľudí kvôli rezistentným baktériám. Číhajú na nás aj doma, vedci našli ich prekvapivý zdroj

  • Super rezistentné baktérie ročne zapríčinia státisíce úmrtí. Do roku 2050 sa môže táto štatistika zmeniť na milióny
  • Vedci odhalili nový a nečakaný zdroj baktérií. Je nim surové psie krmivo
  • Až polovica otestovaných krmív obsahovala rezistentné baktérie enterokoky
  • Niektoré vzorky nereagovali ani na silné antibiotiká. Vedci varujú pred potenciálnym rizikom na zdravie človeka
pes
Unsplash/BRUNO EMMANUELLE
  • Super rezistentné baktérie ročne zapríčinia státisíce úmrtí. Do roku 2050 sa môže táto štatistika zmeniť na milióny
  • Vedci odhalili nový a nečakaný zdroj baktérií. Je nim surové psie krmivo
  • Až polovica otestovaných krmív obsahovala rezistentné baktérie enterokoky
  • Niektoré vzorky nereagovali ani na silné antibiotiká. Vedci varujú pred potenciálnym rizikom na zdravie človeka

Super rezistentné baktérie sa v myšlienkach ľudí väčšinou spájajú s nemocničným prostredím, nový výskum ale odhalil nový zdroj baktérií. U mnohých ľudí sa môže tento zdroj nachádzať priamo v ich domácnosti. Vedci ho našli v surovom krmive pre psov, čo vyvolalo medzinárodné obavy z ďalšej zdravotnej krízy.

Ľudstvo vyslalo do vesmíru vyše 620 zvierat, dôvod je trochu bizarný. Má to však pomôcť k ceste na Mars

V polovici z krmív našli rezistentné baktérie 

Svoje odhalenie vedci prezentovali na Európskom kongrese klinickej mikrobiológie a infekčných chorôb (ECCMID), kde varovali, že „trendom kŕmenia psov surovou stravou môže byť šírenie baktérií rezistentných na antibiotiká“, uvádza Euronews.

Svoje zistenia vedci publikovali v odbornom časopise Medzinárodný vestník mikrobiológie potravín.

zdroj: Unslash/Lesly Juarez

Vedci z UCIBIO, farmaceutickej fakulty na univerzite v Porte v Portugalsku, skúmali rôzne vzorky krmív pre psy zo supermarketov a obchodov so zvieratami. Až v polovici z nich objavili multirezistentné baktérie enterokoky. Zo zvieracieho krmiva alebo priamo zo psa sa môžu potenciálne preniesť na človeka.

Tento rod baktérií žije neškodne v ľudských črevách, ale ak sa rozšíria do iných častí tela, môžu spôsobiť vážne infekcie.

Počet úmrtí sa môže zvýšiť na 10 miliónov v roku 2050

Niektoré druhy enterokokov sú veľmi odolné voči antibiotikám. Ročne v dôsledku rezistentných baktérií zomrie 700-tisíc ľudí. OSN sa domnieva, že toto číslo by sa mohlo do roku 2050 zvýšiť na 10 miliónov, ak sa nespravia potrebné opatrenia. 

Rezistencia v posledných rokoch vzrástla z dôvodu nadmerného používania týchto liekov u ľudí a hospodárskych zvierat.

Antibiotická rezistencia je Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) klasifikovaná ako jedna z najväčších hrozieb pre verejné zdravie na celom svete.

zdroj: Unsplash/Camylla Battani

 

Rezistencia na antibiotiká môže spôsobiť, že sa ľahké zranenia a bežné infekcie stanú potenciálne smrteľnými.

Euronews pripomína, že práve takéto baktérie môžu viesť k nebezpečným ohniskám. Napríklad v USA sa za posledné dve desaťročia vyskytli zhluky infekcií, ktoré mali často sa pôvod z nemocnice.

„Trend kŕmenia psov surovou stravou môže podporovať šírenie baktérií rezistentných na antibiotiká,“ uviedli vedci vo vyhlásení.

Rezistentné aj na antibiotiká poslednej inštancie 

Tím vedcov analyzoval 55 vzoriek krmiva pre psov, ktoré sú dostupné v Portugalsku ale aj vo zvyšku Európy.

Išlo o 22 mokrých, 14 surovo zmrazených, 8 suchých, 7 pochúťkových a 4 polomokrých krmív. Za surova zmrazené potraviny obsahovali hovädzinu, husacinu, kačacinu, lososa, morčacinu, kuracinu, jahňacinu a zeleninu.

zdroj: Unsplash/Alvan Nee

Tridsať vzoriek (54%) obsahovalo enterokoky. U 40 percent tohto typu baktérií sa zistilo, že sú rezistentné na viaceré druhy antibiotík. Takmer štvrtina bola rezistentná na linezolid. Ide o antibiotiku „poslednej inštancie“, používa sa už iba tam, kde iné lieky nedokázali liečiť infekciu.

Podľa vedcov je rezistencia na toto konkrétne antibiotikum obzvlášť alarmujúca.

Genetické sekvenovanie odhalilo, že niektoré baktérie rezistentné na viac liečiv v surovom krmive pre psov boli identické s baktériami izolovanými od pacientov vo Veľkej Británii, Nemecku a Holandsku. Geneticky identické baktérie sa tiež našli u hospodárskych zvierat a odpadových vôd vo Veľkej Británii.

Surové krmivo je rizikom aj pre psa 

Surové krmivo zažíva v poslednej dobe nevídanú obľubu, mnohí majitelia psov si myslia, že takáto strava je prospešná pre zdravie ich domácich miláčikov. Veterinári však varujú, že opak je pravdou. Pes sa môže nakaziť parazitmi ako škrkavka, pásomnica, svalovec či vlasovec.

Vedci varujú aj nad zvýšeným rizikom pre zdravie domácnosti, v ktorých sa takéto psy nachádzajú. Pre približne 90 miliónov psov a ich domácnosti v Európe a takmer 500 miliónov na celom svete môže byť krmivo nebezpečným prehliadaným zdrojom rezistencie na antibiotiká na celom svete.

„Úzky kontakt ľudí so psami a komercializácia skúmaných značiek v rôznych krajinách predstavuje medzinárodné riziko pre verejné zdravie,“ vysvetľuje  Ana R. Freitas z Farmaceutickej fakulty, Univerzity Porto.

zdroj: Unsplash/Jamie Street

Vedci odporúčajú európskym orgánom, aby zvýšili povedomie o možných rizikách a zároveň prehodnotili výrobu krmív pre psy vrátane výberu prísad a hygienických postupov.

„Majitelia psov by si mali vždy umyť ruky mydlom a vodou ihneď po manipulácii s krmivom pre domáce zvieratá aj po vyhodení výkalov,“ radia vedci.

Zdroje: Euronews, Medzinárodný vestník mikrobiológie potravín

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie