Kde sa oplatí nakupovať darčeky? Za najnižšími cenami sa oplatí vycestovať k našim susedom

  • Slovensko nie je lacné ani drahé
  • Väčšina susedných štátov má ceny nižšie
Pixabay
  • Slovensko nie je lacné ani drahé
  • Väčšina susedných štátov má ceny nižšie

Kto by cez Vianoce nechcel na všetkých tých darčekoch ušetriť? Pozrime sa, či sa oplatí ísť za hranice.

Ceny na Slovensku sú oproti priemeru EÚ nižšie o 14 percent, však o dosť vyššie ako u takmer všetkých našich susedov. To môže mnohých ľudí motivovať k nákupnej turistike.

Za najnižšie ceny široko ďaleko sa dá nakúpiť v Poľsku. Podľa analýzy UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia sú tam tovary lacnejšie v priemere až o 18 percent. V Maďarsku sú ceny nižšie o 12 percent a v Česku len o 1 percento. Ukrajina sa v analýze nespomína, ale tam sú ceny tiež všeobecne nižšie.

Analytici upozorňujú, že cenové rozdiely sú pri všetkých tovaroch rôzne. Je teda na zváženie, čo konkrétne sa rozhodneš ísť nakupovať za hranice. Napríklad priemerné ceny oblečenia sú v Maďarsku nižšie o 24 percent, avšak obuv len o 3 percentá. Vždy treba pripočítať aj náklady na cestu a poplatky za zmenu cudzej meny.

V Poľsku je spotrebná elektronika „v priemere lacnejšia o 14 percent, domáce spotrebiče, obuv a odevy o približne 20 percent a nealko nápoje a potraviny o približne 30 percent,“ uvádza sa v analýze. V Česku a Maďarsku kúpiš spotrebnú elektroniku približne o 11-13 percent lacnejšie ako na Slovensku.

„Priemerné ceny však nevylučujú, že slovenský zákazník nenájde lacnejší tovar aj v slovenských obchodoch, pravdepodobne ho však snaha ušetriť bude stáť viac úsilia,“ píše sa v analýze.

Slováci často mieria do Rakúska napriek tomu, že sú tam ceny v priemere o 27% vyššie. Výhodou je možnosť platiť eurom a taktiež platí, že vyššie ceny neplatia pre všetok sortiment. Potraviny sú tam drahšie priemerne o 38%, avšak odevy len o 1%, čo je zanedbateľný rozdiel. Ceny obuvi, domácich spotrebičov, spotrebnej elektroniky a nealkoholických nápojov sú zase vyššie o cca 3 až 5%. Najdrahšie tovary v celej Európe sú tradične v Nórsku a Švajčiarsku.

Za hranice sa teda oplatí ísť za konkrétnym druhom tovaru, najmä keď bývaš poblíž a plánuješ nakúpiť vo väčšom množstve, aby sa to oplatilo.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech