Kde sa vidíš o 5 rokov? Slovákov stále desí typická pohovorová otázka, kariérna koučka radí, ako reagovať

  • Hľadanie práce môže byť cestou plnou neistoty a zmiešaných emócií
  • Zároveň predstavuje kľúčový míľnik v živote nielen mladých ľudí
žena, práca, kariéra
freepik/benzoix
  • Hľadanie práce môže byť cestou plnou neistoty a zmiešaných emócií
  • Zároveň predstavuje kľúčový míľnik v živote nielen mladých ľudí

Hľadanie svojej prvej práce na pracovnom trhu môže byť vzrušujúcim, no zároveň aj náročným a často neistým obdobím v živote mladých ľudí. Táto etapa je často sprevádzaná zmiešanými emóciami, od očakávania a nadšenia až po neistotu a obavy.

Prvá práca predstavuje vstup do dospelého života a je kľúčovým míľnikom na ceste k samostatnosti. Bez ohľadu na to, či si absolventom, ktorý vstupuje do pracovného sveta po škole, alebo mladý dospelý, ktorý mení svoju kariéru, tieto tipy a rady skúsenej kariérnej koučky ti pomôžu pri tomto dôležitom kroku v tvojom živote.

„Hľadanie prvej práce po škole je pre niekoho trauma. Každopádne tvárou v tvár pracovnému trhu absolventi môžu nadobudnúť pocit, že ukoristiť akúkoľvek prácu je úspech, a preto často vezmú prvú ponuku, ktorú dostanú. A to je chyba, ktorá môže spôsobiť sklamanie z práce, demotiváciu, a hlavne ich zaškatuľkovať niekam, kde vôbec nechcú byť a môže potom byť ťažké sa z tejto škatuľky vymaniť,“ hovorí kariérna koučka Tereza Valášková.

Problém je podľa odborníčky v tom, že mnoho absolventov jednoducho netuší, čomu by sa mali po škole venovať. Tápajú v tom, či hľadať prácu odboru, ktorý vyštudovali, alebo či ich vlastne ťahá niečo iné. Typická pohovorová otázka znie: kde sa vidíte za 5 rokov?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: AI, Tereza Valášková

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá