KDH si nad financovaním Kusého umýva ruky: Zverejnili zoznam darcov, je na ňom Hrubý z ESET-u

  • Nad volebnou kampaňou Rudolfa kusého sa znáša viacero otáznikov
  • KDH tak zverejnilo zoznam svojich darcov
Milan Majerský a Rudolf Kusý
TASR/Pavel Neubauer, TASR/Milan Kapusta
  • Nad volebnou kampaňou Rudolfa kusého sa znáša viacero otáznikov
  • KDH tak zverejnilo zoznam svojich darcov

Jedno „prerieknutie“, množstvo vysvetľovačiek. Šéf KDH Milan Majerský nedávno v rozhovore pre Denník N sa dotkol aj nedávneho financovania volebnej kampane Rudolfa Kusého v komunálnych voľbách.

Kandidáta na bratislavského primátora totiž podporovali práve aj kresťanskí demokrati, predpokladalo sa tak, že KDH Kusého podporilo jeho kampaň. Nasvedčoval tomu aj výrok politika, v relácii Diskusný klub pre Startitup. „Som predsa kandidát koalície. Každá politická strana má transparentný účet,“ tvrdil Kusý.

V rozhovore pre Denník N ale Majerský prekvapil, keď tvrdil, že KDH do Kusého kampaňovej peňaženky peniaze nenalialo, ale malo ísť o peniaze darcu, ktoré mali byť poslané Kusému. Tieto zistenia tak vyvolali poriadnu polemiku a otázky, či takýmto spôsobom Kusý v predvolebnej súťaži nevyužil čierne peniaze „vyprané“ práve cez účet hnutia.

Kresťanskí demokrati sa tak snažia zo seba striasť tieň podozrenia a rozhodli sa zverejniť zoznam darcov za rok 2022. Medzi nimi svieti práve meno donora, ktorý mal prispieť cez účet KDH aj samotnému Kusému.

KDH: postupovali sme podľa zákona

KDH v mene ich šéfa Milana Majerského na sociálnej sieti zdôraznilo, že v súvislosti so spolufinancovaním Kusého kampane nijakým spôsobom neporušilo zákon a všetko prebehlo kóšer spôsobom.

„KDH konštatuje, že sa mal použiť vhodnejší administratívny postup, a to v procesnej stránke prijímania darov. Hnutie postupovalo podľa zákona, ale spätne vyhodnocujeme, že odo dňa vyhlásenia volieb mal byť každý dar prijatý priamo na transparentnom účte KDH k regionálnym a komunálnym voľbám, aby mohli voliči okamžite vidieť, kto prispel na kampaň KDH,“ vysvetľuje okolnosti KDH.

Hrubý z ESET-u

Taktiež prízvukuje, že žiadneho donora takýmto spôsobom nechcelo ponechať v tajnosti: „Prečo by sme zatajovali pána Hrubého, ktorý má preukázateľne legálne príjmy?“ Kresťanskí demokrati tak narážajú na spoluzakladateľa ESET-u Rudolfa Hrubého. Hrubý z ESET-u podľa Denníka N uviedol, že prispel politickým stranám, ktoré podporovali Kusého v nedávnych komunálnych a župných voľbách.

Na transparentnom účte Dobrej voľby skutočne vidno jeho príspevok, v prípade KDH by si ho však hľadal márne. Hnutie KDH sa tak k príspevku od Hrubého malo priznať až vtedy, keď sa spoluzakladateľ slovenského technologického giganta prihlásil k svojim darom.

Po zistení informácie, že pán Hrubý z firmy ESET prispel na kampaň pána Kusého, vyjadruje predsedníctvo KDH prekvapenie, ako je možné, že tá istá veľká spoločnosť sponzoruje dvoch najvážnejších protikandidátov na primátora hlavného mesta. Pán Hrubý prispel na kampaň Rudolfa Kusého vo výške 25-tisíc eur. Zvyšných 80-tisíc eur (spolu išlo o príspevok 105-tisíc eur) pochádza z účtu KDH. Pre jednotlivých kandidátov KDH naprieč Slovenskom boli rozdelené peniaze z darov, pôžičky a zo štátneho rozpočtu,“ okomentovali Hrubého dar kresťanskí demokrati.

Zoznam darcov

Hnutiu cinkli v roku 2022 finančné dary v hodnote 219 653 eur. Tie sa podľa KDH poputovali aj na volebné kampane kandidátov, ktorých kresťanskí demokrati podporovali. Ako KDH priznalo, na kampaňové obdobie vzalo pôžičku v hodnote 100-tisíc eur. Spolu tak išlo o sumu 319 653 eur.

„Aby KDH rozptýlilo akékoľvek pochybnosti o údajnom zatajovaní darcov, rozhodlo sa – napriek tomu, že nijako neporušilo zákon – nad rámec zákona zverejniť ich kompletný zoznam, a to ešte pred termínom, ktorý vyplýva zo zákona. Spolu ide v tomto roku o 124 darcov,“ podčiarklo KDH. Podľa zverejneného zoznamu darcov, tak jasne vidieť, že práve Hrubý prispel 27. októbra sumou cez bežný účet v hodnote 25-tisíc eur.

Mestské štruktúry

KDH Podľa KDH vyslovenie podpory Kusému vo voľbách bolo rozhodnutím mestských štruktúr kresťanských demokratov.

„Vyslovenie podpory Rudolfovi Kusému ako kandidátovi na primátora Bratislavy bolo rozhodnutím mestských štruktúr KDH, ktoré majú túto právomoc v zmysle stanov hnutia. Predsedníctvo KDH na základe výsledkov volieb očakáva vyvodenie politickej zodpovednosti vedenia bratislavského KDH,“ podotkli v stanovisku.

„Osobne ma ako predsedu KDH mrzí nepresnosť mojich mediálnych vyjadrení k téme. Dôvodom bola moja vyčerpanosť bezprostredne po ukončení župnej kampane, v ktorej som si, žiaľ, nesprávne pospájal informácie. Právomocou na právne úkony vo veci financovania kampane KDH, vrátane práva podpisovať, som totiž vzhľadom na moju volebnú vyťaženosť ako kandidáta na predsedu kraja poveril ústredného tajomníka hnutia Mareka Michalčíka,“ dodal Majerský.

Kusého problémy

Rudolf Kusý sa ale musí v súčasnosti pasovať aj s inými problémami. Nedávno v rámci akcie DEVELOPMENT skončil v putách a dnes pezinský Špecializovaný trestný súd rozhoduje, či dosluhujúci starosta Nového mesta bude stíhaný väzobne. Policajná eskorta s Kusým dorazila dnes ráno za zvuku sirén do dvora Špecializovaného trestného súdu pred deviatou hodinou ráno.

Spútaného neúspešného kandidáta na primátora Bratislavy priviezlo ozbrojené komando po dvoch nociach strávených v policajnej cele. Muži v kuklách ho previedli úzkou chodbou súdu až do pojednávacej miestnosti. Tam sudkyňa Pamela Záleská rozhodne o tom, či bude Rudolf Kusý vyšetrovaný na slobode alebo za mrežami.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry totiž podal návrh na väzobné stíhanie Rudolfa Kusého, ktorý čelí od soboty obvineniu z prijímania úplatku. Väzba prokurátor žiadaná z takzvaných kolúznych dôvodov. Prokurátor má teda obavu, že by Kusý mohol pôsobiť na svedkov, spoluobvinených alebo inak mariť objasňovanie skutočností.

Zdroje: Startitup, Denník N, FB/KDH

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá