Keď havaruje Tesla: Horiace batérie zasypali okolité domy a podpálili posteľ

  • Vodič pod vplyvom marihuany havaroval na Tesle v rýchlosti 160 km/h
  • Nikomu sa nič nestalo, ale hasiči budú ešte dlho zbierať roztrúsené batérie
havarovana tesla
Havarovaná Tesla, arstechnica.com
  • Vodič pod vplyvom marihuany havaroval na Tesle v rýchlosti 160 km/h
  • Nikomu sa nič nestalo, ale hasiči budú ešte dlho zbierať roztrúsené batérie

Nepríjemnú haváriu zažil vodič elektromobilu Tesla Model S z amerického štátu Oregon, keď v rýchlosti 160 km/h vyletel z cesty, zlomil stĺp elektrického vedenia, niekoľko stromov a zdemoloval svoje drahé auto. Vozidlo išlo tak rýchlo, že sa zlomilo na polovicu, stovky malých komponentov jeho batérie vyleteli do vzduchu, rozbili okno neďalekého domu a podpálili posteľ.

Nehoda sa zaobišla bez zranení

Našťastie sa nakoniec nikomu nič nestalo. Vodič odišiel po vlastných, a web Futurism tvrdí, že vyviazol bez jediného škrabanca. Nie nadarmo sa hovorí, že Tesly patria medzi najbezpečnejšie vozidlá na svete. V akomkoľvek inom aute by to pravdepodobne dopadlo oveľa horšie.

zdroj: corrivalis PD

Neskôr však vyšlo najavo, že vodič Tesly jazdil pod vplyvom marihuany. Z miesta nehody sa najprv rozhodol utiecť, no ďaleko sa nedostal. O tri bloky ďalej ho chytila polícia a identifikoval sa ako Dylan Milota. V nemocnici bol neskôr obvinený z viacerých trestných činov.

Elon Musk a jeho Tesla predstavili „nesmrteľnú“ batériu. Menia tým celý svet pred tvojimi očami

Problémy s „rozutekanými“ batériami

Polícia a hasiči teda mali nepríjemnú úlohu upratať všetky zvyšky batérie z ulice a okolitých domov, čo nejakú dobu trvalo.

Polícia poprosila ľudí, aby hlásili, keď nejaké nájdu. Zbaviť sa takýchto batérií môže byť nebezpečné, keďže môžu popáliť kožu, alebo vypúšťať toxické plyny.

Mal by si obavy o svoju bezpečnosť pri jazde v elektromobile?

Je havária elektromobilov nebezpečnejšia, než havária vozidiel so spaľovacím motorom?

Odporcovia elektromobilov radi popisujú rôzne katastrofické scenáre o batériách pri autonehodách. Tvrdia, že elektromobily sú nebezpečné, a mali by sme ostať pri klasických autách. Hovoria, že ak batéria auta začne horieť, hasiči ju nebudú môcť zahasiť a podobne. Mať však v aute počas havárie desiatky litrov vysoko výbušného benzínu však nie je o nič lepšie, nie?

Táto nepríjemná havária v rýchlosti 160 km/h jasne ukazuje, že podobné obavy sú prinajmenšom prehnané. Iste, batérie majú svoje špecifiká, a aj v tomto prípade narobili problémy, no nikto nezomrel a hasiči mohli bez problémov zakročiť. Horiacu posteľ uhasili, nehovoriac o tom, že samotný vodič vyviazol bez akéhokoľvek zranenia.

Všetky Tesly získali od regulátorov najvyšší možný certifikát bezpečnosti. Ak by pri haváriách mali končiť v plameňoch, asi by si to autority všimli, a nepustili ich na cesty. 

Zdroj: futurism.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK