Keď sa narodí dieťa, ako úplne prvý sa bude robiť DNA test. Je to len otázkou času, vraví Michaela Šišková (ROZHOVOR)

  • CEO startupu DNA ERA Michaela Šišková rozbehla na Slovensku na naše pomery nevídaný biznis
  • Z tvojho DNA vedia vyčítať, na čo všetko máš predispozície a na čo by si si mal dávať pozor
  • V roku 2022 majú veľké plány a chystajú aj novinky, ktoré opäť posunú hranice v rámci starostlivosti o svoje zdravie
DNA ERA, Matt Rybansky
DNA ERA, Matt Rybansky
  • CEO startupu DNA ERA Michaela Šišková rozbehla na Slovensku na naše pomery nevídaný biznis
  • Z tvojho DNA vedia vyčítať, na čo všetko máš predispozície a na čo by si si mal dávať pozor
  • V roku 2022 majú veľké plány a chystajú aj novinky, ktoré opäť posunú hranice v rámci starostlivosti o svoje zdravie

Startup Michaely Šiškovej a jej manžela Jakuba DNA ERA je na slovenské pomery nielen nezvyčajný, ale aj jedinečný. Vďaka ich DNA testom vieš o sebe zistiť zistiť mnoho užitočných informáciív akom type športov môžeš vynikať, či by si mal upraviť svoj jedálniček a či by si mal celkovo prehodnotiť svoje denné fungovanie a životný štýl v rámci prevencie.

„Bežne sa takéto testy, ako robíme my, nerobia a je to v istom slova zmysle nadštandard. Som však presvedčená o tom, že takéto testy sa jedného dňa stanú rutinou a keď sa narodí dieťa, bude to prvý test, ktorý mu doktori budú robiť,“ vraví v profilovom rozhovore pre Startitup Michaela.

DNA ERA, Matt Rybansky
zdroj: DNA ERA, Matt Rybansky

Podľa Michaely sa takéto testy stanú štandardom a budú sa deťom robiť hneď po narodení. No a ako vníma šírenie hoaxov o tom, že vakcíny obsahujú bunky nenarodených detí?

„Som zaskočená, že na Slovensku ‚fungujú’ také hoaxy a konšpiračné teórie, ktoré ani nedávajú zmysel. Neviem, prečo sme práve my tá krajina, ktorá verí všetkým týmto hlúpostiam.“

  • Kedy prišla s nápadom rozbehnúť biznis s testami DNA
  • Prečo sa časom stane DNA test štandardom
  • Kedy chystajú expanziu na ďalšie trhy
  • Ako vníma útoky ľudí na vedcov, doktorov či lekárov
  • Ako vyzeral rok 2021 a čo chystajú v roku 2022

Počiatky tvojho startupu siahajú do roku 2018. V USA si si nechala vyhotoviť test DNA. Čo všetko si zistila?

Zistila som toho o sebe pomerne veľa. Predispozície sa týkali predovšetkým ochorenia srdca, čo zapadlo do našej „rodinnej skladačky“ – dedo mal dlhodobo problémy so srdcom, prekonal dva infarkty. To bolo pre mňa najzásadnejšie a veľmi som chcela, aby si podobné testy vyhotovili aj moji rodičia.

Zmenila si po zmapovaní svojich výsledkov DNA testu svoj životný štýl?

Áno, začala som oveľa aktívnejšie športovať, dovtedy bol pre mňa šport len v zmysle, že keď musím, tak teda dobre. Začala som aktívnejšie žiť a doteraz rada športujem. Vďaka tomu, čo som sa dozvedela z testovania, som zistila, čo mi najviac sedí, a viem sa v tom rýchlejšie zlepšovať.

Okrem športu som zmenila aj jedálniček, obmedzila som vyprážané jedlá a kompletne som prekopala raňajky. Aj malé kroky dokážu pomôcť k prevencii a celkovo zlepšeniu životného štýlu.

Čo je to vlastne tá ľudská DNA a ako dobre ju už poznáme?

DNA (alebo deoxyribonukleová kyselina) je molekula, ktorá sa nachádza v každej jednej bunke nášho organizmu, výnimku tvoria napríklad červené krvinky, tie DNA neobsahujú, lebo nemajú jadro. DNA si môžeme predstaviť ako takú knihu receptov, vďaka ktorej sa nám ďalej tvoria ďalšie molekuly, napríklad proteíny, ktoré vykonávajú konkrétnu úlohu v našom organizme.

Čiže bez DNA by sme tu dnes neboli, je v nej zapísané v podstate všetko. Ľudský haploidný genóm je zložený až z približne 3 miliárd bázových párov, teda akýchsi stavebných blokov. Väčšina našich buniek je však diploidných, keďže obsahujú 2 chromozómové sady – jednu od otca, druhú od matky. Takéto bunky teda obsahujú DNA, ktorá sa skladá až z približne 6 miliárd bázových párov. Dnes už poznáme, resp. máme osekvenovaný celý genóm, ale ešte nepoznáme všetky jeho funkcie, postupne nám tieto zákutia vedci odhaľujú. Takto dnes už vieme odhaliť rôzne predispozície, či už na ochorenie, výživu, alebo predispozície zamerané na šport. DNA bude mať určite veľký zmysel aj v budúcnosti pri personalizovaných testoch.

Čo je DNA: Deoxyribonukleová kyselina (v skratke DNA) je nositeľkou genetickej informácie u takmer všetkých živých organizmov na Zemi.

Čo je genóm: Genóm označuje kompletnú sadu genetických informácií v organizme.

Čo je genetická predispozícia: Genetická predispozícia hovorí o zvýšenej pravdepodobnosti rozvoja nejakej vlastnosti alebo znaku, a to na základe genetického pozadia daného organizmu.

Čo je gén: Génom označujeme špecifický úsek DNA, ktorý nesie úplnú genetickú informáciu pre tvorbu produktu, čo je vo väčšine prípadov nejaký proteín.

Spomínaš si na moment, kedy si si povedala, že tento druh biznisu na Slovensku chýba?

Áno, veľmi jasne. Bolo to na vysokej škole, keď som sa o týchto testoch dozvedela. Snažila som sa ešte v ten deň doma googliť, aké sú na Slovensku možnosti. Pýtala som sa sama seba, prečo to tu nemáme a prečo musíme byť roky pozadu v porovnaní s USA. Keď mi prišli výsledky, celé podnikanie nabralo rýchly spád.

Je ťažké pre tento typ biznisu nájsť u nás investora?

Ako sa to vezme. Biotechnológie sú na Slovensku v začiatkoch, investori nemali s naším typom podnikania veľké skúsenosti. Bol to Crowdberry Investment Management, ktorý investoval do spoločnosti MultiplexDX, oni boli jediní, ktorí mali nejaký kontakt s biotechnológiami.

Preto sme s Crowdbery pokračovali v diskusiách aj my. Zázemie na Slovensku však vytvorené nie je, čo je veľká škoda, ale jedným dychom musím povedať, že posledné mesiace pozorujem akcelerátory a inkubátory aj pre biotech startupy. Podpora teda postupne vzniká. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá