Keď uvidíš tieto miesta na Slovensku, okamžite sa zamiluješ: Vybrali sme 5 lokalít, ktoré by mal navštíviť každý

 • Slovensko má čo ponúknuť nielen domácim, ale aj zahraničným turistom
 • Počas zimy sa dá zažiť adrenalínový freeride v Jasnej či výstup na Ďumbier len v šortkách
 • Startitup vybral päť lokalít, ktoré stoja za návštevu
slovv
Počas zimy sa na Slovensku dá robiť množstvo zaujímavých a netradičných aktivít, Ján Saloň, @jan_salon_fotograf, Javor Photography @javor.divotvor ǀ martintham.sk
 • Slovensko má čo ponúknuť nielen domácim, ale aj zahraničným turistom
 • Počas zimy sa dá zažiť adrenalínový freeride v Jasnej či výstup na Ďumbier len v šortkách
 • Startitup vybral päť lokalít, ktoré stoja za návštevu

Dovolenka na Slovensku neznamená len lyžovanie v Tatrách. Turisti môžu vyskúšať množstvo adrenalínových a netradičných športov – psie záprahy, výstup na Ďumbier s ľadovým mužom, ale aj freeride či skialp. 

Množstvo zimných aktivít sa dá zažiť aj v našom najväčšom lyžiarskom stredisku Jasná. Okrem športových aktivít je na Slovensku 82 liečivých termálnych prameňov, v ktorých sa dá relaxovať.

Startitup vybral 5 neopozeraných lokalít, ktoré si môžu turisti užiť ešte v zimnom období. 

Foto 3_900x505
zdroj: OOCR Slovenský raj & Spiš - Na Slovensku sa cez zimu dá zažiť množstvo adrenalínu.

Jasná je špička freeridových stredísk

Nekonečné množstvo aktivít a zábavy ponúka najväčšia lyžiarska aréna na Slovensku, ktorá sa považuje za špičku freeridových stredísk v strednej Európe. Jasná má výborné podmienky pre všetky zimné športy.

Je vyhľadávaná práve pre široké možnosti freeride jazdenia, pretože má množstvo freeridových zón či snow park a tiež ponúka takmer 50 km upravených zjazdoviek rôznej náročnosti. 

Severná a južná strana Chopku je prepojená lanovkami a má rôzne obťažnosti – kým skúsení freerideri dajú prednosť prudkým žľabom na severe, začiatočníci ocenia prašanové pláne na juhu. 

To, že má Jasná výborné podmienky na freeride, dokazuje aj fakt, že sa v nej pravidelne konajú aj medzinárodné preteky Jasná Adrenalin FWQ. Preteky sú zaradené do svetovej freeride série. Dĺžka zimnej sezóny je od začiatku decembra do konca apríla. 

10 vecí, na ktoré treba myslieť pri freeride:
 1. Sledovanie lokálnych správ Horskej záchrannej služby a podrobnú predpoveď počasia.
 2. Pozor na sneh, ktorý nemal čas sa usadiť.
 3. Jazda vždy len s výbavou: prilba, lavínový batoh, atď.
 4. Nenosiť ruky v pútkach.
 5. Nabitý telefón a uložené číslo 18 300.
 6. Nikdy nejazdiť sám.
 7. Nepreceňovať svoje schopnosti a myslieť aj na schopnosti iných.
 8. Žľab sa schádza vždy po jednom.
 9. Poznanie terénu, pozor na útesy a zasnežené skaly.
 10. Pozor na preveje a okraje žľabov.

Foto 2_900x505
zdroj: Jasná I © SLOVAKIA TRAVEL, Martin Šopinec - Jasná je špičkou freeridových stredísk.

Tip: Tí, ktorí dávajú prednosť menej náročným športom, majú možnosť požičať si horský fat e-bike s hrotmi. S ním sa dá vyviezť na vrchol Kráľovej hole v nadmorskej výške 1 946 m n. m.

E-bikom sa dá dostať až na najvyšší cyklobod v strednej Európe a približne v polovici cesty sa nachádza Horská chata pod Kráľovou hoľou. Pozri si ďalšie športy, ktoré môžeš robiť v Jasnej →

1. E-bikeom na Kralovu holu_Ebiky pod Kráľovou hoľou
zdroj: Ebiky pod Kráľovou hoľou - Fat e-bikom sa dá vyviezť až na vrchol Kráľovej hole.

Skialp v Západných Tatrách

Milovníci jazdy strmými žľabmi, ale aj ľudia, ktorí sa so skialpinizmom ešte len zoznamujú, si prídu na svoje v Západných Tatrách. Tie sa považujú za mekku slovenského skialpinizmu. 

Západné Tatry majú 29 vrcholov s nadmorskou výškou nad 2 000 m a množstvo mohutných ľadovcových dolín. V troch oficiálnych skialpinistických areáloch Západných Tatier – Bobroveckej, Spálenej a Žiarskej doline – je množstvo trás. 

Tie sú vhodné nielen pre profesionálnych skialpinistov, ale aj pre začiatočníkov.

Tip pre najstrmšiu zjazdovku: Lyžiarske stredisko Roháče Spálená má najstrmšiu zjazdovku v regióne. Nazýva sa Padák a má priemerný sklon 46 %. 

V rezorte je množstvo prírodného snehu až do neskorej jari. Stredisko Roháče Spálená otvára medzi prvými strediskami a zatvára medzi poslednými. 

Západné Tatry I © SLOVAKIA TRAVEL – Matej Rumanský www.rumansky.com
zdroj: Západné Tatry I © Matej Rumanský www.rumansky.com

Rohače
zdroj: Roháče Spálená I © SLOVAKIA TRAVEL, Martin Šopinec

Výstup na Ďumbier v sprievode ľadového muža

Skutoční adrenalínoví nadšenci a milovníci extrému si môžu vyskúšať výstup na Ďumbier v sprievode ľadového muža. Ide o nezabudnuteľný zážitok, počas ktorého majú odvážlivci na sebe len ruksak, plavky alebo šortky a brodia sa snehom v mínusových teplotách.

Výstup vedie skúsený inštruktor. Ďumbier sa nachádza v nadmorskej výške 2 043 m n. m. a po ceste je množstvo krásnych výhľadov.

Táto netradičná aktivita je inšpirovaná Holanďanom Wimom Hofom, ktorý je fenoménom v otužovaní a preslávil sa po celom svete. V kadi s ľadovou vodou vydržal viac ako dve hodiny a na Mount Everest vystúpil len v kraťasoch. Viac informácií o výstupe na Ďumbier v sprievode ľadového muža →

2. Vystup na Dumbier_Javor Photography @javor.divotvor, martintham.sk
zdroj: Javor Photography @javor.divotvor ǀ martintham.sk - Milovníci otužovania môžu v sprievode skúseného sprievodcu vyjsť na Ďumbier len v plavkách alebo šortkách.

Psie záprahy na Donovaloch

Nielen nordické krajiny, ale aj Slovensko ponúka psie záprahy, ktoré majú dlhoročnú tradíciu a patria k obľúbeným zimným športom. Na Slovensku sa dokonca od roku 1996 pravidelne konali viaceré medzinárodné preteky.

Na psie záprahy sa však nemusia diváci len pozerať. Záujemcovia si jazdu na saniach, ktoré ťahajú sibírski huskyovia, môžu aj vyskúšať, napríklad vo vychýrenom Park Snow Donovaly.

Tip na ubytovanie: Na Donovaloch sa dá ubytovať v rôznych penziónoch, ale aj chatách. Obľúbené je ubytovanie v Liptovskej Osade, ktorá je od Donovál vzdialená 12 kilometrov. 

Ide o multifunkčný rezort plný typických chalúpok. Ubytovať sa však dá aj priamo pod lanovkou. 

3. Jazda-psím-zaprahom-v-Donovaloch_Adventoura-Slovakia
zdroj: Adventoura Slovakia - Jazdu psím záprahom si môžu záujemcovia aj vyskúšať.

Ružbašský kráter

Vo Vyšných Ružbachoch sa nachádza netradičný prírodný úkaz – termálne travertínové jazierko v tvare krátera. Teplota vody má 25 stupňov Celzia a nikdy nezamŕza.

Ružbašský kráter sa vďaka svojej veľkosti považuje za najväčšie travertínové jazero na Slovensku. Od roku 1967 je zaradený medzi chránené prírodné útvary Slovenska. 

Zaujímavosť: Na Slovensku vyviera z hlbín zeme takmer 2 000 termálnych a minerálnych prameňov, pričom 82 z nich má ozdravné účinky.

Na horúce termálne pramene je bohatý najmä juh krajiny, ale aj počas lyžovačky na severe či v strede Slovenska sa dá okúpať v prirodzene teplej a liečivej vode. Pozri si ďalšie zaujímavosti o prírodných termálnych prameňoch →

4. Vysne_Ruzbachy_Jan_Salon_@jan_salon_fotograf
zdroj: Ján Saloň, @jan_salon_fotograf - Ružbašský kráter patrí medzi najväčšie travertínové jazierka na Slovensku.

Na Slovensku sa dá nájsť množstvo zaujímavých a netradičných miest a robiť množstvo adrenalínových športov. Počas zimy to nemusí byť len lyžovanie. Pozri si, čo všetko sa dá robiť na Slovensku →

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá