Keď viera a dezinformácie zabíjajú. Do USA sa vrátilo ochorenie, ktoré vyhubili pred 25 rokmi
- Osýpky, ktoré v roku 2000 vyhlásili v USA za eliminované, sú späť
- Odmietanie vakcín a dezinformácie ovplyvnili najmä náboženské komunity

- Osýpky, ktoré v roku 2000 vyhlásili v USA za eliminované, sú späť
- Odmietanie vakcín a dezinformácie ovplyvnili najmä náboženské komunity
Spojené štáty opäť trápi ochorenie, ktoré v krajine považovali za vyhubené. Ide o osýpky. Chorobu v roku 2000 vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v USA za eliminovanú. No to sa za posledné roky zmenilo.
V Spojených štátoch sa choroba z času na čas objavila, no išlo o jeden, najviac tri prípady. Až v roku 2024 sa dá hovoriť o návrate osýpok. A odvtedy ochorenie pustoší najmä republikánske štáty a silno náboženské komunity v Spojených štátoch. Neoddeliteľnou súčasťou návratu ochorenia je odpor voči vakcínam a rozšírenie anti-vaxerizmu po celom svete.
Tvárou tohto hnutia je v USA momentálne minister zdravotníctva Robert F. Kennedy Jr. Ten na začiatku marca povedal, že na boj proti osýpkam je dobrý vitamín A. „Dosahujú veľmi dobré výsledky. Hlásia napríklad, že majú dobré výsledky po jednom tridsaťročnom steroide, antibiotikách a tiež olej z tresčej pečene, ktorý obsahuje vysokú koncentráciu vitamínu A a vitamínu D,“ uviedol Kennedy Jr. v rozhovore pre Fox News.
Americký minister má však viacero veľmi zvláštnych názorov. V minulosti napríklad podľa časopisu Rolling Stones dával masové streľby za vinu antidepresívam, postavil sa za pitie surového mlieka a uviedol, že Wi-fi spôsobuje rakovinu.
Covid-19 veľa zmenil
Pandémia Covid-19 viedla v mnohých smeroch k regresii napríklad v očkovaní a aj v dohľade nad chorobou. Miera imunizácie klesla nielen v Amerike, ale aj po celom svete. Milióny detí sú tak vystavené nezmyselnej hrozbe nakazenia ochorením, ktorému sa dá predísť jednoduchým zaočkovaním.
Žiadna krajina na svete sa osýpkam nevyhne a oblasti s nízkou imunizáciou často podporujú šírenie osýpok vo zvyšku sveta. Vedecké fakty však od pandémie pri značnej časti americkej populácie stratili efektivitu.
To je aj prípad prvého úmrtia na osýpky v Spojených štátoch za poslednú dekádu. Došlo k nej v takzvanej Mennonitskej komunite. Tá je súčasťou kresťanského hnutia anabaptistov. Označujú sa za tretiu cestu kresťanstva po katolíctve a protestantstve. Najznámejšou súčasťou tejto odnože sú amišovia, s ktorými ako hnutie zdieľajú viaceré črty.
Tým najväčším rozdielom sú uvoľnenejšie pravidlá, ktoré amišovia pevne dodržiavajú. Mennoniti zväčša žijú moderným štýlom, no môžu napríklad odmietať vlastniť televíziu alebo iné spotrebiče, ktoré považujú za hrozbu pre ich komunitu alebo rodinný život.
Ohrozené komunity
Situáciu v náboženskej komunite opísal vo svojej reportáži pre denník The Atlantic Tom Bartlett. Ako autor rozhovoru sa stretol s viacerými obyvateľmi mesta Seminole, čo je malé mesto v západnom Texase. Ide o bežné americké mestečko, obklopené poľami bavlny a arašidov. Stretol tam člena tejto komunity s menom Peter, ktorého opísal ako „28-ročného muža s tenkým telom, hranatou tvárou a tmavým oblečením“.
Napriek tomu, že je Američan, nevedel perfektne po anglicky a hovoril s jemným nemeckým prízvukom. Mennoniti majú totižto aj v dnešnej dobe vo svojej obci silný germánsky vplyv. Hovoria jazykom s názvom dolná nemčina, čo je dialekt, ktorý sa používa na severe Nemecka a má blízko k holandčine.
Peter vedel, prečo jeho mesto bolo bodom pozornosti médií. Počul, že o Seminole hovoril počas zasadnutia vlády aj Donald Trump, no nepáčila sa mu pozornosť, ktorú mesto dostávalo. Podľa neho boli Mennoniti nespravodlivo vyčlenení. Autor článku pokračuje, že sa dopočul, že mŕtve dieťa pochádza z miestnej kongregácie. Peter to potvrdil. Následne topánkou začal kopať v štrku. Na otázku, či pozná rodinu obete, s mierne nalomeným hlasom Peter odpovedal: „Bolo to moje dieťa.“
Presný počet nie je známy
V Seminole je podľa Google Maps pol tucta mennonitských kostolov. Ten Petrov však na mape ani nie je. Okrem registrácie ako nezisková organizácia nie je o kostole na internete ani len slovo. Samotný kostol nemal hocijaké označenie alebo, ako je u amerických kongregácií zvykom, nemal pred vchodom ani len citát z Biblie. Aj preto je veľmi ťažké odhadnúť, akú veľkú komunitu osýpky v Amerike naozaj ohrozujú. Peter o svojej dcére odmietol hovoriť do detailu. Uviedol, že bola ako každé iné 6-ročné dieťa. O život prišla kvôli zápalu pľúc vyvolaným osýpkami.
Petrova dcéra napriek tomu, že to jeho náboženská komunita nezakazuje, nebola zaočkovaná. Samotný Peter povedal, že o vakcínach má pochybnosti. Osýpky sú podľa neho normálnou súčasťou života. Tvrdí, že ich dostali aj jeho rodičia a starí rodičia. „Každý ich má,“ povedal Peter. „Nie je to pre nás nič nové,“ pokračoval.
Peter sa dopočul, že dostať osýpky môže dokonca posilniť imunitný systém proti iným chorobám, čo je názor, ktorý v minulosti podporoval aj minister zdravotníctva Kennedy Jr. „Vo vakcínach sú veci, ktorým neveríme,“ uviedol otec mŕtveho dievčatka. „Nemáme radi vakcíny, ktoré máme v dnešnej dobe. Počuli sme toho príliš veľa a videli sme toho príliš veľa,“ dodal.
Počas rozhovoru s Petrom sa okolo neho začali zbierať jeho štyri ďalšie deti. Spolu s novinárom totiž stáli pred kostolom, kde sa konal pohreb jeho 6-ročnej dcéry. Podľa Petra však bola jej smrť božím plánom, ako vraví, Boh stvoril osýpky, Boh dovolil, aby ochorenie zabilo jeho dcéru. „Každý musí umrieť,“ povedal Peter. „Je to naozaj veľmi ťažké, také niečo zanechá za sebou veľkú dieru,“ dodal. Peter tiež pozval novinára dovnútra kostola.
Vnútri budovy bola malá temná miestnosť bez okien, v ktorej bolo niekoľko stoličiek. Uprostred ležala Petrova dcéra. Všetko bolo biele, jej koža, šaty, rakva. Členovia rodiny sedeli v tichosti v budove a nikto si ani nevšimol, že novinár vošiel dnu. Jediný zvuk, ktorý ticho narúšal, boli upozornenia z niekoho telefónu a suchý, chrčivý kašeľ jednej zo sestier mŕtveho dievčatka. Jeden z príznakov osýpok.
Po obrade sa Peter spýtal novinára, prečo je jeho dcéra taká dôležitá pre zvyšok krajiny. Pre neho a jeho rodinu je ich strata privátnou vecou. No fakt, že dievčatko zomrelo na osýpky, je znak, že niečo sa v Amerike v súvislosti so zdravotníctvom nesmierne pokazilo.
„Asi viete, aké to je, keď o niekoho prídete,“ uviedol Peter. „Je ťažké tomu uveriť,“ dodal. A mal pravdu. Je naozaj ťažké uveriť, že v krajine prvého sveta s jedným z najlepších zdravotníctiev vo svete sa také niečo stalo. Pred 25 rokmi boli osýpky v USA vyhubené. Takže sa stalo niečo neuveriteľné. Mladý otec trúchlil smrť 6-ročnej dcéry, ktorá zomrela na osýpky.
Hrôzostrašné ochorenie
Osýpky sa prenášajú vzduchom, sú silno nákazlivé vírusové ochorenie a môžu zabíjať. Ochorenie postihuje najmä deti mladšie ako 5 rokov, no nebezpečné je aj pre dospelých. Problémom však je, že práve pre tých najmladších je omnoho viac smrteľnejšie ako pre dospelého jedinca.
Osýpky sú tak silno nákazlivé, že jeden človek dokáže nakaziť 9 z 10 ľudí, s ktorými nemusel ani prísť do kontaktu, stačilo, aby boli len na blízku alebo v jednej miestnosti, a to dokonca až do dvoch hodín po tom, čo nakazený človek odišiel. Dôvodom sú symptómy, ktoré sa objavia po jednom až dvoch týždňoch, takže človek často ani nevie, že ochorenie má.
Najlepším spôsobom boja proti osýpkam je vakcína. WHO odhaduje, že práve tá zachránila okolo 60 miliónov životov medzi rokmi 2000 až 2023. Odhady organizácie tiež ukazujú, že vo svete na ochorenie zomrie viac ako 100-tisíc ľudí, z toho drvivá väčšina nevakcinovaných alebo nedostatočne vakcinovaných detí do 5 rokov. Vakcína sa podáva v dvoch dávkach. Tá prvá je podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb efektívna na 93 percent, dve dávky majú 97-percentnú efektívnosť.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Atlantic, Fox News, Rolling Stone