Kia XCeed je štýlovou alternatívou k tradičným mestským SUV, vyrábať sa bude výhradne u nás

  • XCeed kombinuje najlepšie vlastnostní z oboch svetov a ponúka skvelé mestské vozidlo
  • Vyrábať sa bude v Žiline s úplne novým dizajnom a moderným interiérom
press.kia.com
  • XCeed kombinuje najlepšie vlastnostní z oboch svetov a ponúka skvelé mestské vozidlo
  • Vyrábať sa bude v Žiline s úplne novým dizajnom a moderným interiérom

Medzi aktuálne najpopulárnejšie typy automobilov patria jednoznačne SUV a crossovery, predovšetkým však v kompaktných prevedeniach, ktoré sú ideálnou voľbou na dlhšie cesty, do mierneho terénu ako aj do mestských podmienok. Kia s cieľom skĺbiť vlastnosti týchto kategórií predstavila úplne nový kompaktný crossover Kia XCeed. Značka o tom informuje v  tlačovej správe. Skvelou správou je, že tento nový model sa bude vyrábať len na jedinom mieste, a to u nás v Žiline.

Kia XCeed je nový mestský crossover od spoločnosti Kia Motors, ktorý kombinuje kompaktnú praktickosť SUV so športovým vzhľadom a pútavým riadením hatchbacku.“ opisuje spoločnosť svoj najnovší prírastok, ktorý by mal pre ľudí ponúknuť zaujímavú alternatívu k tradičným SUV.

Aktuálne má rodina Ceed troch členov, ktorú tvorí päť-dverový hatchback, kombi verzia SportsWagon a športová verzia ProCeed. Najnovšie pribudol štvrtý člen, ktorý je dizajnovo a veľkostne niekde medzi modelmi Stonic a Sportage.

Zaujímavosťou je, že aj napriek rodinnému označeniu Ceed si od svojho hatchback súrodenca z karosárskych častí požičal jedine predné dvere. Celkovo sa model XCeed vyznačuje rozdielnym dizajnom, ako sme pri modeloch s týmto označením zvyknutí.

zdroj: press.kia.com

Portál topgear.com sa pri tomto fakte pozastavil, keď uviedol: „Nie je to zle vyzerajúce auto. Nemôžeme si pomôcť, ale nestačilo Ceed len trocha nadvihnúť a dať naokolo správne plastové nárazníky, aby vyzeral robustnejšie? Bol kompletný redizajn naozaj nevyhnutný?“

Automobilka sa však pre redizajn rozhodla a v žiadnom prípade nemôžeme tvrdiť, že sa im nepodaril. Jednoducho ide o prekvapivý krok. ktorý nie je vo svete automobilov úplne bežnou záležitosťou, ale možno práve to bol hlavný zámer.

Vzhľad nového modelu XCeed má na svedomí dizajnérske centrum značky vo FrankfuRte v Nemecku, ktorému šéfuje viceprezident pre dizajn Kia Motors Europe, Gregory Guillaume, informuje Kia Motors Slovakia.

Dominantnými prvkami, ktorými sa od svojich súrodencov odlišuje, sú predné svetlomety, výraznejšia a nižšie osadená predná maska, ktorú dopĺňa výraznejšie orámovanie, úzke LED svetlomety v zadnej časti vozidlo opticky rozširujú a upútajú pozornosť na prvý pohľad.

zdroj: press.kia.com

XCeed má rázvor náprav totožný s hatchback súrodencom 2 650 mm, no v ostatných rozmeroch je väčší, širší a aj dlhší. Konkrétne sa predĺžil o 85mm na 4 395 mm, so šírkou 1 826 mm sa rozšíril o 26 mm a zvýšil sa o 43 mm na 1 490 mm.

Zväčšenie sa dotklo aj batožinového priestoru, ktorý je oproti „klasickému“ Ceedu väčší o 31 litrov, čiže pri nesklopených zadných sedadlách má objem skvelých 426 litrov, čo je len o niečo menej ako najpredávanejšie kompaktné SUV v Európe.Po sklopení zadných sedadiel je možné získať až 1 378 litrov.

„Vďaka športovému dizajnu a správaniu sa, bude nový model Kia XCeed žiadanejší ako mnoho vyšších a väčších SUV. Ponúka univerzálnosť bez kompromisov, inteligentný dizajn s úložným priestorom SUV v športovejšom tele.“ tvrdí , výkonný riaditeľ spoločnosti Kia Motors Europe Emilio Herrera.

Pri pohľade do interiéru sa XCeed viac podobá na svojich súrodencov vďaka natočenej palubnej doske na vodiča vybavený 10,25 palcovým dotykovým displejom s analógovým systémom ovládania, zatiaľ čo nižšia výbava dostane displej s uhlopriečkou 8 palcov.

Úplnou novinkou je inovatívny 12,3 palcový prístrojový panel Supervision v podobe displeja s vysokým rozlíšením (1920 x 720), ktorý nahrádza klasický tachometer a otáčkomer. Medzi ciferníkmi sa nachádza multifunkčný displej ovládateľný pomocou volantu. Na tomto displeji sa vodičovi budú zobrazovať prehľadné pokyny navigácie, informácie o audio systéme, telefónnych hovoroch či kontaktov, ako aj detailné informácie o jazde či aktuálne dopravné informácie.

zdroj: press.kia.com

Prevádzkový riaditeľ spoločnosti Kia Motors Europe, Emilio Herrera opisuje ich najmodernejší prístrojový panel.

„Náš nový digitálny prístrojový panel Supervision je jednou z niekoľkých nových voliteľných technológií, ktoré budú k dispozícii pre model Kia XCeed. Digitálny prístrojový panel ponúka množstvo funkcií, predovšetkým vo vozidlách s vyššou výbavou. Jeho významnou úlohou bude podávať vodičovi mimoriadne dôležité informácie prehľadným a nerušivým spôsobom. V budúcnosti ho v prispôsobenej forme nasadíme aj v ďalších modeloch Kia a využijeme nové poznatky o efektívnom zobrazovaní užitočných a dôležitých informácií počas jazdy,“ hovorí.

Pod kapotou bude široká paleta benzínových či dieselových motorov, ktoré dokážu naplniť rôzne požiadavky budúcich majiteľov. V ponuke sú tri benzínové turbomotory s priamym vstrekovaním a to základný 1,0 litrový trojvalec, ktorý bude dostupný len so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou. Automatickú 7-stupňovú prevodovku bude možno dokúpiť k 1,4 litrovému štvorvalcu, ako aj k najvýkonnejšiemu motoru s objemom 1,6 litra. V tomto prípade ide o rovnaký motor, ako je dostupný vo verziách Ceed GT a ProCeed GT.

Kia XCeed taktiež ponúkne možnosť výberu z dvoch dieselových motorov tzv. Smartstream, čo by mal byť podľa automobilky najčistejší dieselový motor, aký kedy z ich dielne vyšiel. V oboch prípadoch ponúkne objem 1,6 litra s rozdielnym výkonom, a to buď výkon 115 koní alebo 136 koní. Dostupné budú ako s manuálnom tak aj automatickou prevodovkou. Začiatkom roka 2020 sa do ponuky dostanú aj mild-hybridy a plug-in hybridy.

Ako sme spomínali, výroba začne v treťom štvrťroku tohto roka výhradne v Žiline v mnohých faerbných prevedeniach a variáciách a ako sme pri Kia vozidlách zvyknutí, aj model XCeed ponúkne štandardné záruky – sedem rokov alebo 150 000 najazdených kilometrov.

zdroj: press.kia.com; kia.sk; kia.sk; topgear.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK