Kiežby sa selfíčka zo samovyšetrenia rakoviny šírili internetom rovnako, ako tie s kolagénom, hovorí onkopacientka Janka

  • Ešte dávno pred pandémiou COVID-19 a aj dlho po nej tu budeme mať pacientov s rakovinou
  • Rakovina je po srdcovo-cievnych ochoreniach druhou najčastejšou príčinou úmrtí v Európskej únii
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, fshoq.com,instagram/ja.na.sis
  • Ešte dávno pred pandémiou COVID-19 a aj dlho po nej tu budeme mať pacientov s rakovinou
  • Rakovina je po srdcovo-cievnych ochoreniach druhou najčastejšou príčinou úmrtí v Európskej únii

To, že sa Slovensko zväčša nachádza za vyspelými európskymi krajinami, nie je ničím nezvyčajným. Inak tomu nie je ani v prípade zdravotnej starostlivosti. Poskytovanie onkologickej liečby je nedostačujúce a počet novo-diagnostikovaných onkologických ochorení alarmujúci. Podľa NCZI Slovensko v roku 2020 presiahlo hranicu s počtom 40-tisíc novo-diagnostikovaných pacientov.

Na zvážení kompetentných

Chýba funkčný, kvalitný a celoplošný skríning karcinómu prsníka, hrubého čreva, konečníka aj krčka maternice, alebo aspoň kvalitne vybudovaný systém sekundárnej prevencie. Zdravotné poisťovne síce umožňujú preventívne prehliadky a aj ich preplácajú, ale využíva ich nedostatočný počet poistencov,“ hovorí člen správnej rady Ligy proti rakovine Stanislav Špánik.

Problémom je teda aj nedostatočná a neúčinná forma edukácie obyvateľstva. Špánik uvádza, že možno tvrdiť, že sa málo starajú Slováci, ale zároveň aj systém zdravotnej starostlivosti.

Mnohí z nás totiž majú pocit, že ich sa podobný problém netýka. Podobne to vnímala aj Janka: „Pred diagnostikovaním rakoviny, som sa tejto problematike nevenovala. Mylne som sa domnievala, že sa ma nikdy nebude týkať.

Na preventívnych prehliadkach mi gynekológ vyšetroval aj prsníky. Sono prsníkov som absolvovala asi 2 roky pred diagnostikovaním, teda po úplnom ukončení kojenia. Posledný rok som však nebola na gynekologickej prehliadke, nakoľko som všetku pozornosť venovala problémom s chrbtom. Ostatné časti tela pre mňa akosi prestali existovať,“ hovorí pre Startitup Jana.

Dodáva tiež, že keď jej ako 38-ročnej diagnostikovali rakovinu prsníka, zostala prekvapená. Netušila, že podobné ochorenie sa týka aj mladých žien. „Dokonca poznám aj niekoľko žien okolo 30-tky s rovnakou diagnózou. Nárok na mamografické vyšetrenie však vzniká až po 40-tke. Je na zvážení kompetentných, či je prevencia, prípadne skriningový onkologický program, na Slovensku nastavený správne a či naozaj zahŕňa všetky cieľové vekové skupiny,“ hovorí nám ďalej Jana.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @ja.na.sis

Skríning troch nádorových ochorení

Podľa prezidenta Slovenskej onkologickej spoločnosti Stanislava Špánika sa Slováci o svoje zdravie starajú len minimálne. Uvádza, že veľkú rolu zohrávajú aj nesprávne stravovacie návyky, rast obezity už od detského veku, fajčenie, alkohol, nedostatok primeranej fyzickej aktivity aj nedostatočná kompenzácia každodenného stresu.

Práve vyššie uvedené faktory podľa Špánika prispievajú k zvyšovaniu počtu nádorových ochorení. Vysvetľuje tiež, že sa ďalej odporúča aj skríning troch nádorových ochorení – nádorov prsníka, krčka maternice aj hrubého čreva a konečníka.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroj: europa.eu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech