Kilo sladkých jabĺk za 30 centov: Vybrali sme TOP polia, kde sa samozber oplatí najviac

  • Samozber jabĺk je v plnom prúde
  • Ak nad ním uvažuješ, určite si prečítaj tento článok
Na snímke zber jabĺk v sadoch.
Ilustračný obrázok, TASR/Roman Hanc
  • Samozber jabĺk je v plnom prúde
  • Ak nad ním uvažuješ, určite si prečítaj tento článok

September a október sú obľúbenými mesiacmi najmä pre tých, ktorí víkendy radi trávia pri samozbere jabĺk. Kým mnoho ľudí uprednostňuje nákup ovocia, sú aj takí, ktorí sa pri zbere jabĺk dokážu zrelaxovať. Výhodou tejto aktivity nie sú len spálené kalórie, ale aj to, že vieš, čo zbieraš. Výhodnejšia cena je už len čerešničkou na torte.

Prinášame ti prehľad miest, na ktorých nazbieraš tie najkrajšie jablká za najvýhodnejšie ceny.

Kilo jabĺk za pár centov

V ovocnom sade Veselé v Borovciach si môžeš nazbierať jablká z odrody Jonaprince a Red Delicious, pričom ich cena je 0,79 eura za kilogram. Tento sad možno navštíviť počas celého týždňa okrem nedele. Počas pracovných dní môžeš jablká zbierať od 8.00 h do 18.00 h a počas soboty od 8.00 h do 15.00 h.

Obľúbenou zastávkou je aj Dunajská Lužná, kde okrem jabĺk môžeš nazbierať aj hrušky. Samozber tu funguje až do polovice novembra a ako informuje portál Lepší deň, odrôd tu je skutočne požehnane. Ceny jabĺk sú rôzne a závisia od konkrétnej odrody. Napríklad v BIO sade Dunajská Lužná stoja obľúbené odrody Fuji, Evelina a Magis Star 2 eurá za kilo. V prípade ostatných odrôd cena predstavuje 1,50 eura.

0,90 eura za kilo jabĺk odrôd Gala, Golden Delicious a Granny Smith zaplatíš v sade Miloslavov. V prípade odrody Fuji je cena stanovená na 1,10 eura a kilo jabĺk druhej triedy stojí len 30 centov.

Obľúbenou zastávkou „zberačov“ jabĺk sú aj Emilove Sady. Počas tohto týždňa sady privítajú návštevníkov každý deň od 8.00 h do 17.00 h. V nedeľu sa však do sadov nedostaneš. Návštevníci by tiež nemali nechávať nič na náhodu – posledný vstup do sadov je totiž 45 minút pred koncom otváracej doby. Tá sa v prípade nepriaznivého počasia môže zmeniť, o čom sa návštevníci dozvedia na sociálnej sieti.

Samozber bude prebiehať približne do začiatku novembra a všetky odrody majú jednotnú cenu. Za kilo jabĺk tu zaplatíš len 90 centov.

Jesenný samozber jabĺk je v plnom prúde aj na poli Livina. Navštíviť ho môžeš každý deň od 7.00 h do 17.00 h a so zberom ti pomôže personál, ktorý ti ukáže, v ktorých radoch sa oberajú tie najzrelšie plody. Zabudnúť by si však nemal aj jablká, ktoré ti počas zberu padnú zo stromu na zem. V areáli sa dá platiť aj kartou. Za kilo jabĺk tu zaplatíš 80 centov. V prípade hrušiek je cena trochu vyššia – 1,40 eura.

2. októbra bol spustený aj samozber jabĺk na bratislavských Vajnoroch. Za kilo tu zaplatíš rovné euro. Ak nazbieraš 25 kíl, k nákupu dostaneš aj 2 litre 100-percentnej jablkovej šťavy. Tento sad nájdeš na Seneckej ceste v smere od Zlatých pieskov na Ivanku pri Dunaji a prekvapí ťa až 30 hektárov ovocných stromov. Okrem jabĺk sa tu nachádzajú aj nektarinky, marhule a broskyne.

Slabá úroda

Ešte koncom augusta sme informovali o tom, že pre slovenských pestovateľov jabĺk, hrušiek, broskýň a marhúľ tento rok zrejme nebude najlepší. Vyplýva to z pravidelných odhadov úrody ovocia, ktoré vykonáva Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky (ÚKSÚP) v Bratislave.

Odhaduje sa napríklad, že celková úroda marhúľ môže byť až o polovicu nižšia ako vlani a jabĺk by mohlo byť menej o 13,6 %. Ak sa naplnia tieto odhady, úroda jabĺk tak bude najnižšia za posledných sedem rokov. Informovala o tom Monika Opartyová z ÚKSUP. 

„V porovnaní s minuloročným štatistickým zisťovaním konečnej produkcie ovocia sú tohtoročné odhady úrody nižšie pri jablkách približne o 4 227 ton (pokles o 13,6 %), pri hruškách o 128 ton (pokles o 12,2 %), pri broskyniach o 62 ton (pokles o 4,9 %) a pri marhuliach o 249 ton (pokles o 53,8 %).“

„Reálna úroda sa zisťuje až k 31. decembru, už tieto odhady však ukazujú, že tento rok domácemu ovociu veľmi nepraje. Najviac to vidno pri marhuliach, ktoré zničili najmä jarné mrazy, no zaujímavosťou je aj klesajúca úroda jabĺk,“ spresnila generálna riaditeľka ÚKSÚP v Bratislave Štefánia Buschbacher.

Napríklad v porovnaní s rokom 2018, keď bola úroda ovocia pomerne bohatá a slovenskí pestovatelia vyprodukovali viac ako 43 000 ton jabĺk, sa tento rok podľa jej slov očakáva menej domácich jabĺk až o takmer 17 000 ton. „Ak sa odhady naplnia, vyzerá to tak, že od roku 2017 budeme mať najnižšiu úrodu jabĺk,“ upozornila generálna riaditeľka ÚKSÚP.

Zdroje: Plantex, Lepší deň, Emilove sady, Bioplant, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá