Kim Čong-un zakázal chov psov, ľudia ich kvôli nedostatku potravín majú odovzdať reštauráciám

  • Kim Čong-un vyhlásil, že domáce zvieratá sú symbolom kapitalistickej „dekadencie“ a nariadil, aby ľudia svojich domácich miláčikov povinne odovzdávali
  • Na mieste sú obavy, že na riešenie dlhodobého nedostatku potravín v krajine bude použité psie mäso, ktoré je tu považované za lahôdku
kim
TASR/AP/Korean Central News Agency/Korea News Service
  • Kim Čong-un vyhlásil, že domáce zvieratá sú symbolom kapitalistickej „dekadencie“ a nariadil, aby ľudia svojich domácich miláčikov povinne odovzdávali
  • Na mieste sú obavy, že na riešenie dlhodobého nedostatku potravín v krajine bude použité psie mäso, ktoré je tu považované za lahôdku

Diktátor Kim v júli oznámil, že vlastniť domáceho miláčika je teraz v rozpore so zákonom. Informuje New York Post. Verejne tiež odsudzuje domáci chov psov, podľa neho ide len o „skazený trend buržoáznej ideológie“.

„Úrady identifikovali domácnosti so psami a nútia ich, aby sa ich vzdali alebo ich násilne zabavili a odložili. Niektorí psi sú posielaní do zoologických záhrad alebo predávaní do reštaurácií, ktoré ponúkajú psie mäso,”  uviedol zdroj pre anglické vydanie juhokórejských novín Chosun Ilbo.

Psie mäso je v krajine považované za naozajstnú lahôdku, ktorá telu dodáva silu. Aj keď tradičné využívanie psieho mäsa v kuchyni je na ústupe, odhaduje sa, že na farmách sa ročne chová približne 1 milión psov.

Pes už nie je zviera na mäso. Čína prijala prelomový zákon

Severokórejské úrady už minulý rok uviedli, že krajinu sužuje najhoršia vlna sucha za posledných 37 rokov a vyzvali občanov k boju proti škodám na úrode, spôsobenú nepriaznivým počasím. Informoval portál BBC News.

Oficiálna severokórejská tlačová agentúra KCNA uviedla, že za prvých päť mesiacov roka 2019 spadlo v KĽDR v priemere iba 54,4 milimetra zrážok. To je najmenej od roku 1982, kedy v rovnakom päťmesačnom období dosiahol priemerný úhrn zrážok v krajine 51,2 milimetra.

Svetový program pre výživu (WFP) začiatkom mája upozornil, že prídely jedla v Severnej Kórei klesli na 300 gramov na deň, čo je v tomto ročnom období vôbec najnižšia úroveň. Podľa OSN teraz v KĽDR potrebuje naliehavú potravinovú pomoc až desať miliónov ľudí, teda 40 % populácie.

KĽDR býva opakovane postihovaná hladomorom, na ktorý v polovici 90. rokov zomreli pravdepodobne státisíce ľudí. Situáciu v diktátorskej krajine nezľahčujú ani súčasné záplavy. Krajinu v období posledných týždňov zasiahli prudké monzúnové dažde. Desiatky ľudí prišli o život a zničených bolo viac ako 16 000 domov a budov.

Kim Čong-un však prikázal odmietnuť všetky ponuky medzinárodnej pomoci v súvislosti so záplavami. Dodávky zahraničnej pomoci by podľa Kima mohli vystaviť Severokórejčanov nákaze novým koronavírusom. Informovala CNN. Kim Čong-un podľa štátnych médií na stretnutí s vrcholnými štátnymi predstaviteľmi povedal, že je potrebné ešte viac sprísniť režim na už aj tak uzavretých severokórejských hraniciach, aby sa zamedzilo zavlečeniu vírusu do krajiny.

Po Kimovi môže prísť jeho sestra, ešte brutálnejší diktátor. Prezývajú ju Ivanka Trump zo Severnej Kórey

KĽDR podľa svojich vyhlásení ešte nezaznamenala žiadny potvrdený prípad nákazy novým koronavírusom. Zdravotnícki experti však považujú toto tvrdenie za ťažko uveriteľné. Severokórejské úrady po troch týždňoch zrušili aj platnosť karanténnych opatrení zavedených z dôvodu rizika šírenia nákazy novým druhom koronavírusu v meste Kesong ležiacom na hraniciach s Južnou Kóreou.

Kim toto rozhodnutie prijal na zasadnutí vládnucej strany, ktoré zvolal s cieľom prediskutovať plány vlády, ako zabrániť šíreniu nákazy, aj situáciu týkajúcu sa silných dažďov a záplav. Informuje agentúra KCNA.

Zdroje: nypost.com, bbc.com, chosun.com, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá