Kiska prichádza s unikátnym projektom: Buduje novú odevnú značku, tá pomôže ľuďom z rómskej komunity

  • Projekt ROMADE sa zameriava na pomoc členom rómskej komunity na Slovensku
  • Za projektom stojí tímová práca rómskych šičiek a šičov s renomovanými návrhármi
Bývalý prezident SR a modelky
ROMADE projekt Andreja Kisku, TASR/Martin Baumann, ROMADE
  • Projekt ROMADE sa zameriava na pomoc členom rómskej komunity na Slovensku
  • Za projektom stojí tímová práca rómskych šičiek a šičov s renomovanými návrhármi

Slovenská móda získava nový rozmer v podobe projektu ROMADE. Ten sa po dvoch rokoch usilovnej práce tvorcovi projektu, bývalému prezidentovi Andrejovi Kiskovi a jeho tímu, podarilo pustiť do sveta.

Tento zaujímavý filantropický projekt ponúka nielen pohľad na fascinujúcu kolekciu odevov, ale umožňuje aj pomôcť prostredníctvom nákupu zmeniť životy a osudy ľudí.

Zásady značky ROMADE

ROMADE vyznáva hodnoty filantropie a neziskového pôsobenia. Jeho zrod bol motivovaný túžbou zmodernizovať a urobiť Slovensko ešte empatickejšou krajinou.

„ROMADE je filantropický, neziskový projekt, ktorý vznikol preto, aby sme pomohli z nášho Slovenska spraviť modernú, empatickú krajinu, kde každý jeden človek, bez ohľadu na farbu pleti, dostal šancu pracovať a žiť ako všetci ostatní,“ píše Andrej Kiska na svojej sociálnej sieti.

Aj keď ide o začiatky tohto projektu, už teraz majú na sklade niekoľko unikátnych kúskov, no väčšina kolekcie je zatiaľ na objednávku. Pod značkou vyšli aj modely od renomovaných módnych návrhárov, ktoré budú oficiálne uvedené na trh začiatkom septembra.

Projekt pre ľudí z rómskej komunity

Projekt sa venuje podpore rómskych členov spoločnosti, ktorí na Slovensku tvoria približne 10 percent populácie. Paradoxne len 30 percent z nich má možnosť nájsť si zamestnanie.

Väčšina zamestnaných Rómov sa však nachádza pod hranicou minimálnej životnej úrovne – až 57 percent z nich žije v podmienkach ohrozených chudobou. Diskriminácia a sociálne vylúčenie, s ktorým sa často stretávajú, im bránia v získavaní lepšej budúcnosti.

Projekt ROMADE je nielen o módnom prejave, ale aj o poslaní napomáhať a podporovať. Základom tejto iniciatívy je vytváranie pracovných príležitostí pre Rómov. Mení nielen ich životné podmienky, ale aj vnútorný pocit hrdosti a sebavedomia.

Kolekcia je dielom šikovných rómskych šičiek a šičov, ktorí sú základnými piliermi tohto projektu. Ich práca je zároveň príbehom o zmene a príležitosti na lepší život. ROMADE nadväzuje na tradície rómskej kultúry, ktorá je farebná a inšpiratívna. Vzájomné spolupodieľanie a delenie sa o skúsenosti je tu prirodzeným spôsobom, ako vytvoriť komunitu, ktorá stojí za zmenu.

Stále sa zdokonaľujú

Tím za projektom ROMADE neustále pracuje na zdokonaľovaní a postupnom rozširovaní svojho sortimentu. Pri tvorbe cien sa dbá na spravodlivé zohľadnenie nákladov na materiály a čas potrebný na výrobu.

Na začiatku treba počítať s výrobnými výzvami, ale postupne by mohli byť ceny prístupnejšie. „Prosíme tiež o trpezlivosť a pochopenie, ak narazíte na malé nezrovnalosti. Stále sa učíme a zlepšujeme, aby sme vám mohli ponúknuť ten najlepší zážitok,“ uvádza bývalý prezident vo svojom príspevku.

Projekt ROMADE je odpoveďou na reálne potreby, zároveň však pridáva vzácny kúsok kultúrneho bohatstva do sveta módy. S jeho pomocou sa stávaš súčasťou zmeny a podpory.

Projekt nezastavuje sa len pri oblečení, ale sa snaží zapájať Rómov do širšieho spoločenského kontextu. Pomocou podpory, odborného poradenstva a mentoringu pomáha týmto jednotlivcom nielen nájsť si stabilnú prácu, ale aj získať potrebné zručnosti a vedomosti pre úspešnejší život.

Zdroje: Romade, FB/Andrej Kiska

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá