Kiwi.com: Čech sa z „chudobného“ študenta vypracoval na šéfa 700-miliónového biznisu

  • Oliver Dlouhý bol obyčajným chalanom, ktorý túžil podnikať. Úspech mu však nespadol k nohám a jeho projekty niekoľkokrát skrachovali, kým prišla bomba v podobe portálu Skypicker.
kiwi
  • Oliver Dlouhý bol obyčajným chalanom, ktorý túžil podnikať. Úspech mu však nespadol k nohám a jeho projekty niekoľkokrát skrachovali, kým prišla bomba v podobe portálu Skypicker.

Dnes si však už na tento portál nikto nespomenie. Nie preto, že by dopadol neúspešne, ale preto, že vlani rebrandoval. Pôvodne neveľmi originálny názov sa CEO Oliver Dlouhý rozhodol zmeniť na niečo viac „fresh“, čo nebude obsahovať slovo „sky“, ale napriek tomu bude internacionálne. Letenkový portál dostal meno Kiwi. Vybudovanie nového brandu a nákup domény Kiwi.com stál firmu 25-miliónov českých korún (takmer milión eur), no vďaka tomu ich dnes ľudia konečne poznajú globálne.

Foto: kiwi.com

V Česku aj na Slovensku sú samozrejme v povedomí ľudí, no na globálnom trhu to také ľahké stále nemajú. Bojovať musia s veľkými konkurentmi, ako Expedia či Priceline. Napriek tomu sa Kiwi.com teší extrémnemu úspechu a jeho ročný obrat presahuje 700 miliónov eur. Forbes túto českú spoločnosť navyše zaradil medzi 10 najrýchlejšie rastúcich startupov na svete.

„Kiwi.com je dnes už vo svetovej top desiatke a v európskej top päťke najväčších predajcov leteniek. Počítame, že do piatich rokov sa staneme najväčšou online cestovnou agentúrou na svete ponúkajúcou zákazníkom nové trasy za tie najlepšie ceny a také služby a záruky, ktoré im neposkytne nikto iný,“ prezradil svoje plány CEO Oliver Dlouhý portálu tyinternety.cz.

Povieš si, že dnes je podobných letenkových portálov more. No tento bol u nás jedným z prvých a odštartoval trend hľadania tých najvýhodnejších leteckých spojov. Ako to všetko vzniklo? Mladý Čech študujúci v Brne chcel spolu s priateľkou letieť do Portugalska, no najnižšia ponúkaná cena, ktorú našiel, bola takmer 400 eur. Za to by si pokojne dokázal doletiež až do USA, a nie z Prahy do Portugalska. Oliverovi, ktorý bol vtedy len „chudobným“ študentom, to nedalo a chcel s letenkami vybabrať.

Niekoľko dní hľadal najvýhodnejšiu kombináciu leteniek s prestupom, aby sa do vytúženej destinácie dostal za čo najlepšiu cenu. Podarilo sa a nakoniec letel za asi pätinovú sumu. Táto skúsenosť mu vnukla geniálny biznis plán. Rozhodol sa vytvoriť algoritmus na vyhľadávanie leteckých spojov tak, aby mohli ľudia ako on nájsť čo najvýhodnejšiu cenu bez niekoľkodňovej pátracej akcie. Jednoducho revolúcia v leteckej doprave! Vďaka prvej 20-tisíc-eurovej investícii to vyšlo.

Foto: kiwi.com

Skypicker so sídlom v Brne bol na svete a rýchlo sa mu darilo získavať priazeň cestovateľov, ktorí mali hlbšie do vrecka. O niečo neskôr sa vyhľadávač umiestnil v rebríčku New York Times medzi 10 najužitočnejšími webmi pre cestovateľov. Nasledovalo niekoľko investícií, ktoré dodnes dosiahli hodnotu 11 miliónov dolárov (9,37 miliónov eur). Firma sa od počiatku vyvíja obrovským tempom. Oliver v prospech spoločnosti predal podiely vo firme, no aj dnes je so svojimi 27 percentami väčšinovým majiteľom.

Dnes má už rebrandovaná spoločnosť päť rokov a Oliver nie je brnenským študentom žijúcim na lacných polievkach, ale 29-ročným podnikateľom. Na začiatku bol vraj na dne a Skypicker bol cestou k rýchlemu zárobku. Ako sám tvrdí, firmu nevybudoval sám, ale spoločne s viac ako 1 100 kolegami (z toho 900 v ČR), ktorí to ťahajú spolu s ním. Pôvodne brnenská firma Kiwi.com má dnes 5 pobočiek – v Brne, Kyjeve, na Fidži, v Splite a Belehrade. Plánuje otvoriť ďalšie pobočky v Manille, Durbane, Barcelone a Daliane.

Oliver Dlouhý stále pracuje na rozvoji spoločnosti a vo svojom okolí je známym workoholikom. Obdivuje Elona Muska a najviac nápadov vraj nachádza pri prechádzkach so svojím psom. No zrejme aj vďaka jeho podnikateľskému drive-u je spoločnosť tam, kde je. Denne vyhľadávač Kiwi.com zaznamená viac ako 6-tisíc rezervovaných leteniek. Ide o jeden z najúspešnejších českých startupov a najrýchlejšie rastúcich startupov na svete, o ktorom ešte budeme veľa počuť.

Ak hľadáš výhodné letenky do celého sveta v prehľadnej appke, vieš, kde ich nájdeš! :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech