Klávesy F1 až F12 ti ušetria čas. Tieto funkcie by mal poznať každý

  • Využívaš všetky klávesy od F1 až po F12? Ak nie, zisti, na čo všetko ich môžeš využiť.
klavesy
  • Využívaš všetky klávesy od F1 až po F12? Ak nie, zisti, na čo všetko ich môžeš využiť.

Funkčné klávesové skratky v hornej časti klávesnice nie sú len na to, aby na ne sadal prach. Niekto ich využíva denne, iný zase o ich význame nemá ani chýru. Pravdou však je, že tieto funkčné klávesy plnia rôzne užitočné funkcie a rozhodne nie je na škodu poznať ich reálne využitie. Prečítaj si, na čo jednotlivé klávesy slúžia a začni ich odteraz využívať. Práca s počítačom bude hneď o čosi efektívnejšia a tvoja produktivita vďaka tomu porastie.

F1 – Otvorí pomocníka v drvivej väčšine programov. Ak si teda nie si istý tým, ako máš v práve spustenom programe pracovať, kliknutie na funkčnú klávesu F1 by mal byť jeden z tvojich prvých úkonov.

F2 – Pomocou tejto klávesy môžeš premenovať zvolený súbor alebo priečinok.

F3 – Stlačením F3 spustíš vyhľadávanie textu v aktívnom súbore, programe, či v internetovom prehliadači.

F4 – V kombinácii s klávesou Alt dokážeš zatvárať otvorené aktívne okná.

F5 –  Táto klávesa sa najčastejšie využíva v prostredí internetového prehliadača. Slúži na aktualizáciu (obnovenie) otvoreného okna, na tzv. refresh.

Pixabay
foto: Pixabay.com

F6 – Stlačením klávesy F6 označíš v internetovom prehliadači adresu internetovej stránky, na ktorej sa práve nachádzaš. V kombinácií s CTRL + C a s CTRL +V dokážeš takto rýchlo a efektívne kopírovať odkazy internetových stránok.

F7 – Touto klávesou otvoríš kontrolu pravopisu v programoch od Microsoftu, napríklad v známom programe Word.

F8 – Pomocou tejto klávesy sa dá pri reštartovaní počítača dostať do “Boot menu”, v prípade ak chceš vykonávať zmeny v operačnom systéme. Jej využitie je teda skutočne len občasné.

F9 – Podobne ako predchádzajúca klávesa, aj táto má len malé využitie. Stlačením F9 vykonáš obnovu v programe Microsoft Word, alebo v Exceli prepočítate jednotlivé hárky. F9 sa dá tiež využiť v programe Microsoft Outlook

F10 – Stlačením F10 otvoríš vo väčšine programov panel s hlavnou ponukou. V kombinácii dvoch kláves SHIFT + F10 otvoríš kontextovú ponuku, aká sa ti bežne zjaví pri kliknutí pravým tlačidlom myši. Takúto ponuku dokážeš vyvolať aj pomocou klávesy Application key, ktorá sa zvyčajne na klávesnici nachádza vedľa pravého CTRL.

F11 – Táto klávesa nájde svoje najväčšie využitie v internetových prehliadačoch. Jej stlačením sa aktivuje/deaktivuje režim celej obrazovky (fullscreen mode).

Pixabay
foto: Pixabay.com

F12 – Posledná funkčná klávesa nemá veľké využitie. V programe Microsoft Word ňou otvoríš okno na uloženie dokumentu.

Opísané funkcie klávesníc F1 až F12 sú všeobecné, no na niektorých notebookoch či špeciálnych klávesniciach môžu mať aj ďalšie iné využitie. Výrobcovia notebookov navyše pridávajú tlačidlo Fn, ktoré rozširuje používanie týchto kláves.

interez

zdroj: interez.sk, zdroj titulnej fotografie: BrightSide.me

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK