KĽDR môže mať už viac ako milión nakazených, Kim Čong-un povolal armádu. Pribudlo 12 úmrtí

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 262
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 2 275
KĽDR, Kim
TASR/AP, Korea News Service
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 262
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 2 275

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 821 553, za predchádzajúci deň pribudlo 13 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 262 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 129 843, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 787 404 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 275 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 12 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 062.

KĽDR a Covid

Severná Kórea hlásila v utorok šesť nových úmrtí v dôsledku prebiehajúcej „epidémie“. Príznaky ochorenia prejavujúceho sa horúčkami eviduje u ďalších takmer 270 000 ľudí, informovala agentúra AFP. Celkový počet úmrtí tejto epidémie sa tak v KĽDR zvýšil na 56, uviedla oficiálna Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA).

Úrady v KĽDR oficiálne oznámili prvé prípady neznámeho ochorenia 12. mája. Prejavili sa u bližšie nešpecifikovaného počtu obyvateľov hlavného mesta Pchjongjang. O deň neskôr médiá informovali, že nákaza sa rozšírila do celej krajiny a podľahlo jej prvých šesť ľudí, pričom u jedného sa zistil subvariant omikronu BA.2.

Severná Kórea v snahe zabrániť zavlečeniu koronavírusu SARS-CoV-2 na svoje územie na jar 2020 úplne uzavrela hranice a výrazne obmedzila obchodovanie s Čínou.

Zaočkovanosť proti Covidu v KĽDR je prakticky nulová. Krajina odmietla zahraničnú pomoc a bezplatné dodávky vakcín z programu Covax v obave, že infekciu prinesú zahraniční špecialisti.

Severokórejský vodca Kim Čong-un na víkendovom mimoriadnom zasadnutí politbyra vládnucej Kórejskej strany práce kritizoval predstaviteľov zdravotníckych úradov za pomalú reakciu na epidémiu a nariadil armáde, aby pomohla pri distribúcii liekov.

Je pravdepodobné, že Severná Kórea už zaznamenala viac ako milión prípadov nákazy koronavírusom, hoci výskyt choroby COVID-19 na svojom území prvýkrát priznala len minulý týždeň.

Severokórejské zdravotnícke úrady podľa agentúry AP uviedli, že „horúčkou neznámeho pôvodu“ od konca apríla ochorelo 1,2 milióna ľudí. V KĽDR sú obmedzené testovacie kapacity, takže potvrdené je len malé množstvo prípadov nákazy.

Treba sa pripraviť na novú vlnu Covidu

Ministri zdravotníctva 16 nemeckých spolkových krajín v pondelok vyzvali spolkovú vládu, aby sa začala pripravovať na novú vlnu pandémie ochorenia COVID-19, ktorá by mohla prísť v chladnejších mesiacoch. Informuje agentúra DPA.

„Pandémia ešte neskončila, nesmieme sa nechať oklamať aktuálne klesajúcimi počtami nakazených,“ uviedla ministerka zdravotníctva spolkovej krajiny Sasko-Anhaltsko Petra Grimm-Benneová po videohovore so spolkovým šéfom rezortu zdravotníctva Karlom Lauterbachom.

V spoločnom vyhlásení ministrov sa uvádza, že vláda by mohla opäť zaviesť povinné prekrytie dýchacích ciest v interiéri či potrebu preukázať sa potvrdením o očkovaní, prekonaní ochorenia alebo negatívnym výsledkom testu na koronavírus pri návšteve niektorých zariadení.

Lauterbach ich iniciatívu privítal a dodal, že „spolkové krajiny musia byť schopné v prípade novej vlny pandémie pružne reagovať“. Podľa jeho slov je súčasťou prípravy na novú vlnu aj jasný právny rámec.

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá