Kličko varuje Ukrajincov: Na zimu si pripravte teplé oblečenie a prikrývky

  • Kyjevský starosta adresoval ľuďom dôležitú výzvu
  • Varuje ich pred náročnou zimou
Kyjevský starosta Vitalij Kličko
Instagram/vitaliyklitschko,TASR/AP Photo/Emilio Morenatti
  • Kyjevský starosta adresoval ľuďom dôležitú výzvu
  • Varuje ich pred náročnou zimou

Kyjevský starosta Vitalij Kličko vyzval obyvateľov ukrajinského hlavného mesta, aby si zaobstarali na zimu teplé oblečenie, akokoľvek sa mesto vynasnaží obyvateľov udržať v teple. Podľa starostu je ale nutné pripraviť sa na všetky možné scenáre, uviedla agentúra Ukrinform.

„Nechcem všetkých upokojovať a tvrdiť, že všetko bude dobré. Žijeme v drsnej skutočnosti a musíme počítať s rôznymi scenármi. Za plyn zodpovedá vláda a tá nás uistila, že pre obyvateľstvo plyn bude a že nezdraží. Ale nevylučujeme teroristické činy, útoky na infraštruktúru,“ povedal.

„Zakúpili sme generátory a palivo pre generátory. Tie sú ale určené v prvom rade pre nemocnice, škôlky a školy. Urobíme všetko možné aj nemožné, aby v bytoch bolo teplo. Ale prosím každého, aby si pripravil teplé domáce oblečenie, teplý odev, pretože nevylučujeme, že teplota v bytoch bude nižšia, než stanovuje norma,“ povedal Kličko. Nevylúčil ani výpadky elektriny.

Starosta sa zdržal predpovede, či sa ľudia budú naďalej vracať do Kyjeva, alebo budú metropolu opúšťať. Tento pohyb ľudí podľa neho závisí predovšetkým od vývoja na fronte.

V marci, keď ruské vojská dosiahli predmestie Kyjeva, zostalo v metropole len milión ľudí – hlavne mužov. Ženy a deti vtedy prevažne odišli. V súčasnosti má hlavné mesto tri milióny obyvateľov, vrátane asi 200-tisíc utečencov, uviedol Kličko s odvolaním sa na údaje operátorov o počte mobilných telefónov v meste.

Kyjev zostáva hlavným cieľom agresora, pretože je tam srdce ukrajinského štátu, poznamenal starosta. Domnieva sa ale, že Rusi v súčasnosti nie sú schopní ukrajinskú metropolu dobyť.

Kličko v rovnakom interview oznámil rozvod s manželkou, ktorú si vzal pred 25 rokmi. Vysvetlil, že už niekoľko rokov žijú oddelene, žena posledné roky žije v Nemecku, a tak rozvod bol podľa neho logickým krokom.

„Bolo to prianie oboch strán. Sme v dobrých vzťahoch, vážime si jeden druhého, ale deti sú už dospelé a život ide ďalej,“ uviedol. „Starosta povedal, že jeho srdce je zadané, ale nepovedal, či má novú priateľku, len sa priznal k láske ku Kyjevu,“ dodala agentúra Unian.

Na Putinovom zozname

Počas invázie ruských vojsk idú boxerskí bratia Kličkovci príkladom celému národu. Už dlhšie je známe, že Vladimir Putin si mal údajne pripraviť zoznam 23 osôb, ktoré majú byť tzv. Vagnerovou skupinou zlikvidované. Medzi nimi sú vrcholní politickí predstavitelia, ale aj známi ukrajinskí športovci.

Ruský prezident si mal podľa informácií webu britského denníka The Times najať špeciálne komando. Ide o skupinu Vagnerovcov zloženú z vysoko školených agentov.

Putin si údajne na svoj zoznam pridal aj mená prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského a tiež starostu Kyjeva Vitalija Klička spolu s jeho bratom Vladimirom.

Zdroj: Ukrinform

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá