Klienti jej za tetovanie zaplatia aj 15-tisíc dolárov. Ivanine kerky nosia hollywoodske hviezdy (ROZHOVOR)

 • Rodáčka z malebnej obce Kostolné svojim tatérskym talentom prerazila za hranice Slovenska
 • Svetové tatérske magazíny ju označujú za jeden z najvýraznejších talentov poslednej dekády
 • Usadila sa v Los Angles a vytvorila si vlastný štýl pri tetovaní, ktorý nazvala „Funky Color“
Ivana Beláková
archív Ivana Beláková
 • Rodáčka z malebnej obce Kostolné svojim tatérskym talentom prerazila za hranice Slovenska
 • Svetové tatérske magazíny ju označujú za jeden z najvýraznejších talentov poslednej dekády
 • Usadila sa v Los Angles a vytvorila si vlastný štýl pri tetovaní, ktorý nazvala „Funky Color“

Ivana Beláková je rodáčka z Kostolného v okrese Myjava. Z malebnej dediny sa dostala až do Hollywoodu. „Ako malé dieťa som sa vždy videla v Los Angeles. Neviem to ani vysvetliť. Vo vnútri som to tak cítila a vedela som, že práve tam budem bývať,“ začína svoje rozprávanie uznávaná tatérka, ktorá žije v Spojených štátoch takmer 9 rokov.

 • Ako vyzerá Los Angeles počas pandémie
 • Čo ju lákalo na práci tatérky
 • Akému štýlu sa pri tetovaní venuje
 • S ktorými celebritami sa vďaka svojej práci stretla
 • Koľko za kerku od Ivany zaplatíš
 • A na čom pracuje, ak práve netetuje 

 Ivana Beláková
zdroj: archív Ivana Beláková

Čo ťa na Los Angeles najviac prekvapilo?

Nie je to až také pekné mesto ako vyzerá v televízii. V živote som nevidela toľko ľudí závislých od drog a tabletiek. Bežne naraz berú aj 30 vitamínov namiesto toho, aby si nakrájali mrkvu a urobili doma šalát.

Ako vyzerá krajina aktuálne počas pandémie?

Los Angeles je trošku hore nohami. Máme tu ešte veľa prevádzok pozatváraných. Takisto stúpol počet bezdomovcov. Ľudia sú na tom mentálne zle a mnohí pocítili finančné dno. Nejedna firma či prevádzka neprežila a skrachovala. V súčasnosti USA skutočne prechádza veľkou krízou.

Vyše 20 rokov pracuješ ako tatérka. Je rozdiel v tom, ako sa ku kerkám stavajú Američania a ako Slováci?

Ani nie. Tetovacia scéna na Slovensku je veľmi rozbehnutá a máme veľa úžasných umelcov. Američania nám v podstate závidia. Často počujem ako ospevujú európsku scénu.

V Amerike je tiež množstvo dobrých tatérov, ale ich štýl nie je až taký rozpoznateľný. Okrem toho sú Američania zvyknutí za tetovanie zaplatiť vyššiu sumu a nevyjednávajú cenu a ani sa nesťažujú, že je to drahé. 

zdroj: archív Ivana Beláková

Napriek tomu, že sú tetovania bežnou súčasťou tiel mnohých ľudí, tak sa stále nájdu aj takí, ktorí ich odsudzujú. Prečo to niektorí ľudia považujú za znechutenie tela?

Netuším, čo sa im preháňa hlavou, no myslím si, že je to vec vkusu či náboženských predsudkov. Tiež to záleží od kultúry. Je tam viacero faktorov, ktoré na to vplývajú. Napríklad na Novom Zélande je tetovanie súčasťou kultúry a je považované za nádherné umenie.

Je po kerkách väčší dopyt ako napríklad pred 10 rokmi?

Nevidím v tom žiadny extrémny rozdiel. Zmena skôr nastala vo výbere tetovaní. Momentálne prevládajú malé obrázky, nápisy a takzvaná „single needle work“, čo predstavuje tetovania robené len jednou ihlou.

Svetové tatérske magazíny ťa označujú za jeden z najvýraznejších talentov poslednej dekády. Čo ťa lákalo na tejto práci?

Sloboda a kreativita. Robím to, čo najviac milujem a ešte za to dostávam peniaze! Je to pre mňa obrovský životný úspech. Vyjadriť sa umením považujem za šťastie. Vďaka svojej práci spoznávam veľa zaujímavých ľudí a cestujem po celom svete, čo bol vždy môj sen.

Moje práce sú zaradené ako súčasné dočasné výtvarné umenie. Sú pestrofarebné, abstraktné a vyzerajú ako ilustrácie, do ktorých sú zakomponované hravé komponenty. V každom prípade je to balans medzi farbami, pozadím a hlavným námetom.

Ja to volám organizovaný chaos. Všetko je však v perfektnej harmónii. Myslím, že mojou najväčšou výhodou je to, že vidím farby. Keď príde klient vidím jeho farby a podľa toho určím, ako bude tetovanie vyzerať.

Ivana Beláková
zdroj: archív Ivana Beláková

Aké boli tvoje začiatky na tatérskej scéne?

Zaujímavé a napínavé. Keď som končila strednú školu kamarátka sa ma spýtala, či by som nechcela skúsiť tetovať. A tu to začalo. Spočiatku som sa učila sama. Z časopisov som odpozerala ako poskladať tetovaciu mašinku. Najprv som to začala skúšať na kamarátoch a rodine.

Keď som však bola staršia a začala cestovať, tak mi veľmi pomohlo navštevovanie tetovacích konvencií. Ide o výstavu spojenú so súťažou. Tam som sledovala „majstrov“ priamo pri práci. Veľa som sa pýtala, bola som ako špongia. 

Neskôr som začala chodiť na hosťovačky do konkrétnych štúdií, len aby som tetovala po boku niekoho, koho som obdivovala. Tetovala som skoro na všetkých kontinentoch. Naučila som sa rôzne štýly. Začiatky boli ťažšie, ale o to viac si to teraz užívam. 

Zakotvila si napokon v Los Angeles a otvorili si si vlastné tatérske štúdio. Čím sú podľa teba tvoje kerky výnimočné?

Svojou originalitou, rozpoznateľnosťou, pestrosťou, štýlom a energiou, ktorú do nich dávam.

Akému štýlu sa pri tetovaní venuješ?

Svojmu. Volám ho „Funky Color“.

zdroj: archív Ivana Beláková

Kde čerpáš inšpiráciu pri svojej tvorbe?

Ide to nejak samo. Milujem svoj život a všetko v ňom je pre mňa dar. Inšpiruje ma príroda, zvieratá či rôzne budovy. Všetko okolo mňa je inšpirácia. Oblečenie, ľudia, udalosti, hudba… Mohla by som menovať do nekonečna.

Všímam si všetko okolo seba, a to kvety, oblohu i vodu. Je to pre mňa absolútna dokonalosť. Inšpiráciu čerpám aj z ľudskej emócie. Je tu COVID-19, štrajky, zúfalstvo a straty. Túto emóciu viem otočiť na pozitívnu a na základe nej robím krásne tetovania.

Musí mať podľa teba tetovanie pre človeka význam?

Nemusí. Je to podľa mňa u každého individuálne. Mne sa tiež páčia rôzne tetovania, a to ôen z estetického hľadiska a nemusia mať žiadny špeciálny význam. Ľudia si niekedy dávajú tetovať hocičo len preto, aby mali niečo od ich obľúbeného umelca.

Tetovania si nepredkresľuješ, prečo?

Pretože každý človek má inú energiu, tvar a veľkosť tela. Po prvom osobnom stretnutí presne viem, aké tetovanie sa danému človeku hodí, aké farby a podobne. Myslím si, že toto je práve to, čo robí moje tetovania špeciálne.

zdroj: archív Ivana Beláková

Je ťažšie preraziť na tatérskej scéne, keď si žena?

Tetovací svet je stále „mužský svet“, ale nie je to až také hrozné ako pred desiatimi či dvadsiatimi rokmi. Nová generácia tatérov má iné zmýšľanie. Je to viac o umení ako o egu.

Zo svojej skúsenosti môžem povedať, že nie je nemožné preraziť na tatérskej scéne, ak si žena, ale v mojom prípade to bolo určite ťažšie. Nevyzerám ako typická žena a dokonca sa ani tak nesprávam. Navyše som bola emigrant v cudzej krajine.

Ešte teraz vidím kolegov, ktorí sú muži a veci im prídu na zlatom podnose. Ja si vždy všetko poctivo vydriem. Ale kebyže sa snažím ohúriť dlhými nohami, veľkými prsiami s vyzývavým sexy vzhľadom, tak by to asi nebolo až také ťažké. 

Hovorí sa o tebe ako o bohyni na tatérskej scéne. K tvojim stálym zákazníkom patrí aj Quavo či Chris Brown. Čomu vďačíš za tento úspech?

Tvrdej práci a nebojácnosti, a to v tom ako prekročiť svoju komfortnú zónu. Ide o neustále učenie. Momentálne sa učím komunikácii. V minulosti som bola veľmi hanblivá a až veľmi skromná. Teraz sa snažím vyťažiť z každej situácie, čo najviac.

Ktoré hviezdy ťa ešte navštívili?

Veľa, veľa hudobníkov. Stále ešte tetujem chalanov z Migos, Quava určite poznáte. Mia Khalifa je tiež moja aktuálna zákazníčka.

Aj ste pokecali?

Vždy sa rozprávam s ľuďmi, ktorých tetujem. Ja som od prírody zvedavá, ale nie tak, že vyzvedám. Je to môj záujem o danú osobu. U Chrisa Browna som bola, keď natáčal videoklip k piesni Go Crazy. Mal tam asi 200 ľudí. Obrovská párty a množstvo svetoznámych ľudí.

zdroj: archív Ivana Beláková

Ako si sa vlastne k nim dostala. Vyhľadali si ťa?

Dostala som sa k nim silou mojej mysle. Milujem ako sa dá narábať s energiou. No a potom to šlo samé.

Máš sen o osobe, ktorú by si chcela tetovať?

Nemám nič konkrétne, ale určite by som chcela tetovať naďalej svojich obľúbených hudobníkov, hercov a atlétov.

Nájde sa v tvojej tvorbe tvar, vec, objekt, ktorý vždy rada tetuješ?

Áno, veľmi rada tetujem zvieratá, kvety a detské kresby. Do mojej tvorby rada miešam grafické prvky. Napríklad krížiky, rôzne čarbanice či srdiečka. Dodáva to mojej tvorbe hravosť.

Od koľkej sumy sa pohybujú tvoje tatérske služby? Ide pri ich cene skôr o čas, za ktorý dielo vytetuješ alebo o veľkosť kerky?

Moje sumy sa pohybujú od 500 dolárov a vyššie. Väčšinou ide o čas, veľkosť a náročnosť. Priemerná cena za malé tetovanie je 5-tisíc dolárov.

Mohla by si nám prezradiť, akú najdrahšiu kerku si vytvorila?

Najdrahšiu si presne nepamätám, ale je bežné, že klient si za tetovanie zaplatí okolo 10 až 15-tisíc dolárov. Záleží aká komplexná je práca.

zdroj: archív Ivana Beláková

Pokazila si niekedy niekomu kerku, alebo naopak sťažoval sa už niekedy niekto? 

Pokazila, určite! Hlavne pri mojich začiatkoch. Pamätám si to doteraz.

Ako si to v takom prípade riešila s klientom?

Riešila som to tak, že som to na druhom sedení opravovala alebo si od klienta nezobrala peniaze. Teraz je to trošku iné, lebo môj štýl je taký voľný, abstraktný. Ak by som aj niečo pokazila, nikto si to nevšimne a môj klient už vôbec nie. Milujem tento štýl, môžem voľne tvoriť, čo chcem a nikto mi na to nič povedať nemôže.

Ovplyvnila pandémia tvoju prácu?

Áno, aj pozitívne i negatívne. Keďže sme tu mali všetko pozatvárané a ľudia sa báli dávať tetovať ma v tomto smere trošku pozastavilo. No začala som robiť iné druhy umenia. Dizajny na novú kolekciu oblečenia mojej odevnej značky ITA LOS ANGELES

Začala som maľovať a robiť videá na YouTube. Robila som aj rozhovory s úspešnými ľuďmi ako Rhonda Byrne, ktorá napísala kultovú knihu Tajomstvo.

Robím prevažne motivačné videá pre mojich slovenských a českých sledovateľov, čo má veľký úspech. Moja práca je moje bytie, a to je umelec. Nezáleží na tom, čo robím. Len na tom, že tvorím.

Ako si predstavuješ svoju tatérsku kariéru do budúcna?

Určite budem pokračovať v učení a odovzdaní mojich skúsenosti druhým. Už o sebe nehovorím len ako o tatérke, pretože umenie má veľa foriem a mojou vášňou je veľa vecí popri tetovaní.

Kde sa vidíš o 5 rokov?

Nič konkrétne nemám, ale viem, že o päť rokov budem ešte úspešnejšia.

Vrátila by si sa jedného dňa na Slovensko?

Ak by som to tak v budúcnosti cítila, tak by som to spravila. Momentálne však cítim, že Amerika je môj domov.

Čo by si odporučila mladým nádejným tatérom?

Aby sa učili od najlepších, nasadili si čo najvyšší štandard, a to vo všetkom. Čo sa to týka tetovacích potrieb, priestoru i ľudí akými sú obklopení. A tetovať na ľudskú kožu a čo najviac!

Ivana Beláková
zdroj: archív Ivana Beláková

Jedinečné kerky, ktoré šikovná Slovenka vytvorila nájdeš na jej instagramovom a facebookovom profile. Veľa sa toho dozvieš aj na jej YouTubovom kanáli. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech