Kliešte útočia na Slovensko: Vieme, v ktorých lokalitách ich je najviac. Odborník radí najlepšiu ochranu

  • Kliešte prenášajú mnohé choroby
  • Dôležité je kliešťa nájsť a odstrániť čo najskôr
kliešťová sezóna
Kliešťová sezóna, SITA/NN Životná poisťovňa
  • Kliešte prenášajú mnohé choroby
  • Dôležité je kliešťa nájsť a odstrániť čo najskôr

Kliešťová sezóna už na Slovensku začala. Ak máš s týmto neželaným parazitom negatívne skúsenosti, pravdepodobne ťa bude zaujímať, ako sa mu vyhnúť.

O tom, aké choroby kliešte spôsobujú, na ktorých miestach ich môžeš očakávať, ale aj o tom, aké repelenty najviac zaberajú, sme sa rozprávali s parazitológom Branislavom Peťkom z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.

Pre Startitup porozprával, ako si kliešťa vytiahnuť správne, no prezradil aj zaujímavosti, o ktorých si pravdepodobne nevedel. 

  • Ktoré lokality sú na Slovensku najviac ohrozené?
  • Ako sa pred kliešťom chrániť? 
  • Ktoré skupiny ľudí sú najviac ohrozené?
  • Ktoré miesta na tele sú pre kliešťa atraktívne na prisatie? 

Posledné roky môžeme vidieť, že jar prichádza na naše územie skôr ako kedysi. Ovplyvňuje to začiatok sezóny kliešťov?

Určite áno, hoci najprv je potrebné povedať, že na Slovensku žije 17 druhov kliešťov, ktoré majú svoju špecifickú sezónu. Z nich 11 druhov žije v norách a hniezdach hostiteľov a človek sa s nimi nestretne. Šesť druhov žije na povrchu pôdy a len tieto napádajú tam žijúce zvieratá. Keďže napádajú tie isté živočíchy, tak aby si nekonkurovali, podelili si ročné obdobia.

Jeden druh si vybral leto, dva druhy kliešťov skorú jar a neskorú jeseň, dva druhy hlavnú jarnú a jesennú dobu, jeden dokonca zimu. Nás zaujíma jeden z nich, kliešť obyčajný, ktorý s obľubou napáda aj človeka, tie ostatné len výnimočne. Jeho sezóna je v hlavnom jarnom a jesennom období. Keď budeme hovoriť o kliešťovej sezóne, budeme hovoriť len o ňom.

Kedy obvykle začína kliešťová sezóna na Slovensku a ako to bude vyzerať tento rok? Vieme už definitívne povedať, že začala?

Sezóna kliešťa obyčajného začína, keď sa objavia na vŕbach bahniatka. To už kliešťovi zvoní budík. Bahniatka som videl už počas jarných prázdnin aj na Liptove. Koncom februára sme už číhajúce kliešte nachádzali na juhu východného Slovenska.

Kliešťová sezóna teda už začala a teraz v apríli už naberá na obrátkach. Vrcholí v máji a júni a ako to bude vyzerať ďalej, závisí od Medardovej kvapky, čo je ôsmy jún. Ak príde a vydrží 40 dní, tak sa čulá kliešťová sezóna potiahne takmer do polovice júla.

V auguste počet číhajúcich kliešťov výrazne poklesne, viac na južnom Slovensku, v horskej karpatskej oblasti len mierne. Keď prídu septembrové dažde, tak sa prejaví ešte malý jesenný vrchol do konca októbra.

Ak po Medardovi príde sucho a horúčavy, kliešťová sezóna v júni výrazne upadne. Kliešte sa odoberú na letný spánok, z ktorého sa väčšina už nepreberie, vyschne. Malá časť, najmä práve vyliahnuté nymfy sa objavia v septembri a vydržia do konca októbra.

Kedy kliešťová sezóna končí a čo sa vtedy s nimi deje?

Kliešťová sezóna končí v novembri, keď nočné teploty klesnú pod 7 stupňov. Kliešte sa poberú na zimný spánok. V svojej telovej dutine si vytvoria nemrznúcu zmes, vďaka ktorej prežijú aj silné mrazy. Po zime sa prebudia, keď sa denná teplota udrží viac dní nad 7 stupňov Celzia a v noci neklesne pod nulu. To vníma aj vegetácia a objavia sa už spomínané bahniatka. Voľakedy to bolo koncom marca až v apríli.

V súčasnosti v marci, občas aj vo februári. Tu sa žiada ešte povedať, že kliešť má tri vývinové štádiá, ani nie milimeter veľkú larvu, niečo cez milimeter veľkú nymfu, nazývanú aj „malý kliešť“, a dospelého kliešťa, ktorý je už delený na samčeka a samičku.

Krv pijú len larva, nymfa a samička, nazývaná aj „veľký kliešť“. To je ten nám dobre známy kliešť veľký 4 mm s červeným bruškom. Samček je o milimeter menší a celý čierny a na tele ho nenájdeme.

Kliešťová sezónu začínajú samičky, po mesiaci sa pridajú nymfy a v lete aj larvy, ktoré však na tele nezbadáme. V jeseni kliešťovú sezónu robia najmä nymfy, ktoré prežili horúce leto ako nacicané larvy.

Ktoré lokality na Slovensku sú najviac ohrozené a prečo?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá