Slováci majú hlboko zakorenené predsudky voči Židom, udrela vychádzajúca herecká hviezda

  • Tomáš Magát je mladý herec, o ktorom budeš ešte veľa počuť
  • Momentálne hrá v divadelnej hre Pressburger Fight Club, ktorú by si mal pozrieť každý Slovák
Tomáš Magát
Tomáš Magát/DoZ production
  • Tomáš Magát je mladý herec, o ktorom budeš ešte veľa počuť
  • Momentálne hrá v divadelnej hre Pressburger Fight Club, ktorú by si mal pozrieť každý Slovák

33-ročný Tomáš Magát je jedna z najsvetlejších hviezd mladej hereckej generácie. Je absolventom VŠMU a už stihol upútať pozornosť širšej verejnosti svojím talentom a charizmou.

Od svojich prvých krokov na javisku dokazuje, že herecké umenie je pre neho nielen profesia, ale aj vášeň. Jeho schopnosť vtiahnuť divákov do príbehu, empatia a intenzívna prítomnosť na scéne sú o to pozoruhodnejšie vzhľadom na jeho mladý vek.

Tomášov talent sa začal formovať už počas štúdií, po ich ukončení ho cesta zaviedla k viacerým nezávislým divadelným produkciám, ale značný zlom nastal s jeho účinkovaním v inscenácii „Pressburger Fight Club“. V tomto projekte si zahral jednu z významných úloh a stal sa hlasom mladej generácie v boji proti zabúdaniu na dôležité historické lekcie.

Pressburger Fight Club

Po vyhlásení autonómie na jeseň 1938 vrcholí na Slovensku silná vlna antisemitských nálad. Židov nemá kto chrániť, musia sa spoľahnúť sami na seba. Dvaja priatelia, Imrich „Imi“ Lichtenfeld a David „Dufi“ Unreich, úspešní športovci a obdivovaní zápasníci, sa pokúsia o nemožné – brániť pasívnu menšinu proti presile fašistov. 

Pressburger Fight Club je divadelná hra zo života Imricha Lichtenfelda, legendárneho zakladateľa obranného systému Krav Maga. Toto dielo je aj o jeho milovanom Prešporku a časoch, keď sa život zmenil na boj o prežitie a ulice na krvavý ring.

Tomáš Magát si tu zahral a nám prezradil, že o samotnej inscenácii sa dozvedel cez kamaráta, ktorý mu poslal link profilu divadla DPOH, ktorý uverejnil konkurz na postavy.

„Vtedy som ešte netušil, o čom to bude. Samotný názov mi evokoval, že to bude o fanúšikoch futbalového klubu, dokonca som počul, že iným to evokovalo film s Bratom Pittom – Fight club. Až na konkurze mi bolo povedané, že to bude o Imrichovi Lichtenfeldovi.“

divadlo
zdroj: DPOH

Objasňuje, že na samotnej inscenácii ho najviac zaujala motivácia urobiť hru o človeku, ktorý žil v Bratislave a vytvoril systém Krav Maga. Je si vedomý, že veľmi málo ľudí pozná príbehy o Imim, ktorý trénoval židovských chalanov, aby sa vedeli brániť proti narastajúcej sile fašizmu na Slovensku.

„Naskytá sa nám úplne nový pohľad. V umení alebo v pop kultúre boli vždy zobrazení Židia ako národ, ktorý len trpko znášal svoj osud. A tu vidíme, ako aj oni dokázali rozdávať facky agresorom. Toto mi pripadá veľmi zaujímavé. K tejto téme mám ja osobne veľmi blízko z viacerých aspektov.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá