Klimatická zmena môže vyhnať z ich domovov až 216 miliónov ľudí, varuje Svetová banka
- Sucho pociťuje čoraz viac štátov sveta
- Predpovede nie sú konečné
- Najzasiahnutejším regiónom bude Afrika
- Sucho pociťuje čoraz viac štátov sveta
- Predpovede nie sú konečné
- Najzasiahnutejším regiónom bude Afrika
Klimatickú zmeny, respektíve jej prejavy, sú citeľné v čoraz väčšej miere a s postupom času v pribúdajúcom počte štátov sveta. Teplejšie letá a zimy zaznamenávame niekoľko rokov aj u nás na Slovensku. Rozsiahle požiare sú taktiež už pomerne častým úkazom, čo vidíme v súčasnosti v americkej Kalifornii, píše BBC. Na prelome rokov 2019 a 2020 v Austrálii podľa Vox zhorelo minimálne 27 miliónov akrov pôdy, čo je viac ako je rozloha Portugalska.
Zásadná zmena počasia vedie, a hlavne bude viesť k tomu, že niektoré časti sveta nebudú obývateľné. To vyústi v masívnu migráciu ľudí z týchto najviac postihnutých regiónov. Práve na to upozorňuje Svetová Banka vo svojej správe.
216 miliónov ľudí bude migrovať do roku 2050
Voice of America informuje, že podľa správy Svetovej banky (WB) klimatická zmena v najbližších tridsiatich rokoch prinúti 216 miliónov ľudí opustiť svoje domovy naprieč šiestimi regiónmi. Vydaná správa tiež upozorňuje na to, že ak ľudstvo neprijme urgentné opatrenie, hotspoty, teda ohniská napätia sa vytvoria už v priebehu najbližších deviatich rokoch.
CBS News píše, že správa WB uvádza, že spolu s najviac diskutovanými vplyvmi zmeny klímy, ako sú suchá a zvyšovanie hladiny morí, existujú aj jemnejšie účinky, ktoré prinútia ľudí z ich regiónov. V mnohých oblastiach dôjde k prudkým výkyvom teplôt, extrémnejším poveternostným javom a strate pôdy, zatiaľ čo v iných bude tiež vidieť nedostatok vody a potravín, nižšia produktivita ekosystémov a vyššie prívaly búrok.
„Je dôležité poznamenať, že táto projekcia nie je pevne stanovená. Ak krajiny začnú teraz znižovať skleníkové plyny, zmenšovať rozdiely v rozvoji, obnovovať životne dôležité ekosystémy a pomáhať ľuďom prispôsobiť sa, vnútorná klimatická migrácia by sa do roku 2050 mohla znížiť až o 80 percent, teda na 44 miliónov ľudí. Trajektória vnútornej klimatickej migrácie v nasledujúcom polstoročí závisí od našich spoločných akcií v oblasti klimatických zmien a rozvoja v nasledujúcich niekoľkých rokoch. Nie všetkej migrácii sa dá zabrániť a… ak je dobre riadená, zmeny v distribúcii obyvateľstva sa môžu stať súčasťou efektívnej adaptačnej stratégie, ktorá ľuďom umožní vymaniť sa z chudoby a vybudovať si odolné živobytie,“ povedal viceprezident Svetovej banky pre udržateľný rozvoj Juergen Voegele pre The Tico Times.
Najzasiahnutejší región bude Afrika
Banka odhaduje, že do roku 2050 by interní migranti v dôsledku klimatických zmien mohli v subsaharskej Afrike dosiahnuť 86 miliónov, 49 miliónov vo východnej Ázii a Tichomorí, 40 miliónov v južnej Ázii, 19 miliónov v severnej Afrike, 17 miliónov v Latinskej Amerike a päť miliónov vo východnej Európe a strednej Ázii.
Podľa odhadov bude mať najväčší podiel klimatických migrantov severná Afrika, kde sa sťahuje asi 19 miliónov ľudí, čo zodpovedá približne 9 % jej celkovej populácie. Udeje sa to najmä v dôsledku zvýšeného nedostatku vody na severovýchodnom pobreží Tuniska, na severozápadnom pobreží Alžírska, v západnom a južnom Maroku a centrálnom predhorí Atlasu, cituje správu WB CBS News.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: BBC, Vox, Voice of America, CBS News, The Tico Times