Klimatické zmeny môžu mať vplyv aj na zmenu telesnej teploty organizmu, aký je nový priemer?

  • Bežná teplota ľudského tela klesá
  • Už to nie je v priemere 37 stupňov Celzia, ako zistila veda v 19. storočí
BeFunky-collage-11
TASR
  • Bežná teplota ľudského tela klesá
  • Už to nie je v priemere 37 stupňov Celzia, ako zistila veda v 19. storočí

Bežná teplota ľudského tela klesá. Už to nie je v priemere 37 stupňov Celzia, ako zistila veda v 19. storočí, ale podľa novej štúdie bádateľov zo Stanfordskej univerzity len 36,6 stupňa. Vplyv na teplotu organizmu by mohli mať aj klimatické zmeny, citujú zo štúdie uverejnenej v odbornom časopise Elif svetové médiá.

Že má ľudské telo v priemere teplotu 37 stupňov stanovil v roku 1851 na základe svojich meraní v podpazuší približne 25-tisíc pacientov nemecký lekár Carl Reinhold August Wunderlich.

Telesná teplota sa s odstupom času znižuje

Americkí vedci teraz porovnali 675-tisíc vzoriek meraní teploty od čias americkej občianskej vojny v šesťdesiatych rokoch 19. storočia, cez údaje z výskumu o výžive zo 70. rokov 20. storočia až po klinické údaje z databázy Stanfordu z nultých rokov 21. storočia. Zhromaždiť sa im podarilo meranie rozprestreté cez 157 rokov, ktoré pochádzalo od 197 rôznych ročníkov narodenia.

„Zistili sme, že muži narodení na začiatku 19. storočia mali teplotu o 0,59 ° C vyššiu ako je teplota dnešných mužov,“ píše sa v štúdii. Znamená to teda trvalý pokles o 0,03 stupňa Celzia v každej dekáde. U žien sa priemerná teplota od 90. rokov 19. storočia znížila o 0,32 stupňa Celzia – teda o 0,029 ° C každú narodeninovú dekádu.

„Zmenilo sa prostredie, v ktorom žijeme, vrátane teploty v našich domovoch, nášho vystavenia mikroorganizmom a vrátane potravín, ku ktorým máme prístup,“ povedala webu ScienceAlert vedkyňa Julie Parsonnetová. „Meníme sa fyziologicky,“ dodala.

Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú zmenu telesnej teploty, patrí zvyšovanie telesnej hmotnosti a úbytok chronických infekcií. Vedci sa domnievajú, že vplyv na teplotu tela by v budúcnosti mohlo mať otepľovanie klímy. Zvlášť potom v prípade, že sa objavia nové choroby.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech