Kľúčový výrobca tepla na Slovensku ide do konkurzu. V ohrození je vyše 1 500 pracovníkov

  • Spoločnosť Chemes podala návrh na konkurz
  • Mesto skutočnosť, že výrobca tepla v Humennom podal na seba konkurz, rešpektuje
Elektrické stožiare, vypnutý radiátor, ilustračné foto
Ilustračné foto Unsplash/Matthew Henry, TASR/DPA/Jens Büttner
  • Spoločnosť Chemes podala návrh na konkurz
  • Mesto skutočnosť, že výrobca tepla v Humennom podal na seba konkurz, rešpektuje

Spoločnosť Chemes, ktorá je vlastníkom priemyselného parku a výrobcom tepla v Humennom, podala návrh na konkurz. Tento krok odôvodňuje výpadkom tržieb spôsobeným prebiehajúcim sporom so spoločnosťou Východoslovenská energetika (VSE).

Ako pre TASR uviedol primátor Humenného Miloš Meričko, mesto rešpektuje skutočnosť, že výrobca tepla v Humennom podal na seba konkurz. Išlo podľa neho o dlhodobo neudržateľný problém.

Vedenie mesta je v kontakte s Ministerstvom hospodárstva SR, Úradom pre reguláciu sieťových odvetví a štátnym MH Teplárenským holdingom.

„Osobne by som privítal, ak by bol novým výrobcom tepla štátny MH Teplárenský holding. Verím, že sa súčasná situácia čo najskôr upokojí,“ povedal Meričko s tým, že aktuálne je už schválená legislatíva, ktorá umožní novému dodávateľovi prevádzkovať zariadenie Chemesu a vyrábať teplo pre obyvateľov mesta a firmy v rámci priemyselného parku.

Zachovanie dôležitých pracovných miest

Chemes vo svojom stanovisku zdôrazňuje, že podanie návrhu na konkurz automaticky neznamená okamžité ukončenie činnosti spoločnosti. Nedôjde ani k prerušeniu dodávok tepla či energií. Momentálne podľa neho prebiehajú intenzívne snahy, aby nedošlo ku krízovému scenáru ani k ohrozeniu vyše 100 pracovných miest v spoločnosti Chemes. Nechcú ohroziť ani zhruba 1 500 pracovných miest vo firmách, ktoré pôsobia v Priemyselnom parku Chemes.

„Robíme všetko pre to, aby tieto pracovné miesta ostali zachované. Je to dôležité aj preto, lebo ide o vysokošpecializované pracovné sily, ktoré majú skúsenosti s prevádzkovaním výroby tepla a médií v špecifickom prostredí priemyselného parku. Každému, kto chce zachovať výrobu tepla a médií v Humennom, by malo záležať na udržaní týchto pracovných miest,“ uviedlo predstavenstvo spoločnosti Chemes.

Ján Kučeravý, konateľ Nexis Fibers v humenskom priemyselnom parku, pre TASR potvrdil, že pripravujú opatrenia na elimináciu rizík vyplývajúcich z danej situácie.

„Buď nám bude dodávať energie Chemes v riadenom konkurze, alebo plynule prejdeme k novému dodávateľovi, ktorý nám bude po dohode s Chemesom a so štátnymi orgánmi dodávať energie, alebo nám energie nedodá nikto a my budeme nútení odstaviť prevádzku,“ uviedol s tým, že napriek opatreniam existuje riziko pre ďalšie fungovanie spoločnosti. Očakáva však, že sa riešenie rýchlo nájde.

Spoločnosť Nexis Fibers zamestnáva 320 ľudí a ďalšie stovky zamestnancov u dodávateľov závisia na jej prevádzke.

Spor Chemes vs. VSE

Chemes a VSE majú spor týkajúci sa dlžnej sumy 19 miliónov eur. Chemes odmieta uhradiť náklady na plyn a elektrinu spotrebované v posledných štyroch mesiacoch roku 2022. Tvrdí, že ceny stanovené na burze sú neopodstatnené.

radiátor
zdroj: Unsplash/Julian Hochgesang

VSE kontruje, že Chemes nezaplatil za energie napriek plneniu všetkých zmluvných záväzkov. VSE upozorňuje, že súd označil argumenty Chemesu za neopodstatnené.

Chemes predáva energie aj mestskej spoločnosti Humenská energetická spoločnosť. Tá zásobuje teplom domácnosti v Humennom, čo vytvára závislosť od Chemesu ako jediného výrobcu tepla v meste.

Mimoriadne zmeny v energetickej legislatíve

Ako sme ťa už v predchádzajúcom článku upozornili, podľa šéfky rezortu hospodárstva Denisy Sakovej (Hlas) treba prijať mimoriadne zmeny v energetickej legislatíve.

„Dňom odstávky plynu (do teplárne) sa prestane vyrábať aj elektrická energia. Prestanú im ísť stroje, všetky tie umelé vlákna, rozpustené chémie im zostanú v strojoch a budú mať škodu 60 až 80 miliónov eur,“ uviedla Saková.

Ministerka Saková predložila parlamentu návrh zákona, ktorý by Chemesu pri bankrote nariadil odovzdať svoje tepelné a vodné systémy inej spoločnosti. Ako informuje portál regióny.sk, najpravdepodobnejším prevádzkovateľom by bol štátny MH Teplárenský holding, ktorý riadi šesť veľkých mestských teplární na Slovensku.

Tento zákon má zabezpečiť, aby štát získal kontrolu nad majetkom Chemesu. To by zaručilo, že Humenčania a miestne firmy nestratia teplo a energiu. Denník N upozorňuje, že zákon by ovplyvnil všetkých hráčov na trhu, nielen Chemes.

Zdroje: TASR, Archív SIU, regióny.sk

Najnovšie videá

Trendové videá