Zásadné rozdiely v dôchodkoch: Títo seniori si prilepšia o stovky eur, iní dostanú minimum (PREHĽAD)

 • Nový 13. dôchodok bude vyšší než v minulosti
 • Jeho výška bude závisieť od druhu poberaného dôchodku
 • Zisti, kto dostane viac a kto menej
Staršia žena drží papier a peniaze.
Ilustračné foto Freepik/@shurkin_son, Freepik/@wirestock
 • Nový 13. dôchodok bude vyšší než v minulosti
 • Jeho výška bude závisieť od druhu poberaného dôchodku
 • Zisti, kto dostane viac a kto menej

Dôchodcovia sa tento rok môžu tešiť na vyšší a plnohodnotný 13. dôchodok, ktorý dostanú v decembri. Parlament prijal novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá ho zavádza ako novú formu dôchodkovej dávky. Tento krok nahradí predchádzajúci 13. dôchodok, ktorý bol poskytovaný ako štátna sociálna dávka.

Nový systém má za cieľ poskytnúť dôchodcom lepšiu finančnú podporu počas vianočných sviatkov. Zmena prináša viac stability a predvídateľnosti do dôchodkového systému, čo má pozitívne ovplyvniť životnú úroveň seniorov.

Ako uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr pre portál Pravda, môže sa stať, že poberateľ dôchodku bude mať vyšší 13. dôchodok ako jeho vlastný dôchodok. Zisti, komu prídu stovky eur navyše a kto dostane oveľa menej.

„Nový 13. dôchodok bude vyšší než v minulosti a jeho výška bude závisieť od druhu poberaného dôchodku, najmenej však 300 eur,“ uviedol Kontúr.

Dôchodcovia nemusia o túto dávku žiadať, dostanú ju automaticky v decembri 2024 spolu s bežným dôchodkom. Sociálna poisťovňa na to nebude potrebovať žiadne osobitné rozhodnutie.

Rozdielne výšky 13. dôchodku

Výška 13. dôchodku bude zodpovedať priemerným mesačným sumám jednotlivých druhov dôchodkov za rok 2023. Ak bude priemerný dôchodok nižší ako 300 eur, 13. dôchodok bude stanovený na 300 eur.

Sumy 13. dôchodku

 • Predčasný starobný dôchodok: 635,50 eur
 • Starobný dôchodok: 606,30 eur
 • Invalidný dôchodok do 70%: 300,00 eur
 • Invalidný dôchodok nad 70%: 493,80 eur
 • Vdovecký dôchodok: 300,00 eur
 • Vdovský dôchodok: 339,00 eur
 • Sirotský dôchodok: 300,00 eur

Kontúr potvrdil, že sa môže stať, že dôchodca dostane vyšší 13. dôchodok ako jeho pravidelný dôchodok. 

„V prípade, ak hovoríme, že poberateľ starobného dôchodku má nižší starobný dôchodok ako 606,30 eur, tak áno, jeho 13. dôchodok môže byť vyšší ako výška jeho riadneho starobného dôchodku,“ objasnil Kontúr.

Výplata dôchodku

Výplata 13. dôchodku prebehne automaticky, takže dôchodcovia nemusia podávať žiadosť. „Tento 13. dôchodok príde našim poberateľom v decembri roku 2024,“ doplnil Kontúr.

Sociálna poisťovňa a Ministerstvo práce plánujú včas oznámiť verejnosti detaily o výplate tejto novej dávky, aby dôchodcovia boli dobre informovaní.

Zmena zákona prináša pre dôchodcov priaznivé úpravy, ktoré zlepšia ich finančnú situáciu počas vianočných sviatkov.

Ďalší zvýšený dôchodok

V júni dostane zvýšený rodičovský dôchodok jednorazovo 908 043 seniorov. Priemerný rodičovský dôchodok bude mesačne 28,20 eura na jedného rodiča, čo za rok predstavuje 338,40 eura. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR uviedlo, že Sociálna poisťovňa vyplatí na rodičovské dôchodky viac ako 307 miliónov eur.

Výška rodičovského dôchodku závisí od príjmu dieťaťa v roku 2022 a od platenia sociálnych odvodov. Maximálny mesačný rodičovský dôchodok na jedno dieťa bude 23,50 eura, čo je nárast o 1,70 eura oproti minulému roku. Priemerný mesačný rodičovský dôchodok na jedno dieťa bude 15 eur.

Poisťovňa spresnila, že finančný bonus dostanú seniori na normálnom dôchodku aj invalidnom dôchodku, ak už dosiahli dôchodkový vek. Patrí tiež bývalým policajtom a vojakom, ktorí poberajú výsluhový dôchodok, avšak musia mať tiež splnenú podmienku dôchodkového veku.

peniaze v ruke
zdroj: Archív Canva

Rodičovský príspevok by mali podľa SP dostať aj seniori, ktorí poberajú dôchodok z cudziny. Podmienkou však je, že ich dieťa muselo v roku 2022 pracovať a odvádzať sociálne odvody na Slovensku. Nárok na príspevok majú aj rodičia, ktorých dieťa je na rodičovskej dovolenke. Rodičovský dôchodok, naopak, nedostanú rodičia, ktorých dieťa žije a pracuje v zahraničí.

SP vo svojich doplňovacích materiáloch na webovej stránke uviedla, že deti môžu aj odmietnuť prispieť svojim rodičom na rodičovský dôchodok. Podať však musia vyhlásenie do 31. augusta 2024. Ak tak neurobia, rodičovský príspevok tak bude vyplácaný počas najmenej piatich rokov.

Zdroje: Pravda, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá