Klus upozorňuje na krajiny, ktoré preradili Slovensko na rizikový zoznam. Thajsko sa otvára len pre vybraných ľudí

  • Slovensko svieti na zozname mnohých krajín na červeno
  • Cestovanie sa tak môže pre veľkú časť ľudí skomplikovať
  • Do niektorých destinácii sa zo Slovensko bežne nedostaneme ani v prípade, že sme očkovaní
cestovanie
Pexels/Kozik, Winkler
  • Slovensko svieti na zozname mnohých krajín na červeno
  • Cestovanie sa tak môže pre veľkú časť ľudí skomplikovať
  • Do niektorých destinácii sa zo Slovensko bežne nedostaneme ani v prípade, že sme očkovaní

Na zasadnutí Ústredného krízového štábu (ÚKŠ), ale tiež na rokovaní vlády sa kompetentní opäť venovali aj vývoju šírenia koronavírusu. Informoval o tom štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus.

Potvrdzuje, že o zmene režimu na hraniciach zatiaľ reč nebola a verí, že situácia dovolí vláde ponechať aj naďalej maximálnu mieru slobody najmä pre zaočkovaných ľudí.

Platí však, že Slovensko je spomedzi krajín V4 ako jediné celé červené. Ukazuje to nová mapa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

To podľa Klusa vysvetľuje prečo niektoré krajiny sprísňujú podmienky vstupu do niektorých krajín pre cestujúcich zo Slovenska.

„Česko už od pondelka vyžaduje od nezaočkovaných Slovákov test a samoizoláciu. Okrem testu platí povinnosť vyplniť pred cestou príjazdový formulár,“ informuje Klus.

zdroj: Pexels/yudhanira

Cestujúci do Holandska sú zas povinní preukázať sa pri vstupe do krajiny potvrdením o očkovaní, negatívnym výsledkom testu alebo potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19.

„Výnimku majú deti do 12 rokov. V prípade preukázania sa testom platí, že PCR test nesmie byť starší viac ako 48 hodín a antigénový test viac ako 24 hodín. Izolácia nie je povinná.“

Nórsko tiež zaviedlo od 4. októbra povinnosť karantény pre nezaočkovaných cestujúcich zo Slovenska. Úplne zaočkovaní ľudia, ako aj tí, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali, nemusia podstúpiť desaťdňovú karanténu.

Platí to aj pre deti mladšie ako 18 rokov a bez ohľadu na krajinu, z ktorej do Nórska prichádzajú.

Medzi vysoko rizikové krajiny tento týždeň zaradilo Slovensko aj Estónsko. V prípade vstupu do krajiny tak budú cestujúci zo Slovenska potrebovať okrem platného cestovného dokladu alebo občianskeho preukazu aj potvrdenie o absolvovaní úplného očkovania.

Stačiť bude aj lekárske potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19.

Chystáš sa tento rok na dovolenku?

„V prípade, že osoba nebude zaočkovaná, bude musieť absolvovať povinnú 10-dňovú karanténu. Pre vstup do krajiny bude zároveň potrebné e-mailové potvrdenie o vyplnení cestovného formulára. Karanténu je však možné ukončiť dvoma testami.“

Klus tiež informuje o darovaní očkovacích látok do tzv. tretích krajín. Vakcíny od AstraZeneca tentokrát poputujú do Afriky – Rwande darujeme 280-tisíc dávok a Keni 160-tisíc.

„Vakcíny poskytujeme ako súčasť oficiálnej rozvojovej pomoci SR pod značkou #SlovakAid a v rámci iniciatívy Team Europe, ku ktorej sa Slovensko od vypuknutia pandémie aktívne pridáva prostredníctvom rozličných foriem. Platí, že kým nie sú v bezpečí všetci, nie je v bezpečí nikto.“

Na túto exotiku si ešte počkáme

Obľúbená destinácia Slovákov Thajsko od 1. novembra opäť otvorí svoje hranice pre zaočkovaných návštevníkov, ktorí prichádzajú letecky z krajín s nízkym rizikom nákazy koronavírusom. Oznámil to premiér Prajut Čanóčchá.

Do Thajska pred pandémiou COVID-19 prichádzalo každoročne takmer 40 miliónov návštevníkov a cestovný ruch sa podieľal na HDP krajiny takmer 20 %.

zdroj: Pexels/tirachard

K desiatim krajinám považovaným za nízkorizikové patria Británia, Spojené štáty, Čína, Nemecko či Singapur. „Keď (turisti) pricestujú, mali by predložiť (negatívny) test na covid… a po príchode sa ešte raz otestovať,“ uviedol Prajut.

Po preukázaní negatívneho výsledku testu sa môžu podľa jeho slov voľne pohybovať po krajine ako Thajčania. Ide tak o výrazne uvoľnenie súčasných obmedzení platných pre zaočkovaných turistov, ktorí musia v hoteli absolvovať najmenej sedemdňovú karanténu.

zdroj: Pexels/russian

Návštevníci, ktorí neprichádzajú z krajín s nízkym rizikom nákazy, sú takisto vítaní, „ale musia zostať v karanténe“, dodal Prajut s tým, že v decembri budú na zoznam „zelených“ krajín zaradené aj ďalšie štáty.

Thajsko taktiež plánuje do 1. decembra znova povoliť predaj alkoholu v reštauráciách a opätovne otvoriť zábavné podniky, uviedol predseda vlády, píše agentúra Reuters.

V tejto ázijskej krajine zaznamenali od začiatku pandémie viac ako 1,7 milióna nakazených a tiež 17 751 obetí covidu, uvádza Worldometer.

Zdroje: Reuters, Worldometer, tatnews.org, MZV, Facebook/ Martin Klus

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech