Radšej zomrie na Covid, ako by si mal dať vakcínu. Kňaz šíri nebezpečné posolstvo medzi veriacimi

  • Kňaz si v dedinke rozbehol antivakcinačnú kampaň
  • Riešila ho aj Žilinská diecéza. Dohodli sa, že už viac nebude
kňaz, očkovanie
Unsplash/ Mat Napo, Shannon Douglas
  • Kňaz si v dedinke rozbehol antivakcinačnú kampaň
  • Riešila ho aj Žilinská diecéza. Dohodli sa, že už viac nebude

Kňaz zo slovenskej obce Bolešov začal tamojších veriacich odhovárať od očkovania. Štefan Kľúčik ľuďom odporúčal, aby sa radšej nakazili covidom. Na prípad upozornil Nový Čas, pre Startitup incident potvrdil aj hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.

O prípade sami nevedia dlho, priznal Kramara. Informácie sa k nim z dedinky na západe Slovenska, z okresu Ilava, dostali len 22. novembra. Hneď však začali konať, dodáva. Kňaz bol totiž v jeho miestnej antivakcinačnej kampani celkom aktívny.

Vyzvanie biskupov poopravil

Len nedávno sa spojili najvyšší predstavitelia katolíckej cirkvi na Slovensku a zhotovili spoločné vyhlásenie. Vyzývali v ňom veriacich k tomu, aby chránili svoj život a šli sa dať zaočkovať.

Štefan Kľúčik v týždenných farských oznamoch veriacich ubezpečoval, že vyjadrenie Konferencie biskupov Slovenska nie je záväzné učenie cirkvi.

Kňaz v oznamoch píše, že biskupi chceli povzbudiť k očkovaniu len takých, akými sú oni sami, a teda starí a ustráchaní. Odporúčanie sa podľa jeho slov netýka mladých ľudí či tých, ktorí COVID už prekonali. Nariadenia štátu pritom označuje za diskriminačné.

Nakazenie neočkovaným bratom

Štát nás šikanuje, Slovensko nás podľa jeho slov oberá o slobody, práva aj majetok, a preto sa omnoho radšej nechá nakaziť neočkovaným či očkovaným bratom alebo sestrou, ako by sa na to celé mal ďalej dívať.

 „A za seba, radšej zomriem slobodný na COVID, ako neslobodný vo väzení len preto, že ich vakcínu nepotrebujem,“ dodáva, že s očkovaním ide o neustálu manipuláciu a vydieranie, uvádza Nový čas.

Na bližšie vyjadrenia sme sa chceli opýtať aj daného kňaza Štefana Kľúčika. Telefón však po pár sekundách vždy zložil. Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara nám na správy odpísal. Uviedol, že ho celá situácia veľmi mrzí.

Dohodli sa s ním, že už to robiť nebude

„Je to, samozrejme, v rozpore s tým, čo hovoria biskupi,“ konštatuje. „V súčasnosti ho už rieši žilinský biskup. Daného kňaza si už pozval na rozhovor.“ 

Vec v pondelok 22.11. riešila aj Žilinská diecéza, od strany veriacich im prichádzali podnety. Martin Kramara približuje, že sa biskup po konzultácii s kňazom Štefanom Kľúčikom dohodol, že danú tému už nebude v budúcnosti riešiť počas bohoslužieb, ani osobne či prostredníctvom sociálnych sietí.

Martina Kramaru sme sa pýtali aj na to, či existujú nejaké hranice toho, čo môže kňaz počas bohoslužby alebo prostredníctvom jeho postavenia šíriť.

V mnohých prípadoch je rola kňaza naozaj dôležitá, pri šírení vlastných názorov však môže byť, podobne, ako v tomto prípade, nebezpečná. Hovorca KBS ani po opakovaných výzvach neodpovedal.

Zdroje: Nový Čas, KBS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie