Kniha Georga Orwella sa na Amazone opäť stala najpredávanejšou

  • V rebríčku Amazonu sa Orwellov román 1984 stal počas posledných dní najpredávanejšou knihou. Je môžné, že to bolo spôsobené vyjadreniami, ktoré odzneli z úst hovorcu Bieleho domu. Jeho jazyk výrazne pripomínal praktiky typické pre toto dielo.
orwellcover
  • V rebríčku Amazonu sa Orwellov román 1984 stal počas posledných dní najpredávanejšou knihou. Je môžné, že to bolo spôsobené vyjadreniami, ktoré odzneli z úst hovorcu Bieleho domu. Jeho jazyk výrazne pripomínal praktiky typické pre toto dielo.

Jedno z najznámejších diel svetovej literatúry nášho storočia spája v sebe prvky spoločensko-politického a vedecko-fantastického románu. Je obžalobou boľševickej diktatúry, ktorá v roku 1984 ovládla všetko, vrátane ľudského myslenia. Významný antiutopický román 1984 anglického spisovateľa George Orwella bol napísaný  v roku 1949 a autor v ňom popisuje svet, kde vládne totalitný režim, ktorý podporuje pernamentná vojna.

V centre románu sú osudy čestného, citlivého a uvažujúceho jedinca (Winstona Smitha), ktorý sa vzoprie systému, za čo platí krutú daň. Orwell touto knihou už v roku 1948 ponúkol svetu víziu, ktorá sa neskôr stala realitou. Čokoľvek proti kolektívnemu mysleniu Strany je kruto trestané a ľudská individualita sa stáva zločinom. V krajine panuje veľmi tvrdá diktatúra na čele s tzv. Veľkým bratom. Práve z tohto diela pochádza známy výrok „Veľký brat ťa sleduje!“

zdroj fotografie:coloradopols.com

Známe vydavateľstvo Penguin v Spojených štátoch dostalo v týchto dňoch objednávku na dotlač 75-tisícov nových výtlačkov knihy 1984. Očakáva sa pritom ešte ďalší rast. Nárast tržieb za túto knihu sa pohyboval až okolo 9500 %. Zvýšenie predaja bol výrazný najmä po vyjadrení Seana Spicera – hovorcu Donalda Trumpa na „Meet the Press“. Kometoval totiž Trumpovu inauguráciu, ako najsledovanejšiu v histórii. Jeho prvé vyjadrenie bolo teda klamstvom a celkom zjavným. Trumpovu inauguráciu navštívilo o polovicu menej ľudí ako tú Obamovu, svedčia o tom analýzy, ale aj fotky v médiách.

Súčasná poradkyňa Kellyanne Conway však vyjadrenie hovorcu obhajuje so slovami, že ide len o „alternatívne fakty.“

Stefan Collini , profesesor histórie a odborník na Orwella na Univerzite Cambridge povedal, že čitatelia vidia prirodzenú paralelu medzi knihou a spôsobom, akým Trump a jeho zamestnanci komunikujú a prezentujú skreslené fakty. Práve tento druh nereálnosti, ktorá je propagovaná ako realita je to, čo ľuďom pripomína súčasnú situáciu v spoločnosti. Možno aj preto sa ku knihe s takouto tématikou masívne vracajú.

zdroj:nytimes.com zdroj titulnej fotografie:fanpop.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá