Koalícia má dnes kľúčové stretnutie, ktoré rozhodne o všetkom

  • Strana SaS trvá na odchode Igora Matoviča z postu ministra
  • Zúčastní sa na dnešnom rokovaní
  • Sme rodina príde tiež, následne zaujme stanovisko
Slovenská koaličná vláda sa fotí na začiatku svojho funkčného obdobia s prezidentkou Čaputovou
TASR/Michal Svítok
  • Strana SaS trvá na odchode Igora Matoviča z postu ministra
  • Zúčastní sa na dnešnom rokovaní
  • Sme rodina príde tiež, následne zaujme stanovisko

Prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje za dôležité, aby sa vnútropolitická koaličná kríza riešila čo najskôr a s čo najjasnejším výsledkom. K svojmu ďalšiemu postoju a krokom sa hlava štátu vyjadrí po stretnutí koaličných predstaviteľov, ktorí sa majú v piatok zaoberať riešením situácie.

„Je dôležité, že aktéri koaličnej krízy, teda koaličné strany, budú mať stretnutie. Uvidíme, ako stretnutie dopadne, aké budú jeho závery. To, čo považujem za dôležité, je, aby sa vnútropolitická kríza riešila čo najskôr a s čo najjasnejším výsledkom,“ uviedla hlava štátu.

Piatkové stretnutie predstaviteľov koalície vo vládnom hoteli Bôrik zvolalo hnutie OĽANO. Vo štvrtok (11. 8.) jeho predsedníctvo a poslanci vyhlásili, že ich líder Igor Matovič ostane ministrom financií aj po uplynutí ultimáta od strany SaS a ich stanovisko je nemenné.

SaS už potvrdila svoju účasť na rokovaní. Naďalej trvá na odchode Matoviča z vlády, v opačnom prípade avizuje demisiu svojich ministrov v závere augusta.

Dnešného rokovania vlády v hoteli Bôrik za zúčastní SaS

Strana SaS sa zúčastní na piatkovom stretnutí v bratislavskom hoteli Bôrik, na ktoré pozvalo predstaviteľov strán koalície hnutie OĽANO. Následne zaujme stanovisko. TASR to potvrdil hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Na stretnutie príde vyjednávací tím v zložení predsedu SaS a vicepremiéra Richarda Sulíka, ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej a podpredsedu strany a ministra školstva Branislava Gröhlinga. Informoval o tom Gröhling v piatok ráno.

„Po včerajšom vyhlásení idem na toto rokovanie kvôli premiérovi Eduardovi Hegerovi, ale idem tam s tým, aby som mu opätovne osobne povedal, že moja demisia je pripravená na podpis,“ povedal minister školstva na tlačovej konferencii.

Sulík ešte pred piatkovým stretnutím zopakoval, že požiadavka jeho strany na odchod lídra OĽANO Igora Matoviča z vlády platí. „Pokiaľ Igor Matovič neodíde z vlády do konca augusta, tak odchádzame my,“ povedal novinárom v Sliači s tým, že dôvody už jasne  pomenovali.

Kritizuje Matoviča za rozvracanie verejných financií za proaktívnej spolupráce s „fašistami“ alebo za zamestnávanie 500 úradníkov navyše. „To je pre nás za čiarou. Povedali sme si buď – alebo, lebo takto to už ďalej fungovať nemôže,“ dodal.

Pokiaľ by SaS nepokračovala vo vláde, podporí podľa Sulíka rozumné návrhy v parlamente. Šéf SaS podľa svojich slov počul mnohokrát o tom, že sa hovorí o budúcom vládnutí jeho strany s mimoparlamentným Hlasom-SD. „Budeme sa snažiť o riadnu pravicovú koalíciu,“ reagoval s tým, že volič rozhodne.

Matovič ostáva

Predsedníctvo hnutia OĽANO, ako aj jeho poslanecký klub vo štvrtok (11. 8.) informovali, že líder OĽANO Igor Matovič zostane ministrom financií aj po uplynutí ultimáta od strany SaS.

„Toto rozhodnutie je nemenné. Igor Matovič vyhral voľby. Dostal mandát na zostavenie koalície pre toto volebné obdobie. Je predsedom strany s najvyšším počtom poslancov v parlamente,“ odôvodnilo svoje rozhodnutie predsedníctvo a poslanci OĽANO.

Hnutie upozornilo, že Slovensko čelí bezprecedentným výzvam, ako je pandémia, vojna na Ukrajine, utečenecká kríza, extrémna inflácia či rast cien energií.

„Je to čas, keď je potrebné držať spolu, poskytnúť občanom potrebnú oporu a istotu, že ich vláda týmto náročným obdobím bezpečne prevedie,“ dodalo.

Sme rodina zaujme postoj po rokovaní

Hnutie Sme rodina ide na piatkové stretnutie koaličných predstaviteľov v súvislosti s riešením vládnej krízy. Zastupovať ho bude jeho predseda a šéf Národnej rady (NR) SR Boris Kollár s predsedom poslaneckého klubu Petrom Pčolinským. Hnutie nateraz nepriblížilo svoje očakávania. „Stanovisko zaujmeme po stretnutí,“ uviedol pre TASR Pčolinský.

Predstavitelia Sme rodina počas trvania vládnej krízy viackrát uviedli, že ide o spor medzi OĽANO a SaS. Od partnerov očakávali jeho vyriešenie, nemali voči nim personálne požiadavky.

Spor v koalícii sa vyostril po tom, ako parlament prelomil veto prezidentky SR Zuzany Čaputovej pri tzv. protiinflačnom balíčku z dielne Matoviča.

Liberáli následne vypovedali koaličnú zmluvu, žiadajú vypracovanie novej. Trvajú na odchode Matoviča z vlády. Pri nesplnení podmienok avizovali ministri SaS na záver augusta demisiu.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá